Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

18 stycznia 2019 r.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Jerozolimie z rumuńską premier Vioricą Dancilą i wyraził nadzieję, że Rumunia przeniesie swoją ambasadę w Izraelu do Jerozolimy. „To wspaniała okazja, aby znów się z tobą zobaczyć. Stosunki między Izraelem a Rumunią są fantastyczne i będą jeszcze silniejsze dzięki waszej wizycie. Mam nadzieję, że podejmiecie działania, aby powstrzymać złe rezolucje przeciwko Izraelowi w Unii Europejskiej, a także przeniesiecie ambasadę do Jerozolimy. Czekamy na was w Jerozolimie.” Omówiono zagadnienia dwustronnej współpracy, a także kwestie zagrożenia ze strony Iranu i terroryzmu.


 nad ranem izraelscy żołnierze wyburzyli dom terrorysty Khalila Jabareena w jego rodzinnym arabskim mieście Jatta w środkowej Judei. Jabareen odpowiada za atak terrorystyczny i morderstwo Izraelczyka w centrum handlowym w bloku żydowskich osiedli Gush Etzion we wrześniu 2018 r. Terrorysta został zastrzelony. W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy wydał ostateczną decyzję nakazującą wyburzenie trzeciego piętra jego rodzinnego domu (na tym piętrze mieszkał terrorysta). W ten sposób zostało odrzucone ostatnie odwołanie jego rodziny. Podczas wyburzania jego domu doszło do gwałtownych rozruchów w mieście. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.


około 14 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach rannych zostało 14 Palestyńczyków. Starcia były mniej intensywne niż w minionym tygodniu. Zatrzymano 1 Palestyńczyka, który zdołał przekroczyć ogrodzenie graniczne.


 wydawana w Londynie arabska gazeta Al-Quds Al-Arabi napisała, że Rosja wysłała do Izraela wiadomość, że nie będzie tolerować dalszych nalotów w rejonie międzynarodowego portu lotniczego w Damaszku w Syrii. Rosja zamierza odbudować port lotniczy, i z tego powodu dalsze naloty są niepożądane, gdyż linie lotnicze odmawiają wznowienia działalności w Syrii.


19 stycznia 2019 r.

nieznany sprawca rzucił kamień wybijając okno w synagodze w Sofii (Bułgaria). Społeczność żydowska była wstrząśnięta całkowitym brakiem jakiejkolwiek reakcji ze strony przechodniów.


saudyjski przedstawiciel mediów, Abd Al-Hamid Al-Ghubin, powiedział, że Izrael jest niezależnym państwem uznanym przez ONZ i ma historyczne prawo do ziemi nie mniejsze niż Arabowie. „Nawet Koran mówił o ludzie Izraela, a nie o Palestyńczykach.”


20 stycznia 2019 r.


władze wodne poinformowały, że podczas szabatu poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 4,5 cm (od początku sezonu wzrósł o 88 cm), osiągając poziom 213,77 metrów poniżej poziomu morza i jest 77 cm poniżej dolnej czerwonej linii.


Autonomia Palestyńska ujawniła, że 26 grudnia 2018 r. palestyński premier Ramami Hamdallahem, napisał list do sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, informując amerykańską administrację, że od 31 stycznia Autonomia Palestyńska nie będzie już akceptować pomocy finansowej ze strony Stanów Zjednoczonych. Ma to związek z tym, że 31 stycznia w Stanach Zjednoczonych wchodzi w życie ustawa mająca na celu przeciwdziałanie przekazywanie funduszy Autonomii Palestyńskiej na terroryzm, którą palestyński rząd uznał jako próbę ograniczenia ich niezawisłości i narzucenia amerykańskiej jurysdykcji.


al-Fatah opublikował informacje o przygotowaniach swojego militarnego skrzydła Brygad Męczenników Al-Aksa do zbrojnej walki z Izraelem. Nagranie zrealizowano w Strefie Gazy, w bazie szkoleniowej Batalionu Nidal Al-Amoudi. Rzecznik batalionu, Abu Muhammad powiedział, że Brygady Al-Aksa dążą do „wyzwolenia Palestyny i zniszczenia Izraela.” Dodał, że najgorsze dopiero nadejdzie, ponieważ Brygady Al-Aksa mają nowe jednostki, które we właściwym czasie ujawnią się.


syryjskie media poinformowały, że nad ranem syryjska obrona przeciwlotnicza odparła izraelski nalot na południe od Damaszku. Rosyjska armia poinformowała, że w nalocie uczestniczyły 4 izraelskie samoloty myśliwskie F-16I, które od strony Morza Śródziemnego wleciały w przestrzeń powietrzną Syrii, wystrzeliwując 7 pocisków rakietowych w stronę Damaszku. Syryjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła wszystkie izraelskie rakiety. Pomimo tych oficjalnych informacji, mieszkańcy Damaszku donieśli o odgłosach silnych eksplozji, co wskazuje na trafienie celów naziemnych. Prawdopodobnie celem był irański samolot, który z nieznanym ładunkiem zbliżał się do lądowania w Damaszku. Z powodu nalotu, irański samolot zawrócił i odleciał do Iranu. Jedna z syryjskich rakiet przeciwlotniczych wleciała nad Wzgórza Golan i została zestrzelona przez izraelską baterię Irone Dome.


wysłannik Kataru na Bliski Wschód Mohammad Al-Amadi powiedział, że trzecia transza pieniędzy z Kataru, 15 mln $, dotrze do Strefy Gazy w ciągu kilku najbliższych dni.


. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Ndżamenie z prezydentem Czadu, Idris Deby. Obaj przywódcy podpisali memorandum o odnowieniu stosunków dyplomatycznych między oboma państwami. Netanjahu powiedział: „To historyczna wizyta, która ma miejsce po historycznej waszej wizycie w Izraelu dwa miesiące temu. Jestem tutaj, aby oficjalnie nawiązać stosunki dyplomatyczne. Chad jest bardzo ważnym krajem i jest bardzo ważny dla Izraela. Przyszłość Afryki zależy od przyszłości Sahelu, a to, co dzieje się tutaj, może wpłynąć na cały świat. Wiemy, że rozumiecie to. Musimy zapewnić, aby nasi główni sprzymierzeńcy także to zrozumieli, dlatego uczestniczymy w wysiłkach mających na celu kształtowanie przyszłości bezpieczeństwa i dobrobytu zarówno dla naszych krajów, jak i dla Afryki.”


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.