Polityka

Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora

Aktor John Cusack
Przyslala Katharina Dr.Gasinska-Lepsien

W poniedziałek wieczorem amerykański aktor John Cusack tweetował rasistowskie, antysemickie zdjęcie, pisząc obok fotografii ręki z Gwiazdą Dawida, która miażdży ludzi – ”idź za pieniędzmi”. „Aby dowiedzieć się, kto tobą rządzi, po prostu dowiedz się, kogo nie wolno krytykować”. Poniżej miażdżonych ludzi mem mówi „czy to nie jest oczywiste”. Dołączył tym samym do coraz dłuższej listy znakomitości, kongresmanek, autorów karykatur w gazetach i innych znanych komentatorów, którzy głosili antysemityzm.

Cusack bronił się twierdząc, że sądził, że zatwierdza „propalestyński tweet [żądający] sprawiedliwości”. Jednak, według zrzutów z ekranu zestawionych przez Yashara Alego, początkowo aktor bronił tweeta, choć napisał, że „nie powinienem był retweetować”. Następnie tweetował obronę tweeta, pisząc, że „myślisz, że Izrael nie popełnia potworności”.

Jeszcze później starał się udobruchać krytyków pisząc, że było to ”bezmyślnie głupią rzeczą to retweetować” i zamieszczając link do przewodnika o antysemityzmie organizacji Jews for Racial and Economic Justice. W przewodniku czytamy: „antysemityzm szkodzi Żydom, ale nie tylko Żydom – podważa, osłabia i wykoleja wszystkie nasze ruchy sprawiedliwości społecznej”. Cusack twierdzi, że przez lata zajmował się “głębokim dokopywaniem się do wszystkich złożoności historii antysemityzmu i faszyzmu” i że od 35 lat jest antyfaszystą.

Wydaje się argumentować, że użycie Gwiazdy Dawida ”nawet jeśli przedstawia państwo Izrael popełniające naruszenia praw człowieka” jest antysemickie, a dla antysemityzmu nie ma miejsca. Mówi do swoich palestyńskich przyjaciół, że przeprasza. „Wiem, że sama gwiazda ma głębokie znaczenie dla Żydów”.

To miło. Ma głębokie znaczenie? Tweet Cusacka należy do długiej listy podobnych rasistowskich, antysemickich incydentów, od „New York Timesa” zamieszczającego karykaturę psa z Gwiazdą Dawida, do kandydatki do Kongresu, Valerie Plame, która kiedyś retweetowała artykuł z twierdzeniem, że „amerykańscy Żydzi są motorem amerykańskich wojen”. Lub profesorka z Oberlin, która zamieściła liczne antysemickie komentarze na swojej stronie Facebooka, twierdząc między innymi, że Rothschildowie są winni AIDS.

W każdym z tych wypadków wymówką jest, że ktoś popełnił błąd, po prostu był ”głupi” lub że w pośpiechu nie ”zauważył” antysemityzmu. Co jest bardziej racjonalnym wyjaśnieniem: że duża liczba ludzi zamieszcza rasistowskie posty i wypowiada rasistowskie słowa, ale to wszystko jest pomyłką, czy też, że duża liczba ludzi w USA i ogólnie na Zachodzie jest odruchowo antyżydowska, ponieważ w ich środowisku jest to normą? Czy sądzisz, że jest zaledwie przypadkiem, że radny w mieście stołecznym twierdzi, że Rothschildowie kontrolują pogodę, i profesorka prestiżowej uczelni, takiej jak Oberlin, uważa, że Rothschildowie powodują AIDS?

To nie są przypadki. Wiemy, że nie są, ponieważ żadna inna grupa w Ameryce lub na Zachodzie nie jest przedmiotem takich systematycznych, codziennych obelżywych opinii w dobrze znanych mediach społecznościowych, jak Żydzi. Nikt nie myśli, że rodzina Jacksonów kontroluje pogodę lub że bogaci buddyści stworzyli AIDS, nikt nie retweetuje memów nieustannie używających buddyjskich lub hinduskich symboli twierdząc, że nie wolno tych grup krytykować. Nie chodzi o to, że Gwiazda Dawida jest także na izraelskiej fladze i dlatego ludzie „popełniają błąd”, bo nie potrafią rozróżniać. Gdyby tak było, to widzielibyśmy pewnie islamski półksiężyc na licznych rasistowskich memach zamieszczanych przez tych samych „antyfaszystów”, równie często, jak widzimy Gwiazdę Dawida. Ale tego nie ma. Cusackowie tego świata, Plame i inni nigdy nie tweetują innych symboli religijnych ani nie twierdzą, że „muzułmanie są motorem wojen Ameryki”.

Jest hańbą Zachodu, że zaledwie w kilkadziesiąt lat po Holocauście rasizm wobec Żydów, o którym każdy powinien wiedzieć, jest praktykowany ”przez pomyłkę”. Nikt nie jest rasistą przez pomyłkę. Są rasistami albo dlatego, że podświadomie są rasistami, albo dlatego, że są świadomie rasistami. Ludzie nie tweetują wizerunków „czarnej twarzy” przez pomyłkę. Robią to, ponieważ są albo rasistami, albo nie dbają o rasizm. Nie ma innej przyczyny. Nikt nie rysuje karykatur z Gwiazdą Dawida „przez pomyłkę”. Trzeba świadomie wstawić ten symbol, tak jak trzeba by narysować krzyż zamiast Gwiazdy Dawida, jeśli chce się, by pies reprezentował chrześcijan, a nie Żydów. Ale ile psów z krzyżami pojawiło się na karykaturach „New York Timesa”? Ktoś musiał dodać do tweetu „”idź za pieniędzmi”, a wtedy rasizm jest jasny.

Taki skandal dzieje się w Ameryce niemal co miesiąc. W lutym członkini Kongresu USA, Ilhan Omar, była krytykowana za wypowiedź „to wszystko jest o Benjaminach” [slangowa nazwa banknotu 100-dolarowego. przyp. tłum.]. W kwietniu „New York Times” opublikował antysemicką karykaturę. Jak to możliwe, że ludzie nadal nie rozpoznają i nie są edukowani o rasistowskim antysemityzmie? Faktem jest, że ludzie świadomie ignorują znaczenie występowania przeciwko rasizmowi, kiedy chodzi o Żydów. Żydzi są jedyną grupą wytykaną palcami raz za razem przez polityków, aktorów, przez największe gazety. Żadna inna grupa mniejszościowa nie otrzymuje takiej porcji nieustannej nienawiści z tak małymi oczekiwaniami, że sprawca dostanie nauczkę i przestanie to robić.

Chowanie się za słowami takimi jak ”pomyłki” jest sposobem usprawiedliwiania tego wszystkiego. Chowanie się za powiedzeniem „to było głupie” lub „nabałaganiłem”, przypomina nam dziecinne wykręty. Rasizm nie jest pomyłką. Rasizm jest światopoglądem. Rasizm jest sposobem myślenia, jest trucizną umysłu. Kenan Malik w ”Guardianie” narzekał, że „New York Times” w ogóle przestał publikować karykatury po tym incydencie, twierdząc, że „doprowadzi to do świata, w którym w ogóle niczego nie mówimy”. Twierdził, że „wszyscy popełniamy błędy”. Napisał także, że ta karykatura była „szeroko potępiana jako antysemicka”. To nie jest sposób przyznania, że była antysemicka.

To są orwellowskie słowa używane, żeby uniknąć przeciwstawiania się rasizmowi. Wyobraźcie sobie powiedzenie o KKK palącym krzyż, że było to „szeroko potępiane jako rasistowskie”. Przepraszam? Lincz dokonany przez KKK był „szeroko potępiany jako rasistowski”? Hmm, był rasistowski, czy nie?  Mówienie „szeroko potępiany” jest sposobem uniknięcia konieczności jednoznacznej oceny incydentu i podjęcia decyzji. Używanie słowa „pomyłka” sugeruje, że rasizm jest, no cóż, pomyłką.

Fakt, że zachodnie społeczeństwa wydają się potrzebować dokształcenia swoich najlepiej wykształconych ludzi, włącznie z aktorami, karykaturzystami i politykami, czyli w zasadzie ich najbardziej uprzywilejowanych ludzi z największymi megafonami, w tym jak nie być rasistowskimi antysemitami, pokazuje, że prawdziwy problem jest dużo głębszy. Przez lata antysemityzm był uważany za coś normalnego. Kiedy ludzie mówią, że nie „widzą” rasizmu, to jest tak dlatego, że zbyt długo go ignorowali. Zachodnie społeczeństwa były lepsze w dostrzeganiu rasizmu skierowanego na przykład przeciwko czarnym. To jest długa krzywa uczenia się. Jak jednak cywilizacja, która wpychała ludzi do komór gazowych za to, że byli Żydami, i zmuszała ich do noszenia Gwiazdy Dawida przed masowym ich mordowaniem, nagle nie zauważa Gwiazdy Dawida? Ponad milion żydowskich dzieci zamordowano podczas Szoah. Mówicie mi, że ponad milion dzieci mogło być systematycznie zamordowane przez niemieckich nazistów w zbrodni, która stała się najpowszechniejszym kulturowym odnośnikiem w większości zachodnich krajów i że jakoś Gwiazda Dawida, z którą wysłano ich na śmierć, nie wyskakuje automatycznie, kiedy ją widzisz i nie każe ci dwa razy zastanowić się zanim umieścisz ją na psie w karykaturze lub w memie?

To jest kłamstwo, a nie pomyłka. Nikt nie tweetuje ani nie rysuje Gwiazdy Dawida w żadnym zachodnim kraju, nie wiedząc dokładnie, co robi. Równie dobrze mogliby narysować swastykę i twierdzić, że to tylko była pomyłka. Kiedy tweetujesz Gwiazdę Dawida, wiesz, że symbolizujesz Żyda. Jeśli pokazujesz rękę z Gwiazdą Dawida, która miażdży ludzi, wiesz dokładnie, co robisz.

Kiedy ludzie twierdzą, że nie „widzieli” antysemityzmu lub że to jest „pomyłka”, to jest tak dlatego, że społeczeństwo uwarunkowało ich do pogardy dla Żydów. Wielu z tych osobliwych „antyfaszystów” lub „progresywnych” dba żarliwie o inne grupy mniejszościowe. Jest jedna grupa, której nie włączają do swojego zjednoczonego frontu przeciwko rasizmowi. Żydzi.

Oto jak ludzie mogą przestać być rasistowskimi antysemitami. Przestańcie tweetować cokolwiek z Gwiazdą Dawida w negatywnych tweedach. Po prostu przestańcie. Możecie przestać używać Gwiazdy Dawida, by zilustrować to, czego nie lubicie. No więc, nie lubicie Izraela. Powinniście najpierw zapytać siebie, dlaczego z 200 krajów obsesyjnie nienawidzicie tylko jeden, który – tak się składa – jest żydowski. Wykształceni, zamożni ludzie, którzy są profesorami, radnymi, członkiniami Kongresu, aktorami, powinni potrafić to rozumieć. Nie istnieją żadne wymówki.

The shameful rise in antisemitism behind Cusack’s antisemitic tweet

Jerusalem Post, 18 czerwca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Seth J. Frantzman


Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie.

http://www.listyznaszegosadu.pl/m/brunatna-fala/haniebny-wzrost-antysemityzmu-a-antysemicki-tweet-znanego-aktora

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.