Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 25.5 – 26.5


25 maja 2020 r.


rano dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało zaatakować narzędziami rolniczymi (sierp) izraelskich żołnierzy przy żydowskim osiedlu Amichai w środkowej części Samarii. Żołnierze postrzelili napastników, którzy jednak zdołali uciec. Wojsko zablokowało okoliczne drogi. Do incydentu doszło w trakcie sporów Arabów z żydowskimi osadnikami wokół praw do ziemi.


 Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w pierwszym kwartale 2020 r. izraelska gospodarka skurczyła się o 7,1% PKB (w czwartym kwartale 2019 r. wzrost o 4,6% PKB). Jest to największy spadek od 20 lat. Odnotowano także spadek o 20,3% wydatków prywatnych, a inwestycje w środki trwałe spadły o 17,3%. Import towarów i usług zmniejszył się o 27,5%, ale eksport zmniejszył się już tylko o 5,9%. Liczba bezrobotnych wzrosła do 1,53 miliona osób, czyli 39% całej siły roboczej. Sektory o największej stopie bezrobocia to rozrywka i sztuka (88,3% wszystkich pracowników było bezrobotnych), żywność i turystyka (87,3%), inne usługi (82,4%), edukacja (78,4%) oraz budownictwo (75,8%).


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 734. W stanie ciężkim jest 41 osób (29 pod respiratorami), a 14 307 wyzdrowiało. Zmarło 281 osób.

dyrektor zarządzający portem lotniczym Ben Guriona, Szmuel Zakai powiedział, że wznowienie przez Izrael lotów komercyjnych nastąpi najwcześniej w połowie lipca, a nawet wtedy większość samolotów będzie uziemiona. „Przepisy dotyczące dystansu społecznego na lotniskach nie pozwolą nam zwiększyć przepustowości pasażerów. Jeśli będziemy nadążać, to od połowy lipca zobaczymy kilkadziesiąt lotów odlatujących z lotniska Ben-Gurion, ale nie więcej. Sam dystans społeczny zabroni nam zwiększania liczby podróżnych. Tak długo, jak nie będzie szczepionki przeciw koronawirusowi, a choroba będzie się przemieszczać po różnych krajach, nie będzie znaczącej zmiany na lepsze.”

Nowe wytyczne dla lotnisk mówią, że wszyscy podróżni zostaną poddani kontroli temperatury przed wejściem na terminal, i będą musieli nosić maski ochronne na twarzach. Osoby towarzyszący pasażerom nie będą mogły wjeżdżać na teren portu lotniczego. Na terenie całego portu zostaną rozmieszczone stanowiska do dezynfekcji rąk, a podróżni będą musieli zachować dystans społeczny.

Zakai dodał również, że Izrael i kilka innych państw o niskim wskaźniku zakażeń koronawirusem, które są uważane za „zielone kraje”, rozważają przyjęcie modelu umożliwiającego podróżowanie między tymi krajami bez obowiązkowego 14-dniowego okresu izolacji po przyjeździe. Lista tak zwanych „zielonych krajów” obejmuje między innymi Grecję, Cypr, Seszele, Austrię, Słowenię, Chorwację, Serbię, Czarnogórę i Islandię.


wysocy rangą urzędnicy palestyńskich sił bezpieczeństwa wysłali do Izraela informację, że pomimo decyzji o zaprzestaniu koordynacji bezpieczeństwa, Autonomia Palestyńska będzie nadal egzekwować stabilność i nie pozwoli na pogorszenie sytuacji. Pragnący zachować anonimowość wysoki urzędnik izraelskich sił bezpieczeństwa powiedział: „Palestyńczycy wszystko zatrzymali. Jest to coś, czego nigdy nie zrobili. Nie ma połączeń, telefony są wyłączone. Nigdy nie byliśmy w takiej sytuacji, w której wszystko jest zamknięte jak teraz. Teraz oni po prostu nie rozmawiają, ale wciąż nie łamią ustalonych zasad. Zobaczymy, gdzie to zajdzie. Oni bardzo dobrze wiedzą, że nie mogą żyć bez nas. Ani nasz system, ani ich, nie mogą działać bez koordynacji cywilnej i bezpieczeństwa. Pytanie dotyczy tego, jak Palestyńczycy się wycofają z decyzji Abbasa.”


wieczorem palestyński premier Mohammad Sztajjeh ogłosił koniec dwumiesięcznej blokady, która została nałożona na Autonomię Pslestyńską na początku marca wraz z rozwojem epidemii koronawirusa. Obecnie liczba wykrytych zakażeń w Autonomii Palestyńskiej wynosi 122 osoby, dlatego podjęto decyzję o umożliwieniu powrotu do normalnego życia. Od dziesięciu dni nie wykryto żadnego nowego przypadku. Decyzja oznacza, że od wtorku do normalnego funkcjonowania powrócą sądy, wszystkie ministerstwa i instytucje rządowe, sklepy, meczety, kościoły, transport publiczny, parki, żłobki, restauracje, kawiarnie, sale imprez i instytucje edukacyjne.


Prezes Jerozolimskiego Instytutu ds. Strategii i Bezpieczeństwa prof. Efraim Inbar powiedział: „Zasadniczo Palestyńczycy mogą zakończyć koordynację bezpieczeństwa, ale zapłacą za to cenę. Należy zrozumieć, że koordynacja bezpieczeństwa ma przede wszystkim na celu usunięcie z Judei i Samarii elementów wywrotowych, które działają przeciwko władzom Autonomii Palestyńskiej. Celem koordynacji jest lokalizacja komórek terrorystycznych Hamasu i innych organizacji palestyńskich, które sprzeciwiają się rządom Mahmouda Abbasa, i odbywa się to wspólnie z Izraelem. Jest to wspólny interes. Należy także zrozumieć zakres koordynacji. Jeśli rocznie będzie aresztowanych około 6 tys. osób – dwie trzecie przez Izrael, to tylko jedna trzecia przez Autonomię Palestyńską. Zresztą oni mają drzwi obrotowe i zatrzymani ludzie wracają do terroru. Jednak Abbas ma wyraźny interes w utrzymaniu współpracy w zakresie bezpieczeństwa, gdyż nie chce napotykać na poważne trudności, które mogłyby zagrozić jego rządom. Istnieje więc wspólny interes. My chcemy pokoju oraz tego, aby Autonomia Palestyńska zajmowała się swoimi obywatelami, z możliwie najmniejszym chaosem. Jednak ostatecznie oni mają większy interes w koordynacji, gdyż chcą utrzymać swoje własne rządy. Istnieje jednak możliwość, że Abbas może zdecydować się na upadek Autonomii Palestyńskiej, ale szanse na to są niewielkie. Już kilkakrotnie grozili demontażem Autonomii, ale do tej pory tak się nie stało. W końcu Autonomia Palestyńska jest ich największym osiągnięciem, gdyż wcześniej byli na wygnaniu. Dlatego nie poddadzą się tak łatwo. Abbas ma jednak poważny problemy z uzasadnieniem swojej władzy w swoim własnym narodzie, i dlatego za każdym razem używa ostrej antyizraelskiej retoryki, która jest zrozumiana i popularna na ulicy. Próbuje także zmobilizować światową opinię publiczną i przestraszyć lewicę Izraela. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że oni będą nadal postępować rozsądnie, jednak jak wiemy Palestyńczycy, nie zawsze umieją dbać o swoje interesy. Gdyby bowiem tak było, już dawno temu mieliby układ z Izraelem. Jest więc możliwość irracjonalnego zachowania z ich strony, gdyż często chcą bardziej skrzywdzić Izrael niż dbać o siebie. Nawet jeśli złamią ustalone zasady, oczywiście bardzo na tym ucierpią. Izrael napotka przy tym na pewne problemy z bezpieczeństwem, ale z pewnością może sobie poradzić z nimi.”

Decyzję Mahmouda Abbasa o zakończeniu koordynacji bezpieczeństwa należy chyba odczytywać jako część wewnętrznej walki o władzę w Autonomii Palestyńskiej. Podczas epidemii koronawirusa koronawirusowego premier Mohammad Sztajjeh wydawał się samemu stać na czele wysiłków podejmowanych w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby. 84-letni Abbas zniknął ze sceny politycznej. Jednak działania Sztajjeha były coraz częściej oklaskiwane przez Palestyńczyków, którzy stwierdzili, że jego szanse na sukcesję po Abbasie znacznie wzrosły. Zaniepokojeni rosnącą popularnością Sztajjeha, współpracownicy Abbasa w ostatnich tygodniach podjęli wielki wysiłek, aby przywrócić Abbasa z powrotem na centralne miejsce. Wysiłki te rozpoczęły się od serii doniesień w mediach. Pod koniec kwietnia Abbas przewodniczył spotkaniu rządu, pokazując Palestyńczykom, kto jest szefem w Ramallah. Jednak wielki dzień dla Abbasa nastąpił 19 maja, kiedy podczas spotkania palestyńskich przywódców w Ramallah ogłosił, że „Organizacja Wyzwolenia Palestyny ​​i państwo palestyńskie są na dzień dzisiejszy zwolnione z wszelkich porozumień zawartych z rządem amerykańskim i izraelskim, oraz z wszystkich zobowiązań wynikających z tych porozumień, w tym dotyczących bezpieczeństwa.” Pomimo kontrowersji wokół prawdziwych intencji Abbasa, jego oświadczenie ponownie sprawiło, że znalazł się w centrum uwagi. Potwierdził on swoją pozycję jako niekwestionowanego lidera podejmującego decydujące i historyczne decyzje w imieniu Palestyńczyków. Z drugiej strony jego premier Sztajjeh został przedstawiany przez media jako ktoś, kto działa na polecenie Abbasa i wykonuje jego zarządzenia. Tak więc, ponowne pojawienie się Abbasa odsunęło na bok spekulacje na temat kwestii sukcesji w Autonomii Palestyńskiej po Abbasie. Kwestia sukcesji pozostaje tabu wśród palestyńskich urzędników, którzy w większości unikają publicznej dyskusji na ten temat.


26 maja 2020 r.


izraelska firma IDE Technologies została wybrana do budowy nowego zakładu odsalania wody morskiej Sorek 2 w Palmachim, który będzie największym tego typu zakładem na świecie. Izraelska firma wygrała z chińskim przedsiębiorstwem, na co na pewno miały wpływ naciski ze strony Stanów Zjednoczonych, które starają się by Izrael ograniczył ilość kontraktów z Chinami. Departament Stanu USA zwracał uwagę, że decyzja o wyborze chińskiej firmy zawsze wiąże się z wykorzystaniem chińskich urządzeń cyfrowych i chińskiego oprogramowania, co powoduje, że wrażliwe dane stają się dostępne dla tej chińskiej firmy, a następnie dla rządu Chin. Podkreślano, że takie decyzje mogą spowodować ograniczenie ilości danych wywiadowczych przekazywanych do Izraela, aby one nie wydostawały się do Chin. Dlatego przy budowie zakładu odsalania Sorek 2 zdecydowano się na wybór lokalnej izraelskiej firmy. Zakład ma produkować ponad 200 milionów metrów sześciennych wody dziennie i ma zwiększyć zdolność Izraela do odsalania wody morskiej o około 35%. Projekt będzie sfinansowany przez konsorcjum banków, w tym Bank Leumi, niemiecki KfW i Europejski Bank Inwestycyjny. Koszt budowy wyniesie ponad 5 mld szekli. Zakład ma być uruchomiony w 2023 r. Najnowsze technologie mają spowodować obniżenie ceny wody dla gospodarstw domowych.


ministerstwo turystyki poinformowało, że większość otwartych hoteli w Ejlacie ma już 60% obłożenia miejsc noclegowych na nadchodzące święto Szawuot, a na lipiec wskaźnik ten wynosi 80%. Wszystko jest to wewnętrzny izraelski ruch turystyczny, gdyż na zagranicznych gości trzeba jeszcze poczekać. Według szacunków ministerstwa, branża hotelarska w Ejlacie odrodzi się szybciej niż w innych miastach Izraela.


Nikt nie spodziewał się ataku na wodociągi w Izraelu. „Mogło dojść do skażenia!” – pomstują eksperci. W odwecie zaatakowano ogromny port morski – statki nie mogły do niego wpłynąć przez dwa tygodnie,…


Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem na Zachodnim Brzegu Jordanu została ponownie otwarta we wtorek dla wiernych i zwiedzających po blisko trzech miesiącach od zamknięcia w związku z pandemią koronawirusa.


minister turystyki Asaf Zamir odbył tournee przed jutrzejszym ponownym otwarciem hoteli z fioletowym oznaczeniem, które oznacza, że ​​przestrzegają środki ochronne zalecane przez ministerstwo zdrowia i mogą już przyjmować gości. „Jutro jest ważny dzień dla branży turystycznej w Izraelu, gdyż hotele zaczną się ponownie otwierać. Wzywam społeczeństwo do okazania zaufania i spędzenia wypoczynku oraz wakacji w Izraelu, w celu przywrócenia funkcjonowania tej ważnej gałęzi gospodarki. Dzisiaj odbyłem podróż i zobaczyłem hotele gotowe do otwarcia. Są przygotowane środki ochronne, a personel jest przeszkolony. Życzę wam wszystkim szybkiego powrotu do rutyny i przyjemnych wakacji.”


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 757. W stanie ciężkim jest 41 osób (33 pod respiratorami), a 14 457 wyzdrowiało. Zmarło 281 osób.


Izraelscy naukowcy odkryli, że pochodne leków stosowanych w leczeniu rzadkiej choroby Gauchera ograniczają namnażanie wirusa SARS-CoV-2 – podała we wtorek telewizja Keszet 12, nazywając to „przełomem w walce z koronawirusem”. Ich skuteczność testowana będzie na zwierzętach.


Proces ekstradycyjny izraelskiej nauczycielki Malki Leifer, na której w Australii ciążą 74 zarzuty wykorzystywania seksualnego dzieci, decyzją sądu w Jerozolimie zostanie wznowiony. Kobieta udawała, że ma problemy psychiczne. Chciała dzięki temu uniknąć ekstradycji


Francja wezwała we wtorek Izrael do rezygnacji z planów aneksji części Zachodniego Brzegu, w tym całej Doliny Jordanu, czyli palestyńskich terenów administrowanych przez Tel-Awiw. Szef francuskiego MSZ ostrzegł, że decyzja „nie pozostanie bez odpowiedzi”.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.