Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu

 21 stycznia 2019 r.


szef Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem Narodowym gen. Amos Jadlin powiedział: „Wczoraj wieczorem Izrael działał przeciwko irańskim siłom Quds, decydując się nie przechodzić w milczeniu wobec wystrzelenia ciężkiej rakiety ziemia-ziemia na Wzgórza Golan. Postanowiono zażądać od Syryjczyków zapłacenia ceny za umożliwienie ostrzału Izraela z ich terytorium. Jest to także ważna wiadomość dla Libanu. Ważne jest, aby syryjskie baterie rakietowe, które ostrzelały nasze samoloty, zostały zniszczone, co jest zasadniczym elementem kształtowania północnej kampanii.” Szef Jerozolimskiego Instytutu Strategii i Bezpieczeństwa prof. Efraim Inbar powiedział: „Izrael jest zdeterminowany, aby zapobiec obecności irańskiego wojskowego establishmentu w Syrii. Chcemy uniemożliwić utworzenie baz rakietowych i budowę dodatkowych baz, które wzmocnią obecność Iranu w Syrii, a Izrael nauczył się lekcji z Libanu, gdzie Iran uzbroił Hezbollah w tysiące pocisków, dzisiaj chcemy zapobiec podobnej sytuacji w południowej Syrii. Ostrzał rakietowy północnej części Wzgórz Golan był irańską próbą odstraszenia Izraela. Oni próbowali odpłacić się za naszą działalność wojskową przeciwko ustanowieniu irańskiej infrastruktury wojskowej w Syrii, ale to nie odstraszy Izraela. Nie ma wątpliwości, że rosyjska obecność wojskowa w Syrii ogranicza Izrael. Z tego powodu nie latamy w przestrzeni powietrznej Syrii, lecz operujemy z zewnątrz. Izrael nie jest zainteresowany konfliktem z siłami rosyjskimi, ale Izrael będzie nadal działał, ponieważ od tego zależy nasze bezpieczeństwo i o tym rozmawiamy. Nasze oficjalne przyznanie się i wzięcie odpowiedzialności za ataki w Syrii, jest wyraźnym sygnałem potwierdzającym zaangażowanie się oraz naszą determinację w kontynuowanie tych działań, co może być również związane z wycofaniem sił amerykańskich z Syrii. Myślę, że możemy ograniczyć obecność Iranu w Syrii. Oni tam zainwestowali dużo pieniędzy, gdyż chcą stworzyć korytarz do Morza Śródziemnego i uczynić z Syrii swoją bazę. Siły Obronne Izraela zrobią wszystko, aby tak się nie stało.”


. przed południem odbyła się oficjalna uroczystość otwarcia nowego międzynarodowego portu lotniczego im. Ilana Ramona, który znajduje się na pustyni Negew i będzie stanowił alternatywę dla portu lotniczego Ben Guriona przy Tel Awiwie. W uroczystości wziął udział premier Benjamin Netanjahu. Początkowo lotnisko Ramon będzie obsługiwać wyłącznie loty krajowe obsługiwane przez izraelskich przewoźników Arkia i Israir. Nie podano jeszcze daty rozpoczęcia lotów międzynarodowych. Strona internetowa mówi, że będzie początkowo w stanie obsłużyć do 2 mln pasażerów rocznie, ale od 2030 r. będzie w stanie rozwinąć się do 4,2 mln pasażerów rocznie. Posiada pas startowy o długości 3600 metrów i miejsce parkingowe dla 9 dużych i szerokich samolotów. Posiada również urządzenia do przeładunku towarów. Ramon znajduje się około 18 km od izraelskiego kurortu Ejlat nad Morzem Czerwonym. Oczekuje się, że tanie i czarterowe linie lotnicze, które obecnie latają na lotnisko Ovda, około 60 km od Eilatu, przeniosą się do Ramon. Należą do nich RyanairWizz AirEasyJetSASFinnair i Ural Airlines. Nowe lotnisko zastąpi także małe miejskie lotnisko w Ejlacie, gdzie przez dziesięciolecia lądujące samoloty zakłócały spokój odpoczywających turystów. Koszty budowy nowego portu lotniczego wyniosły 1,7 mld szekli. Lotnisko posiada liczne zabezpieczenia terrorystyczne, w tym wysokie na 26 metry siatki chroniące przed ostrzałem rakietowym oraz inteligentny system antyrakietowy. Ocenia się, że w razie wybuchu wojny, w sytuacji awaryjnej, cała izraelska flota pasażerska będzie mogła tutaj lądować.


. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z ukraińskim prezydentem Petro Poroshenko. Minister gospodarki Eli Cohen, podpisał umowę o wolnym handlu z ukraińskim odpowiednikiem Stepanem Kubiwem. Cohen powiedział: „Umowa wzmocni stosunki gospodarcze między dwoma krajami i będzie promować izraelski przemysł.” Jest to czwarte takie porozumienie podpisane od początku roku, po Kanadzie, Panamie i Unii Europejskiej.


. w nocy około 1,5 tys. ultraortodoksyjnych Żydów modliło się w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Palestyńczycy wszczęli zamieszki, obrzucając kamieniami izraelskich żołnierzy, zabezpieczających przejazd modlących się Żydów. Rannych zostało 2 żołnierzy.


wieczorem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przed bazą wojskową w Samarii. Terrorysta przyjechał samochodem z miasta Nablus, wyszedł z niego i próbował dźgnąć nożem żołnierze na punkcie kontrolnym. Inny żołnierz zastrzelił napastnika. Nikt więcej nie odniósł obrażeń.


 w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały szereg irańskich pozycji w Syrii. Zniszczone zostały magazyny broni, obiekty irańskiego wywiadu oraz baza szkoleniowa wykorzystywana przez irańskie siły Quds. Zniszczono także kilka syryjskich baterii przeciwlotniczych. Zginęło 11 osób, w tym 2 syryjskich żołnierzy. Syryjskie źródła wojskowa poinformowały, że nalot był ciężki, i przychodził kolejnymi falami. Atak spowodował znaczne szkody materialne. Rosyjska armia poinformowała, że Izrael użył zarówno samoloty myśliwskie, jak i rakiety dalekiego zasięgu, dodając, że syryjska obrona przeciwlotnicza zdołała zniszczyć około 30 izraelskich samosterujących pocisków rakietowych.


dowódca irańskich sił powietrznych, gen. Aziz Nasirzadeh powiedział: „Jesteśmy przygotowani na decydującą walkę z Izraelem, która doprowadzi do ich zniszczenia.”


. Niemcy poinformowały, że irańskie linie lotnicze Mahan Airotrzymały zakaz korzystania z niemieckich lotnisk. Mahan Air jest drugim pod względem wielkości irańskim przewoźnikiem (po linii Iran Air), i cztery razy w tygodniu wykonuje połączenia lotnicze między Teheranem a niemieckimi miastami Duesseldorf i Monachium. W przeszłości Mahan Air wielokrotnie wykonywał potajemne loty przewożąc samolotami pasażerskimi rannych żołnierzy oraz amunicję do Syrii i Jemenu. W 2011 r. Stany Zjednoczone umieściły tę linię na czarnej liście, ponieważ zapewniała techniczne wsparcie dla irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.


22 stycznia 2019 r.


rano Stany Zjednoczone i Izrael przeprowadziły wspólny test systemu obrony przed pociskami balistycznymi Arrow 3. Poinformowano, że test zakończył się sukcesem. System Arrow 3 jest wspólnym izraelsko-amerykańskim projektem, który jest przeznaczony do przechwytywania i niszczenia międzykontynentalnych pocisków balistycznych w kosmosie, zanim ponownie wejdą w atmosferę ziemską. Test przeprowadzono w bazie Palmachim w centralnej części Izraela. Wiadomo, że podczas testu pocisk Arrow 3 został wystrzelony i przechwycił cel.


wieczorem premier Benjamin Netanjahu powiedział, że po dzisiejszym incydencie w Strefie Gazy, Izrael wstrzyma transfer kolejnej transzy pieniędzy z Kataru do strefy.


 po południem grupa 5 Palestyńczyków zbliżyła się i zaczęła uszkadzać ogrodzenie graniczne w południowej części Strefy Gazy. Gdy na miejsce przybył izraelski patrol, Palestyńczycy uciekli do wnętrza strefy, a do izraelskich żołnierzy ogień otworzył ukryty arabski snajper. Kula trafiła w hełm jednego z żołnierzy, ale go nie przebiła. Lekko rannego żołnierza ewakuowano. W odpowiedzi izraelski czołg uciszył ogniem snajpera oraz ostrzelał pobliski przygraniczny posterunek obserwacyjny Hamasu. Zginął 1 Palestyńczyk.


 ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon, ujawnił członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ, że Iran stara się zbudować siatkę terrorystyczną w Judei i Samarii, ale jego działania obejmują cały Bliski Wschód. „Obsesja irańskiego reżimu wobec Izraela jest dobrze znana – jest ona także bardzo kosztowna, gdyż siedem miliardów dolarów rocznie Iran przeznacza na niekończące się próby zniszczenia Izraela. Podążając krwawym szlakiem pieniędzy zaczynającym się w Teheranie, docieramy do tuneli terrorystycznych w Libanie i Strefie Gazy, oraz do magazynów broni w Syrii, a teraz próbują przeniknąć do Judei i Samarii. Z pomocą zastępcy politycznego Hamasu Saleh Al-Arouri i szefa palestyńskiego oddziału irańskich sił Quds Saeeda Izadi, Iran próbuje zmienić Judeę i Samarię w czwarty militarny front przeciwko Izraelowi. Milczenie świata umożliwia Iranowi kontynuowanie swoich działań i agresji, aby podważać stabilność na całym Bliskim Wschodzie.” Danon wezwał Radę Bezpieczeństwa, by uznała Hamas iHezbollah za organizacje terrorystyczne i nałożyła na nie sankcje.


komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Vera Jourova pojawiła się w Muzeum Żydowskim w Brukseli, gdzie w maju 2014 r. zastrzelono cztery osoby. Jourova zwróciła uwagę, że 90% europejskich Żydów uważa, że w całej Europie nasilają się zjawiska i incydenty antysemickie. „Faktycznie, czterech na dziesięciu Żydów myśli o opuszczeniu Europy. Kiedy w przeszłości Żydzi opuszczali Europę, nigdy nie było to dobrym znakiem dla Europy.” Jourova zapowiedziała, że utworzy grupę roboczą, której zadaniem będzie przekonanie krajów Unii Europejskiej do sformułowania w ciągu dwóch lat własnych planów walki z antysemityzmem.


serwis informacyjny Bloomberg opublikował listę indeksu innowacyjności, w którym Izrael awansował na 5, z 10 miejsca w minionym roku. Pierwsze miejsca zajęła Korea Południowa, Niemcy, Finlandia i Szwajcaria. Natomiast za Izraelem uklasyfikowały się Singapur, Szwecja i Japonia. IndeksBloomberga uwzględnia różne elementy, w tym inwestycje w badania i rozwój, zdolności produkcyjne oraz koncentrację firm z sektora high-tech.

23 stycznia 2019 r.

późnym wieczorem izraelskie siły powietrzne zbombardowały bazę szkoleniową Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Była to odpowiedź za dzisiejsze incydenty zbrojne w strefie.


wieczorem rzecznik prasowy Hamasu Fawzi Barhoum obwinił Izrael za eskalację napięcia w Strefie Gazy. „Izrael ponosi pełną odpowiedzialność za eskalację i konsekwencje trwających ataków na palestyńską ludność i palestyński ruch oporu, który nie pozwoli na wykorzystanie palestyńskiej krwi w wyborach w Izraelu, i podejmie działania w celu ochrony swoich ludzi.” Rzecznik Islamskiego Dżihadu Abu Hamza, powiedział, że jego organizacja będzie nadal uważać sprawę uwolnienia palestyńskich więźniów za najważniejszą. Abu Hamza podkreślił, że palestyńskie siły oporu są w dobrej formie i będą nadal za wszelką cenę podążać swoją drogą.


ministerstwo spraw strategicznych przedstawiło raport pokazujący, że pomimo oświadczeń złożonych przez przedstawiciela Unii Europejskiej Federicę Mogherini, wbrew ich oficjalnej polityce, różne organy Unii Europejskiej w latach 2017-2018 przekazały ponad 5 mln euro dla dziesięciu europejskich i palestyńskich organizacji promujących kampanię bojkotu Izraela.

 


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.