Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 4.6 – 5.6

 

 

 


4 czerwca 2019 r.


rankiem w szpitalu Beilinson w Petach Tikva zmarła żona prezydenta Reuvena Rivlina, Nehama Rivlin. Przeżyła 74 lata. Zmarła z powodu choroby zwłóknienia płuc.


władze wodne poinformowały, że w maju poziom wody w jeziorze Kinneret spadł o 11 cm, i wynosi obecnie 211,18 metrów p.p.m. Dzięki opadom zimowym poziom wody wzrósł o 3,25 metra, ale rozpoczęło się już lato. Tymczasem poziom Morza Martwego spadł o 10 cm w maju, i obecnie wynosi 433,57 metra p.p.m.


ministerstwo turystyki poinformowało, że w maju b.r. do Izraela przyjechało 144 tys. turystów, co oznacza wzrost o 26,8% w porównaniu do maja 2017 r. Od stycznia do Izraela przyjechało 1,899 mln turystów, co oznacza wzrost o 8,3% w porównaniu do analogicznego okresu w minionym roku. W miesiącu maj odnotowano wielkość dochodów z turystyki na poziomie 2,1 mld szekli, a od początku stycznia 9,7 mld szekli.


komisja parlamentarna zatwierdziła plan budowy kolejki linowej ze Starego Miasta w Jerozolimie na Wzgórze Oliwne. Projekt ma wartość 55 mln dolarów. Szacuje się, że kolejka linowa będzie posiadać 73 wagony, którymi będzie można przewieźć około 3 tys. turystów na godzinę. Ministerstwo turystyki poparło plan, który teraz musi zatwierdzić rząd.


 po południem poważny pożar wybuchł w rejonie moszawów Even Sapir, Ora i Aminadav na obrzeżach Jerozolimy. Ewakuowano mieszkańców części domów. W akcję gaszenia zaangażowano 16 drużyn pożarniczych oraz 6 samolotów gaśniczych.


5 czerwca 2019 r.


po południem na cmentarzu na Górze Herzla w Jerozolimie odbył się pogrzeb żony prezydenta Reuvena Rivlina, Nechamy Rivlin.


szef wywiadu wojskowego gen. Tamir Hejman powiedział, że „Hamas jest mocno zniechęcony do wojny i wyraził pragnienie kontynuowania porozumień. Hamas ma suwerenną odpowiedzialność, która rośnie, a dzięki porozumieniom oczekują pewnych korzyści. Ta odpowiedzialność powoduje napięcia z Islamskim Dżihadem, pomimo że nadal koordynuje on swoje działania z Hamasem. Ale ich potencjał wybuchowy jest wciąż bardzo duży. Jeżeli chodzi o Iran, to wywarliśmy na nich duży nacisk, który doprowadziły do względnego wstrzymania ich aktywności w Syrii. Jednak Iran poszukuje innych miejsc, w których mógłby się okopać, i taką przestrzenią jest Irak. Bezprecedensowe sankcje Stanów Zjednoczonych doprowadziły Iran do kryzysu finansowego.”


 izraelska policja poinformowała, że dochodzenie w sprawie niedawnej fali pożarów wskazuje, że wiele z pożarów było wynikiem celowych podpaleń przez arabskich podpalaczy. Do największej ilości celowych podpaleń doszło w obszarze Jerozolimy i Beit Szemesz. Upalna pogoda i silne wiatry spowodowały rozprzestrzenienie się pożarów, doprowadzając do poważnych strat materialnych. Do tej pory aresztowano trzech arabskich podpalaczy ze Wschodniej Jerozolimy.


ministerstwo zdrowia poinformowało o wykryciu komarów zakażonych wirusem Zachodniego Nilu w żydowskim osiedlu Beit Arjeh w zachodniej Samarii. Zwrócono się do lokalnych władz z żądaniem podjęcia kroków mających na celu ograniczenie populacji komarów w tym obszarze.


 wieczorem Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa żydowski samochód przy osiedlu Karmei Tzur w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Nikt nie został ranny, ale pojazd jest uszkodzony.


palestyński premier Mohammad Sztajjeh powiedział, że gospodarka Autonomii Palestyńskiej jest na krawędzi zupełnego załamania się, obwiniając za ten fakt decyzje Izraela o zmniejszeniu kwot z podatków przekazywanych do palestyńskiego budżetu o wielkość płatności wypłacanych terrorystom. W konsekwencji Autonomia Palestyńska odmówiła przyjęcia jakichkolwiek płatności, uznając, że nie zgodzi się tylko na część należnej sumy. Sztajjeh obwinił także Stany Zjednoczone, które wycofały finansowe wsparcie dla agencji UNRWA. Powtórzył także słowa, że Autonomia Palestyńska nie weźmie udziału w szczycie gospodarczym w Bahrajnie, który ma na celu promowanie amerykańskiego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu. „Znamy ich program polityczny. Odmawiają prawa powrotu uchodźcom. Odmawiają nam Jerozolimy. Mówią nie dla dwóch państw. Nie szanują granic z 1967 roku. A jeśli ta ekonomiczna konferencja jest częścią tego całego pakietu, to my go nie akceptujemy. Jeśli tam będziemy, to ludzie wykorzystają naszą obecność. Stany Zjednoczone robią bardzo niebezpieczną sprawę. My i Izraelczycy zgodziliśmy się, że Jerozolima jest kwestią negocjacyjną. Teraz Stany Zjednoczone zdejmują ją ze stołu.”


 były dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Olli Heinonen powiedział, że większość Izraelczyków nie jest świadoma powagi zagrożenia ze strony Iranu. „Izraelczycy muszą się martwić, a państwa Zatoki również mają powody do obaw. Jak będziecie w stanie zapewnić sobie bezpieczeństwo, jeśli Iran osiągnie zdolności nuklearne?” Heinonen powiedział, że pomimo twierdzeń MAEA Iran może zbudować broń jądrową w ciągu sześciu do ośmiu miesięcy.


 amerykański przedstawiciel ds. międzynarodowych negocjacji Jason Greenblatt powiedział, że Autonomia Palestyńska sama sobie jest winna za zły stan gospodarki. „Jest najwyższy czas, aby Autonomia Palestyńska przyspieszyła i wzięła odpowiedzialność za swój naród i gospodarkę. Autonomia Palestyńska nie może nadal obwiniać Stanów Zjednoczonych i wszystkich innych za sytuację, którą sami spowodowali.”


Efraim

Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

  1. Kineret spadl jeden centymeter od konca sezonu deszczowego

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.