Ciekawe artykuly

Korzenie antysemityzmu, nie starzejącego się przez wieki, część 2

Michael Laitman

 


Z biegiem czasu, pochodząca ze starożytnego Babilonu grupa Abrahama, przekształciła się w naród, choć w istocie ona nim nie jest. Wszystkie inne narody ukształtowały się w trakcie historycznego procesu, ponieważ żyły na jednym terytorium i żeniły się między sobą. A grupa Abrahama istniała tylko na podstawie ideologicznej zasady.

Nawiasem mówiąc, później przyłączyło się do niej wielu ludzi pochodzacych z innych narodów, którzy stali się wielkimi kabalistami i wielkimi mędrcami narodu Izraela. Oni dołączyli do żydowskiego narodu i studiowali tę metodę, pozwalającą zrozumieć naturę i samego siebie, oraz osiągnąć harmonię z naturą, podobieństwo właściwości.

Jednak nienawiść innych narodów do narodu Izraela coraz bardziej rosła, w miarę, jak on coraz bardziej wyróżniał się na tle całej reszty ludzkości. To nie był kaprys jakiegoś narodu: starożytnych Greków, czy Rzymian, a pochodziło to z samej natury pragnienia rozkoszować się, które nie może znieść pragnienia obdarzania. Ponieważ obdarzanie jest odwrotnością otrzymywania, są to dwie przeciwstawne siły.

Pragnienie rozkoszowania, to jest egoizm innych narodów, nienawidzący pragnienia obdarzania – dodatkowej siły, obecnej w narodzie Izraela. I ta nienawiść założona jest w samej naturze i dlatego nie jest możliwe, aby ją zatrzymać i zniszczyć. Można ją tylko trochę, na jakiś czas wyciszyć, ale nic więcej.

Dlatego ta nienawiść zaczęła rozwijać się coraz silniej, na miarę wzrostu i rozwoju ludzkości. I to pomimo faktu, że naród Izraela żył bardzo skromnie, podczas, gdy cała reszta świata goniła za materialnymi sukcesami: budowała wielkie domy, pałace, wzbogacała się, dzieląc się na panów i biedaków.

Rozwijała się cywilizacja, materialne dobra: rozkwitał starożytny Rzym, starożytna Grecja i w ogóle cały Bliski Wschód. A Żydzi żyli bardzo prosto, ponieważ najważniejsze dla nich było być połączonymi ze sobą nawzajem. Nie mieli oni dążenia, aby posiadać pałace, własnych niewolników.

Napisane w Torze i Talmudzie świadczy, że żyli według bardzo „dziwnych” praw, jakich w tym czasie nie było w żadnym z narodów: zgodnie z prawem wzajemnej pomocy, łączącej ich  wszystkich razem. To było dla nich najważniejsze.

I takie podejście było tak bardzo sprzeczne ze zwyczajami innych narodów, że ten naród po prostu kłuł wszystkim w oczy, nawet różnicą w swoim zewnętrznym wyglądzie. Ale co najważniejsze, że ta nienawiść jest zakorzeniona w samej naturze i dlatego jest żywa po dzień dzisiejszy.

Co ciekawe, iż według badań socjologicznych, krajem o najbardziej rozwiniętym antysemityzmie jest Korea Południowa. Mimo, że znajduje się w takiej odległości od Izraela, i myślę, że nigdy nie widzieli oni na oczy ani jednego Żyda. Ten kraj nie jest w żaden sposób związany z Izraelem. Ludzie sami nie rozumieją dlaczego, ale wewnątrz czują tę „antypatię”, pochodzącą z głębi natury.

Konieczne jest, aby zrozumieć wewnętrzną przyczynę antysemityzmu, zamiast zwracać uwagę na to z przyczyn zewnętrznych. Antysemityzm występuje w różnych formach: Żydzi są oskarżani, że wzbogacają się kosztem innych – ale to są tylko zewnętrzne powody. Rzeczywista przyczyna jest ukryta głęboko wewnątrz – ponad pieniędzmi i polityką.

Istnieje ukryta siła, która ujawniła się żydowskiemu narodowi, a pozostałym narodom nie. I dlatego narody świata obwiniają Żydów za to, że okradają pozostałych, choć w rzeczywistości Żydzi dają światu więcej, niż wszystkie inne narody razem. Wystarczy spojrzeć, ilu Żydów jest wśród laureatów Nagrody Nobla, słynnych lekarzy,  Hollywoodzkich aktorów.

Ze względu na fakt, że w Żydach istnieją dwie siły natury: tak otrzymywanie, egoizm, jak i obdarzanie, altruizm, oni mogą stworzyć, zbudować takie rzeczy, których inni nie są w stanie,  posiadając w swojej naturze tylko jedną egoistyczną siłę. I dlatego nie ma wątpliwości, że Żydzi zawsze odnosili i będą odnosić sukces, bardziej niż pozostałe narody.

Korzenie

Kategorie: Ciekawe artykuly

3 odpowiedzi »

 1. Judaizm jest „religią” źródłową, właściwie jest oryginalnym systemem moralnym. Nie psiada cech ekspansjonistycznych, zaborczych. Właśnie dlatego wyklucza wszelkie misjonerstwo, które uważa za łagodną formę agresji. Dla tejże agresji stworzone zostały religie wtórne, stanowiące wynaturzenie myśli pierwotnej. Ta nieekspansywność w sensie geograficznym zawsze była czymś niezwykłym. Zdobywanie ziem, zdobywanie cudzych dóbr siłą i rozbojem, zabijanie, było dawniej i do dziś jest normą. Tyklo Żydzi „chcą być ci dobrzy”. Judaizm zakazuje mordowania. Ale jak zdobywać, jeśli się nie morduje, nie okrada, nie gwałci?
  Mimo wszystko jakiś wpływ judaizm miał przez te wszystkie dwa tysiące lat, na rozwój cywilizacji w kierunku liberalizmu. [Inna sprawa, że ten liberalizm jest też bezpośrednią konsekwencją świadomości, do czego prowadza wojny – było ich w Europie wiele. Cóż, narody europejskie zaczynają uświadamiać sobie to, co stanowi sedno judaizmu. Rychło w czas.] Dziś szlachetni antysemici nie uświadamiają sobie, że są „ofiarami” tego, co stanowi kwintesencję judaizmu i z pobudek antysemickich potępiają Żydów za to, co stanowi kwintesencę ich działań.
  A teraz mała refleksja. Gdyby nie morderstwa, pogromy, wymuszane nawracanie na chrześcijaństwo i islam pod groźbą śmierci, gdyby nie czyny ludobójcze na przestrzeni dziejów, przez te dwa tysiące lat, naród ten liczyłby chyba miliard dusz. Gdzie wszyscy się podziali? To już refleksja bardzo ryzykowna: Leonardo da Winci, Galileusz, Giordano Bruno, Newton………

 2. Witaj Andrzej, pozwolisz że przedstawię inne wyjaśnienie antysemityzmu, nie zaprzeczając Twojej próbie wyjaśnienia.

  Niesłuszne jest, że antysemityzm stnieje „Ze względu na fakt, że w Żydach istnieją dwie siły natury: tak otrzymywanie, egoizm, jak i obdarzanie, altruizm, oni mogą stworzyć, zbudować takie rzeczy, których inni nie są w stanie, posiadając w swojej naturze tylko jedną egoistyczną siłę. ”

  Uważam, że nie Zydzi także posiadają w sobie te dwie cechy; pragnienie otrzymywania oraz pragnienie obdarzania. Altruizm, moim zdaniem, nie jest cechą wyróżniając Zydów.
  Aby znaleźć przyczynę czegokolwiek, należy szukać początków. Czym się Zydzi różnili od innych narodów? jasne, monoteizmem, nie altruizmem. Wśród mitologii greckiej możemy znaleźć sporo przykadów altruizmu. Chyba także wśród innych religii starożytnych.
  Monoteizm natomiast, był zawsze w starożytniści piętnowany i niechciany. Bo uniemożliwiał wojny w imię bogów. Jeden Bóg nie będzie walczyć przeciw sobie. A wszystko wówczas robiono w imię bogów. Tylko Zydzi jako naród byli monoteistami. I tutaj zaczęla się nienawiść, która trwa do dzisiaj, siłą przyzwyczajenia.

 3. Wyjaśnienie antysemityzmu nie jest proste, ale nie jest równiez niemożliwe. Po pierwsze geopolityka Izrael leży na przejściu między Afryką, Azją i Europą i w pępku żyznego półksiężyca. Tam rodzi sie rolnictwo i pierwsze cywilizacje, wojujące ze sobą, więc marsze przez Izrael i zabieranie żydowskich niewolników. Żydzi staja się listonjoszami między cywilizacjami. Czy są w starożytności znienawidzeni? Mało mamy materiałów, żeby coś mądrego o tym powiedzieć. Fascynuje (intryguje) wyłanianie sie właśnie tam monoteizmu i nakazu powszechnej nauki czytania i pisania dla chłopców. Piśmienność będzie oznaczać, że będą coraz bardziej listonoszami między cywilizacjami. Wiedza budziła oczywiście zwiść. Antyjudaizm pojawia się jednak wraz z chrześcijaństwem, czyli kradzieżą koncepcji religijnej i całą ideologią Żyda jako antybliźiego. Żydzi nadal byli listonoszami między cywilizacjami i na tę ich podejrzaną wiedzę o tym co stworzono w innych miejscach nakładała się relgijnie motywowana wrogość. Dodajmy do tego biologie, czyli naturalna podejrzliwość wobec innego i mamy wstęp do wyjaśnienia fenomentu. (A Korea Połudnowa to osobny temat z koreańskim chrześcijaństwem.)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.