Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 16.6 – 17 .6

 

 

 


16 czerwca 2019 r.


niedzielne posiedzenie rządu odbyło się w wiosce Kela Alon w północno zachodniej części Wzgórz Golan. Polecono ministerstwu budownictwa przyśpieszenie postępowania w celu utworzenia nowej osady nazwanej Ramat Trump, w uznaniu pracy amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa na rzecz państwa Izrael. Nowa osada ma powstać w pobliżu wioski Kela Alon. Przy tej okazji odsłonięto symboliczny znak z nazwą Ramat Trump. Netanjahu powiedział: „Jest to historyczny dzień. Zamierzamy zatwierdzić budowę nowego miasta na Wzgórzach Golan. Jest to coś, co nie wydarzyło się od dłuższego czasu. Uhonorujemy w ten sposób wielkiego przyjaciela Izraela, prezydenta Donalda Trumpa, który niedawno uznał suwerenność Izraela nad Golanem. Jest to pierwszy zagraniczny przywódca, który to zrobił.” Przez wiele lat żydowskie osadnictwo na Wzgórzach Golan było zamrożone, i w chwili obecnej na tym obszarze mieszka zaledwie 25 tys. Izraelczyków.


. żona premiera, Sara Netanjahu przyznała się przed sądem do sprzeniewierzenia środków publicznych i nadużycia zaufania w związku z zamawianiem luksusowych usług cateringowych pomimo faktu, że rezydencja premiera zatrudniała na pełen etat obsadę kucharską. W Izraelu zabronione jest zamawianie cateringu podczas obecności w budynkach rządowych personelu kucharskiego. Sara Netanjahu zawarła ugodę z prokuraturą, w ramach której przyznała się do lżejszego zarzutu. W zamian obniżono kwotę zdefraudowanych środków publicznych do sumy 50 tys. szekli. Benjamin Netanjahu będzie musiał oddać tę kwotę państwu i zapłacić grzywnę w wysokości 10 tys. szekli. Sąd zatwierdził warunki ugody.


poważne pożary wybuchły w rejonie żydowskich osiedli Elon Moreh i Itzchar w centralnej części Samarii. Policja podejrzewa, że były to podpalenia.


. Palestyńczycy kontynuowali wypuszczanie ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 3 pożary terenów przygranicznych w Izraelu.


 palestyński premier Mohammed Sztajjeh spotkał się w Ramallah z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Nielsem Annenem. Sztajjeh oskarżył administrację Stanów Zjednoczonych o prowadzenie finansowej i politycznej wojny przeciwko Autonomii Palestyńskiej, dodając przy tym, że Palestyńczycy odrzucają amerykańską inicjatywę pokojową. „Nasze odrzucenie amerykańskiej propozycji nastąpiło po tym, jak administracja Trumpa przeniosła ambasadę Stanów Zjednoczonych do Jerozolimy i zamknęła biura Organizacji Wyzwolenia Palestyny w Waszyngtonie. Stany Zjednoczone i Izrael prowadzą wojnę finansową przeciwko Palestyńczykom i Autonomii Palestyńskiej, głównie poprzez wstrzymanie corocznych funduszy przekazywanych na rzecz Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA). Nie możemy akceptować obecnej sytuacji, ponieważ Izrael, który jest w pełni popierany przez Stany Zjednoczone, kradnie naszą ziemię i pieniądze, oraz podważa wszelkie możliwości ustanowienia państwa palestyńskiego.”


 wieczorem do Strefy Gazy wjechał wysłannik Kataru, Muhammad al-Emadi. Ma on spotkać się z przywódcami Hamasu i przekazać urzędnikom w strefie kolejne 25 mln $ pomocy z Kataru.


 specjalny wysłannik Białego Domu Jason Greenblatt powiedział, że administracja prezydenta Trumpa rozważa opóźnienie publikacji planu pokojowego do czasu rozstrzygnięcia wyborów parlamentarnych w Izraelu. Nowe wybory odbędą się 17 września, a nowy rząd prawdopodobnie zostanie utworzony do końca października. Oznacza to, że amerykański plan pokojowy mógłby zostać opublikowany najwcześniej w listopadzie b.r.


17 czerwca 2019 r.


palestyńskie media w Strefie Gazy poinformowały, że siły Hamasu otworzyły w nocy ogień do izraelskiego oddziału sił specjalnych w rejonie Khan Younis na południu strefy. Izraelscy żołnierze mieli się wycofać. Hamas twierdzi, że izraelski oddział liczył około 20 żołnierzy.


 od rana rozpoczęła się w Strefie Gazy dystrybucja 15 mln $ pomocy finansowej z Kataru. Z kwoty tej 10 mln $ zostało podzielonych na kwoty po 100 $ dla każdej potrzebującej pomocy rodziny w Strefie Gazy. Pozostałe 5 mln $ zostało przeznaczonych na finansowanie projektówONZ tworzących nowe miejsca pracy. Kolejne 10 mln $ przekazano Izraelowi jako zapłata za paliwo dostarczane do elektrowni w Gazie.


ewakuowano mieszkańców zagrożonego przez pożar żydowskiego osiedla Itzchar w centralnej części Samarii. W akcji ratowniczej biorą udział samoloty gaśnicze. Ratownicy poinformowali także, że Palestyńczycy zainicjowali rano pożar w nowym miejscu, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla dzielnic mieszkaniowych osiedla.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.