Rafał Dutkiewicz odebrał Nagrodę Jerozolimy.

Jest pierwszym Polakiem, któremu przyznano to wyróżnienie

 


Rafał Dutkiewicz odebrał Nagrodę Jerozolimy za wzmacnianie lokalnej społeczności żydowskiej. Były prezydent Wrocławia podczas ceremonii wręczenia nagrody przeprosił w imieniu Polaków za deportację Żydów w 1968 r. i wezwał do walki z antysemityzmem – podaje portal israelhayom.com.

Nagroda Jerozolimy przyznawana jest przez Światową Organizację Syjonistyczną. Wręczono ją 2 czerwca w trakcie odbywającego we Wrocławiu 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha. Rafał Dutkiewicz został uhonorowany za „aktywne zaangażowanie we wzmacnianie lokalnej społeczności żydowskiej, umacnianie jej więzi z państwem Izrael i jego stolicą Jerozolimą”. Jest pierwszym Polakiem, któremu przyznano to wyróżnienie.

– Przed Holocaustem istniała duża społeczność żydowska, która została zniszczona podczas wojny. Po wojnie mieszkało tu tysiące Żydów, którzy również zostali deportowani i opuścili miasto. Stało się to z powodu presji ze strony rządu komunistycznego, ale stało się to w Polsce i chcę za to przeprosić – powiedział w czasie uroczystości Dutkiewicz cytowany przez portal israelhayom.com.

– Dzisiaj też mamy do czynienia z antysemityzmem i musimy z nim walczyć. Jestem zaangażowany w podtrzymywanie wsparcia dla społeczności żydowskiej i państwa Izrael. Podziwiam go, jego kulturę i stolicę, Jerozolimę. Robię wszystko, co w mojej mocy, aby kontynuować tę drogę – dodał.

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/rafal-dutkiewicz-odebral-nagrode-jerozolimy-jest-pierwszym-polakiem-ktoremu-przyznano/nvhjcp8?utm_source=wroclaw.onet.pl_viasg_wroclaw&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: