Ciekawe artykuly

Spotkanie autorskie z dr. Joanną Lisek

Przyslal Adam Konski

 

 


 Spotkanie autorskie z dr. Joanną Lisek, z okazji wydania jej książki Kol isze- głos kobiet w poezji jidysz. Spotkanie odbyło się w języku polskim, w piątek, dnia 17. maja, w klubie Związku Żydów z Polski. Gości przywitał Marek Chrapot, Włodek Herman wygłosił słowo wprowadzające.

To była naprawdę fascynująca prezentacja, gdzie czuło się szczere zaangażowanie Pani Joanny w temacie kobiecej poezji jidysz. Pani Joanna zaimponowała nam wszystkim umiejętnością przekazania treści książki i losami naszych babek i prababek. To były zaskakujące fakty o sile tych kobiet o ich odwadze pisania o ich życiu, ambicjach i o tych obowiązkach, jakie na nich spoczywały, gdy mężowie spędzali większość czasu na modlitwach.

Z tego niesamowicie ciekawego spotkania utkwiło mi zdanie o poetkach ktore się przebiły i stały sławne  “Warto iść za własnym głosem”. I wydaje mi się, że to samo można powiedzieć o Pani Joannie Lisek, która także poszła za własnym głosem i nie bez trudów skończyła studia jidysz i wczuła się w życie żydowskich poetek.  Na koniec przypomnę co napisał Włodek Herman.

„Z Listu Otwartego Włodzimierza Hermana do Joanny Lisek

… Do oceny takiego wysiłku i osiągnięcia naukowego brak mi po prostu kompetencji. Wiem tylko, że z tych wszystkich materiałów, źródeł, przekazów i monografii, które nazwałbym cegiełkami, kawałkami marmuru czy granitu, zbudowała Pani z talentem, wiedzą, pasją, sympatią, empatią i ogromną pracą pomnik dla naszych babek, pra-babek i pra-pra-babek… Postawiła Pani pomnik dla żydowskich kobiet-poetek. Ten pomnik przetrwa stulecia…”

Zachęcam wiec do zobaczenia mojego video nagrania ze spotkania.

1 odpowiedź »

  1. Byłam, widziałam, słuchałam… Bardzo interesujące spotkanie z panią Joanną Lisek. Tak ciekawie i emocjonalnie mówiła o swoich poszukiwaniach i odkryciach dotyczących kobiet, Żydówek, które już w XVI wieku , w Polsce pisały w języku jidisz, najpierw dopiski, do pism, a potem swoje osobiste kroniki, wspomnienia, wiersze… Niezwykle ciekawe spotkanie. Polecam każdemu Jej książkę. Warto.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.