Uncategorized

Wspolzalozyciel ” NIGDY WIECEJ ” Laureatem nagrody praw czlowieka

Komunikat Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’
9.02.2019
Współzałożyciel Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’ Rafał Pankowski został uhonorowany tegoroczną Nagrodą Praw Człowieka im. Paula Ehrlicha i Gunthera K. Schwerina.

Wyróżnienie zostało ustanowione w 1998 r. przez amerykańską Ligę Przeciwko Zniesławieniu (Anti-Defamation League) w celu uhonorowania osób walczących z antysemityzmem w Europie. Dyrektor ADL ds. europejskich Andrew Srulevitch wręczył nagrodę podczas wizyty w Polsce 6 lutego 2019 r.

 

 

Za swój wkład w walkę z antysemityzmem i ksenofobią laureat wyróżnienia był we własnym kraju wielokrotnie atakowany. 24 stycznia 2019 r. państwowa telewizja w kanale TVP Info (prowadzący: M. Ogórek i R. Ziemkiewicz) nazwała Pankowskiego ‘jedną z najbardziej nikczemnych person’, która ‘oskarża Polaków o faszyzm, jeździ po całym świecie i opowiada kocopały o polskim antysemityzmie’, należy do ‘najgorszego sortu Polaków, którzy żyją z nienawiści do własnej ojczyzny’. W związku z tymi wypowiedziami Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar złożył do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji protest przeciwko kolejnemu przypadkowi mowy nienawiści w mediach publicznych.

 

Dr hab. Rafał Pankowski jest profesorem socjologii w Collegium Civitas, w 2018 r. opublikował szeroko komentowany artykuł na łamach ‘Israel Journal of Foreign Affairs’ na temat dyskursu antysemickiego w polskich mediach i polityce. Współpracował także z wieloma organizacjami eksperckimi i placówkami akademickimi, m.in. z londyńskim Chatham House, wiedeńskim Instytutem Nauk o Człowieku oraz Centrum Studiów Europejskich na Uniwersytecie Chulalongkorn w Bangkoku.

 

W 2018 r. nowojorski tygodnik ‘The Algemeiner’ umieścił go na ogłaszanej corocznie liście stu osób mających pozytywny wpływ na życie żydowskiej społeczności w świecie. W tej samej edycji listy wyróżniono w taki sposób m.in. aktorkę Sharon Stone, księcia Williama i dyrygenta Zubina Mehtę. Rafał Pankowski został doceniony za konsekwentne działanie przeciwko antysemityzmowi i rasizmowi.

 

Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ jest powstałą w 1996 roku niezależną organizacją, która monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym. Prowadzi kampanie społeczne, m.in. ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi’ i ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Istnieje poważna różnica między ksenofobią i antysemityzmem. W ostatnich latach ADL zajmuje się więcej antyislamizmem niż antysemityzmem. O ile obawa przed muzułmanami jest dobrze uzasadniona przez codzienną przemoc zwróconą równie przeciw muzułmanom jak i przedstawicielom innych religii i ideologii , tak antysemityzm nie ma żadnej podstawy racjonalnej. Z punktu widzenia Żydów izraelskich i wielu amerykańskich, ADL sprzeniewierzył się celom dla których powstał w 1913 i coraz częściej działa na rzecz grup które stosują przemoc i ignorują prawa i reguły społeczne. Na koszt praw i bezpieczeństwa Żydów.
    Dr. R. Pankowski zrobiłby mądrze gdyby wyraźniej rozróżnił między walką z ksenofobią i z antysemityzmem. Inaczej wpadnie w pułapkę intersekcjonalności jak ADL.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.