Polityka

BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie

Tegoroczna choinka w Wilnie.

Przyslala Katharina Dr.Gasinska-Lepsien

Piątego grudnia BBC Newsround opublikowała artykuł zatytułowany ”Choinki z całego świata”. Jest opublikowany na stronach Newsround i jest skierowany do dzieci. Zamiarem było pokazanie ducha Bożego Narodzenia i przedstawienie zdjęć imponujących choinek z całego świata. Jak dotąd, wszystko O.K.


Dopóki nie zajrzysz do tego artykułu. Jestem wyczulony na antyizraelski aktywizm i propagandę. Analizuję artykuły i oceniam subtelne skrzywienia tych dziennikarzy, którzy chcą wpleść swoją osobistą niechęć do państwa żydowskiego w swoje teksty. Przy wielu okazjach ta tendencyjność jest subtelna i może nawet być umiejętnie ukryta. Rzadko kiedy przyłapuje się tych ludzi ze spodniami spuszczonymi do samych kostek jak w tym konkretnym artykule na stronie BBC. Poza światem małostkowych antyizraelskich aktywistów, umyślnie piszących palestyńską propagandę godną oddziału PR Hamasu, ten artykuł BBC nie ma absolutnie żadnego sensu.

Jak wiele jest na świecie imponujących choinek bożonarodzeniowych? W artykule na stronie BBC, opublikowanym 10 dni temu, autorom udało się znaleźć siedem. Tylko siedem. Artykuł nie został uaktualniony przez te dni i nadal jest ich tylko siedem. BBC znalazła imponujące choinki w Wilnie, w Nowym Jorku, w Gazie, Pradze, Kalifornii, Ramallah i w Betlejem.

Trzy choinki na obszarach AP/Hamasu. Trzy. To nie jest edukacja – to jest jawna propaganda. Nawet arabskie „Gulf News” nie opublikowało czegoś takiego. Znaleźli inne zdjęcia z Dortmundu, Strasbourga i z Watykanu – miast z choinkami, których z jakiegoś powodu BBC po prostu nie umiała znaleźć.


Boże Narodzenie na terenach AP/Hamasu

Wygląda na to, że ktokolwiek to napisał, zaczął już ze zdjęciami trzech „palestyńskich” choinek – i te choinki dały mu pomysł na cały artykuł. Innymi słowy, było to świadomie napisane jako kawałek propagandowy – i prawdopodobnie nie zostałoby napisane, gdyby nie miało propalestyńskiej wkładki. Nie wybierasz się na poszukiwanie choinek bożonarodzeniowych na całym świecie i przypadkiem znajdujesz 43% z nich w Gazie, Ramallah i Betlejem. Świat jest na to zbyt duży.

Skandalicznie użyli nawet nazwy „Palestyna” jako lokalizacji. Ten artykuł napisał człowiek, który użył BBC do antyizraelskiego aktywizmu:

 

Artykuł jest spektakularnie wykoślawiony. Boże Narodzenie w Gazie? W Gazie zostało zaledwie tysiąc chrześcijan (jeśli rzeczywiście jest ich tam jeszcze tak wielu). Od dziesięcioleci chrześcijanie są wyganiani z Gazy. Pozwolenie dzisiaj na publiczne celebrowanie Bożego Narodzenia w Gazie jest tylko chwytem reklamowym radykalnej, islamistycznej grupy terrorystycznej. W zeszłym roku rozdawali ulotki ostrzegające chrześcijan, by nie świętowali Bożego Narodzenia. Dawniej była choinka na centralnym placu w Gazie, ale to się nie zdarzyło, od kiedy Hamas przejął panowanie. Teraz świętowanie jest tylko przy YMCA w zamożnej części miasta Gaza. W 2008 roku był atak i podłożenie bomby w bibliotece YMCA – a bandyta pytał strażników, dlaczego pracują dla „niewiernych”.

 

YMCA w Gazie nie zamieściła niczego na swojej stronie internetowej od 9 miesięcy. Nawet nie wspomnieli o Bożym Narodzeniu. W rzeczywistości, ich ostatni post jest z lutego 2019 roku o Bożym Narodzeniu 2018 roku.


Chrześcijanie uciekają

A co z innymi? 25 kwietnia „przerażeni mieszkańcy chrześcijańskiej wsi Dżifna koło Ramallah prosili AP o ochronę po tym, jak zostali zaatakowanie przez uzbrojonych muzułmanów”. Trzy dni później przyszła kolej na anglikański kościół we wsi Aboud, na zachód od Ramallah. Nikogo po tym ataku nie aresztowano. Kościoły w Betlejem były w ostatnich latach kilkakrotnie atakowane, włącznie z podpaleniem w 2015 roku, co bardzo uszkodziło budynek kościelny.

 

Chrześcijanie w Gazie i na Zachodnim Brzegu stanowili około 10% populacji, obecnie jest ich około 2%. Podobnie jak na terenach większości Bliskiego Wschodu chrześcijaństwo w Gazie i na Zachodnim Brzegu jest atakowane przez islamistów, czasami z użyciem przemocy, a to praktycznie zmiotło tę religię. Open Doors, organizacja, która monitoruje prześladowania chrześcijan i publikuje o tym raporty, pisze o „islamskich prześladowaniach” chrześcijan na terenach Autonomii Palestyńskiej. Open Doors podkreśla, że szczególnie narażeni są ludzie, którzy nawrócili się na chrześcijaństwo. Organizacja nazwała to, co dzieje się z chrześcijanami w tej części świata „ludobójstwem”.

 

Arabowie umyślnie pokazują teraz Boże Narodzenie ze względu na wartość propagandową. Dochodzi to na Zachód i mówi się o tym w kościołach – gdzie obraz biednych chrześcijan rzekomo prześladowanych przez Izraelczyków, jest tym, co można opowiedzieć. Gdyby nie było tej wartości propagandowej – to poza Betlejem nie byłoby żadnych choinek. W Gazie? Naprawdę? Co dalej – w 2020 roku BBC opowie o tym, jak ISIS obchodzi Boże Narodzenie?


Newsround, kiedy nie jest Boże Narodzenie

Szybko poszedłem zobaczyć, co jeszcze jest w Newsround. Weźmy to na temat historii.

“Po II Wojnie Światowej i Holocauście, w którym sześć milionów Żydów zostało zabitych, więcej Żydów chciało własnego kraju. Dano im dużą część Palestyny, którą uważali za swój tradycyjny dom, ale Arabowie, którzy już żyli tam i w sąsiednich krajach uważali, że to niesprawiedliwe i nie zaakceptowali nowego kraju.

Co za nieprawdopodobna nikczemność. To jest skandaliczna propaganda, jaką BBC karmi nasze dzieci. Jeszcze upiększona obrazami choinki bożonarodzeniowej na terytorium Hamasu. Mógłbym zapytać, kto pisze coś takiego – ale nie muszę. Prawdziwym pytaniem jest, jak to w ogóle zostało opublikowane? Jest obsceniczne, że Palestyńczycy używają chrześcijan, których prześladują, jako broni propagandowej w antyizraelskiej kampanii prania mózgów – ale jest niewybaczalne, że BBC jest ich ochoczym wspólnikiem. Takie jednak są postawy na Zachodzie. Zamiast stać w obronie prześladowanych chrześcijan, zachodnie organizacje chrześcijańskie stają po stronie Hamasu, tej właśnie organizacji, która prześladuje ich współwyznawców.


Wymazać i działać dalej

Zabrało mi 10 sekund znalezienie choinki Zocalo w Mexico City, kolejnych 20 na znalezienie zarówno Pływającej Choinki w Rio de Janeiro i choinki o temacie pszczoły w Galeries Lafayette w Paryżu. Nie brak „świątecznych jodeł”, jak opisuje je strona BBC. Dlaczego więc tylko siedem? Ponieważ jedynie trzy były dla nich ważne.

To jest najsprytniejszy typ dezinformacji, ponieważ człowiek, który skarży się na to, wygląda jak maruda, czasami także bezduszny. Jest to precyzyjnie wykalibrowana, dewastująca propaganda. Kiedy jest to propaganda skierowana do dzieci, istnieje uzasadniony powód do gniewu. Obraz, jakiionych szacunku dla samych siebie  przedstawia się tu światu, jest całkowicie fałszywy. To jest fake news. Przedstawiony przez antyizraelskiego propagandzistę. Taki materiał pierze dzieciom mózgi.

Rzadko znajduje się tak nieskrywany przykład. Ktoś jest za to odpowiedzialny. Nie wystarczy tylko uaktualnić lub usunąć tę stronę. Nie można po prostu tego wymazać i działać dalej. To jest dowód, że propagandzista użył BBC do świadomego propagowania własnej agendy. Ta osoba powinna ponieść odpowiedzialność. Paul Plunkett jest obecnie redaktorem Newsround. Georgina Bowman jest zastępczynią redaktora. Oni wiedzą, kto to jest.

 

BBC powinna zostać zmuszona do ujawnienia, jak taka jawna propaganda Hamasu wylądowała na ich stronie i zapewnić, że człowiek za to odpowiedzialny nigdy więcej dla nich niczego nie napisze.


The BBC can only find Christmas trees in Palestine

15 grudnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


David Colier

Znany brytyjski bloger śledzący antysemityzm w Wielkiej Brytanii.


Od redakcji „Listów
”: Po otrzymaniu wielu skarg 18 grudnia BBC nieco zmieniła ten tekst, dodając jeszcze cztery miejsca (Białoruś, Manczester, Moskwa i El Salvador) i zamieniając podpis „w Palestynie” na „na Bliskim Wschodzie”. Patrz: https://bbcwatch.org/2019/12/18/bbc-amends-newsround-christmas-feature-which-breached-style-guide/


http://www.listyznaszegosadu.pl/m/notatki/bbc-potrafi-znalezc-choinki-tylko-w-palestyniea

Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.