Ciekawe artykuly

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Dyrektor Memorial de la Shoah Jacques Fredj podpisał w piątek umowy o współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Żydowskim Instytutem Historycznym. 

Szefowie placówek podkreślili wagę współpracy przede wszystkim w obszarze edukacji.

   
Calosc TUTAJ

74 lata temu, 17 stycznia 1945 r., do zniszczonej niemal doszczętnie Warszawy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. 

Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało większość swoich sił ze stolicy.

Calosc Tutaj


 
74 lata temu z niemieckiego obozu Auschwitz wyruszyły Marsze Śmierci  
 

74 lat temu Niemcy rozpoczęli ewakuację obozu Auschwitz i jego podobozów. Od 17 do 21 stycznia w Marszach Śmierci wyprowadzili ok. 56 tys. więźniów, których skierowali ich do obozów w głębi Rzeszy. Po drodze życie straciło z nich co najmniej 9 tys.

Calosc TUTAJ


Drogi Panie Prezydencie: Nie jest Pan w stanie zniszczyć gospodarki Turcji, jak Pan ostrzegał – ponieważ raz jeszcze Pana oszukańczy sojusznik, Katar, uratuje Turcję przed Pana sankcjami  
Od kilku lat na Bliskim Wschodzie zachodzą niewytłumaczalne zjawiska. Każda próba logicznego ich wyjaśnienia kończy  się w ślepym zaułku i ustępuje teoriom spiskowym. Jak można logicznie wytłumaczyć płaszczenie się zarówno USA, jak Izraela wobec Kataru?
Calosc TUTAJ 


 
’Ludzi inaczej myślących traktuje się jak wrogów’. Założycielka Bednarskiej tłumaczy, jak oduczyć nienawiści  
 
Trzeba odejść od systemu autorytarnego, w którym uczeń ma przede wszystkim słuchać nauczyciela, uczyć się tego, co nakazane, i jak najmniej przeszkadzać. Najważniejsze jest przygotowanie nauczycieli do podmiotowego traktowania ucznia.Rozmowa z Krystyną Starczewską, pedagożką, etyczką, filozofką, założycielką szkół Bednarska i Społeczna 20
Calosc TUTAJ

 
Powstał portal o Akcji Reinhardt  

informacje, zdjęcia, wspomnienia świadków dotyczące Akcji Reinhardt, czyli zaplanowanej operacji zagłady Żydów, w wyniku której od marca 1942 r. do listopada 1943 r. Niemcy wymordowali dwa miliony osób – zgromadzono na portalu przygotowanym przez Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie.„Ten portal to opowieść o zamordowaniu prawie dwóch milionów ludzi, z czego w ciągu tylko trzech miesięcy zginęło 1,3 mln osób…”

  Calosc TUTAJ

Nagroda Orła Jana Karskiego dla prezydenta Pawła Adamowicza

Kapituła Nagrody Orła Jana Karskiego podjęła decyzję, że w tym roku wyróżnienie trafi pośmiertnie do Pawła Adamowicza – poinformowało PAP Towarzystwo Jana Karskiego. „Taki jest nakaz moralny dyktowany mordem na Pawle Adamowiczu, prezydencie Gdańska” – uzasadniło decyzję Towarzystwo.

Calosc TUTAJ


Wspólna deklaracja organizacji żydowskich przeciwko agresji i mowie nienawiści w życiu publicznym

Apelujemy do wszystkich, którzy sprawują w Polsce istotne funkcje polityczne, społeczne i religijne: nie dawajmy przyzwolenia słowom i czynom motywowanym nienawiścią.

Calosc TUTAJ


CNN, BBC, „The New York Times”. Zagraniczne media piszą o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza  

Największe zagraniczne media takie jak CNN, BBC czy „The New York Times” piszą o śmierci prezydenta Gdańska. Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek po tym, jak w niedziele został zaatakowany nożem przez 27-letniego napastnika podczas finału WOŚP.  

Calosc TUTAJ


Zamordowano prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – 14.01.2019  

Jesteście kochani, Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie, dziękuję Wam – tak brzmiały ostatnie słowa Pawła Adamowicza, wygłoszone podczas 27. Finału WOŚP tuż przed atakiem nożownika. Wieloletni prezydent Gdańska, współzałożyciel regionalnej Platformy Obywatelskiej, zmarł w poniedziałek w gdańskim szpitalu.

 Calosc TUTAJ

******

Rok 1938 na wschodzie Polski, czyli niezabliźniona rana  

Niszczenie świątyń prawosławnych w Polsce od maja do lipca 1938 roku było tym bardziej oburzające, że dokonywała go władza przedstawiająca się jako broniąca chrześcijańskiej cywilizacji.Tego lata obchodzimy osiemdziesiątą rocznicę wydarzenia, będącego jednym z najbardziej wstydliwych kart nie tylko w dziejach Polski międzywojennej, ale również całej polskiej kultury.

Calosc TUTAJ

 
*****

Saudyjski dziennikarz: Jeśli muzułmanie gardzą “niewiernym” Zachodem, dlaczego tak bardzo chcą tam żyć?

W artykule z 8 lipca 2018 r. w saudyjskiej gazecie “Al-Jazirah”  Muhammad Aal Al-Szejch ostro krytykuje arabskich i afrykańskich imigrantów muzułmańskich, którzy wybierają życie na Zachodzie, a nawet ryzykują życiem, by tam się dostać, niemniej wyrażają nienawisć i pogardę wobec Zachodu i uważają go za niewiernego. Krytykuje szczególnie niewdzięczność imamów z meczetów w Europie, z których część sama jest imigrantami, którzy nadużywają demokracji i wolności słowa w krajach swoich gospodarzy przez podżeganie przeciwko Zachodowi  
Calosc TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.