Ciekawe artykuly

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Zakaz dystrybucji gazety i zwolniony naczelny. Lokalne władze próbują ukryć, że twórca Forda nienawidził Żydów i był inspiracją Hitlera  

 
W czerwcu 1903 roku Henry Ford założył koncern motoryzacyjny. Obecnie Ford jest piątym co do wielkości producentem samochodów na świecie. Sam Henry Ford urodził się w Dearborn w stanie Michigan. Miejscowi są z niego dumni, a sprawę jego wściekłego antysemityzmu wolą zamiatać pod dywan.
Calosc TUTAJ

74 lata temu zakończyła się Konferencja Jałtańska

11 lutego 1945 r. w Jałcie zakończyła się konferencja Wielkiej Trójki z udziałem Józefa Stalina, Franklina D. Roosevelta i Winstona Churchilla, która do dziś pozostaje symbolem zdrady zachodnich sojuszników wobec Polski i ich zgody na podporządkowanie Europy Wschodniej totalitarnemu imperium sowieckiemu.
Calosc TUTAJ

Premier Izraela w Polsce. Wolał konferencję o bezpieczeństwie w Warszawie niż w Monachium

Premier Izraela Benjamin Netanjahu nie przybędzie na tegoroczną Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa. Za to pojawi się na polsko-amerykańskiej konferencji w Warszawie, poświęconej sprawom Bliskiego Wschodu, gdzie wygłosi antyirańskie przemówienie.Calosc TUTAJ


Finałem POLIN Music Festivalu będzie koncert inspirowany książką Julio Nudlera pod tytułem „Z getta na milongę”. Kuratorem projektu jest kontrabasista Ariel Eberstein.

Co wspólnego mają ze sobą tango i Judaizm? Co łączy kulturę popularną jidysz z tą z ulic Buenos Aires? Ariel Eberstein, zainspirowany książką Juliu Nudlera „Del Ghetto a la Milonga” oraz filmem dokumentalnym Jose Judkovskiego „Tango: una historia con Judios” szuka wątków żydowskich w najważniejszych okresach rozwoju tanga.

Calosc TUTAJ


Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemny

 
Jubileuszowa 25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych rozpocznie się w Łodzi 8 marca. Tematem tegorocznych wydarzeń teatralnych, wystaw oraz dyskusji będzie publiczność. 
 
Calosc TUTAJ 

Kurdystan – podzielony naród

Kurdystan niezmiennie ma przeciwko sobie geografię i bliskowschodnie mocarstwa, którym nie w smak niezależne państwo Kurdów. Tymczasem u podnóża gór Zagros, wzdłuż górskich szczytów Taurusu i na pełnych piasku nizinach Iraku oraz Syrii Kurdowie każdego dnia śnią sen o swoim wolnym państwie.

Calosc TUTAJ


Muzeum kiełbasy w byłym obozie koncentracyjnym?   

Władze miasta Mühlhausen w Turyngii zapewne nie spodziewały się, że plany przenosin lokalnego muzeum mogą wywołać międzynarodowe oburzenie. A jednak się udało – ludzie są wściekli. I trudno się dziwić, skoro pomysł dotyczy ulokowania muzeum kiełbasy w miejscu, gdzie w czasach III Rzeszy przetrzymywano więźniarki kacetu.

Calosc TUTAJ


 

Niemcy otworzyli Auschwitz, a on wciąż nawoływał, że Żydów trzeba się z Polski pozbyć. Dzisiaj nazywają go żołnierzem wyklętym  

Nawet dla narodowców był zbyt wielkim radykałem. Władysława Sikorskiego nazywał szefem masońskiego rządu. I to wcale nie komuniści jako pierwsi oskarżyli go o popieranie hitlerowskich Niemiec. Już w Londynie mówiono, że Adam Doboszyński próbuje uzasadniać nazistowskie zbrodnie.

 
Calosc TUTAJ

Zastępca dowódcy IRGC Hossein Salami grozi unicestwieniem Izraela;

mówi: Nasz wpływ w regionie opiera się na duchu dżihadu, z którym ludzie są związani; możemy rozbudowywać naszą siłę pocisków balistycznych zgodnie z naszą strategią militarną

 Calosc TUTAJ


Molestowane zakonnice rodziły dzieci”. Papież Franciszek: nie chcę słyszeć, że nie ma problemu  

Papież Franciszek przyznał, że molestowanie zakonnic przez księży i biskupów opisane przez „Women Church World” miało miejsce. – Są księża i biskupi, którzy to robili. Nie chcę słyszeć, że Kościół nie ma tego problemu, bo ma – mówił papież w rozmowie z dziennikarzami.
 
Calosc TUTAJ

Reparacje od Niemiec. „Czysty populizm”

Nie ma dziś szans na reparacje wojenne i formalne odszkodowania indywidualne od Niemiec. Ale jest furtka: otwiera ją „formuła pragmatyczna”.

Calosc TUTAJ


Kurtyna opadała. Gliński mówi wprost, że musimy płacić Żydom. „Jesteśmy zobowiązani”

Kurtyna opadała. Wicepremier Piotr Gliński wprost mówi, że Izraelowi będziemy płacić. Dodatkowo mówi o Muzeum Getta Warszawskiego i milionach złotych przeznaczonych na ten cel z naszych podatków! „Jesteśmy zobowiązani wobec dziedzictwa żydowskiego” – twierdzi.

Calosc TUTAJ


Inna intersekcjonalność: ofiary islamu

Określenie „intersekcjonalność” ukuła w 1989 roku afro-amerykańska profesor Kimberlé Crenshaw, aby opisać sytuację, w której człowiek jest obiektem więcej niż jednego rodzaju uprzedzenia. Sama Crenshaw widziała siebie jako potencjalną ofiarę zarówno rasizmu wobec czarnych, jak mizoginii, będąc w ten sposób na styku dwóch bigoterii.

Calosc TUTAJ


Przysłowia żydowskie ze zbioru Ignacego Bernsteina

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.