Ciekawe artykuly

Rafał Dutkiewicz odebrał Nagrodę Jerozolimy.

Jest pierwszym Polakiem, któremu przyznano to wyróżnienie

 


Rafał Dutkiewicz odebrał Nagrodę Jerozolimy za wzmacnianie lokalnej społeczności żydowskiej. Były prezydent Wrocławia podczas ceremonii wręczenia nagrody przeprosił w imieniu Polaków za deportację Żydów w 1968 r. i wezwał do walki z antysemityzmem – podaje portal israelhayom.com.

Nagroda Jerozolimy przyznawana jest przez Światową Organizację Syjonistyczną. Wręczono ją 2 czerwca w trakcie odbywającego we Wrocławiu 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha. Rafał Dutkiewicz został uhonorowany za „aktywne zaangażowanie we wzmacnianie lokalnej społeczności żydowskiej, umacnianie jej więzi z państwem Izrael i jego stolicą Jerozolimą”. Jest pierwszym Polakiem, któremu przyznano to wyróżnienie.

– Przed Holocaustem istniała duża społeczność żydowska, która została zniszczona podczas wojny. Po wojnie mieszkało tu tysiące Żydów, którzy również zostali deportowani i opuścili miasto. Stało się to z powodu presji ze strony rządu komunistycznego, ale stało się to w Polsce i chcę za to przeprosić – powiedział w czasie uroczystości Dutkiewicz cytowany przez portal israelhayom.com.

– Dzisiaj też mamy do czynienia z antysemityzmem i musimy z nim walczyć. Jestem zaangażowany w podtrzymywanie wsparcia dla społeczności żydowskiej i państwa Izrael. Podziwiam go, jego kulturę i stolicę, Jerozolimę. Robię wszystko, co w mojej mocy, aby kontynuować tę drogę – dodał.

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/rafal-dutkiewicz-odebral-nagrode-jerozolimy-jest-pierwszym-polakiem-ktoremu-przyznano/nvhjcp8?utm_source=wroclaw.onet.pl_viasg_wroclaw&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.