Ciekawe artykuly

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


Dowódca Siły Kuds IRGC, Kasem Soleimani w  liście wysłanym przed jego śmiercią do Muhammada Deifa, dowódcy militarnego skrzydła Hamasu: Mimo nacisków i oblężenia Iran nigdy nie porzuci Palestyńczyków

Ten list jest kolejnym dowodem bliskich stosunków między Iranem, który wzywa do unicestwienia Izraela, a Hamasem, szczególnie zaś związków między dowódcą Siły Kuds, Kasemem Soleimanim i dowódcą Brygad Kassam, Muhammadem Deifem.

Wiecej TUTAJ


 Prof. Jan Grabowski: polscy policjanci polowali na Żydów na własny rachunek 

„Bohaterowie” książki „Na posterunku. Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w zagładzie Żydów” to funkcjonariusze często ze wspaniałą przedwojenną karierą i nieposzlakowaną opinią. Na Żydów polowali na własną rękę i z entuzjazmem. Te biografie żadną miarą nie pasują do wpajanego nam wzorca pamięci narodowej – mówi prof. Jan Grabowski w rozmowie z Onetem.
Wiecej TUTAJ


Hollywood założyli Polacy. Braci Wrona i Szmula Gelbfisza nikt dziś nie zna pod takimi nazwiskami

Pollywood” otwiera Krakowski Festiwal Filmowy, który startuje online 1 czerwca. Jeśli możecie wydać tylko te 6 złotych na jeden bilet, to wybierzcie właśnie ten film.

Wiecej TUTAJ


Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach

Ten artykuł Malki Shulewitz opublikowany przez Jewish Telegraphic Agency we wrześniu 1977 roku nie jest dostępny w archiwach JTA; zobaczyłem go w „The Sentinel” (Chicago). Jest jednym z najlepszych, zwięzłych artykułów, jakie kiedykolwiek widziałem o traktowaniu Żydów w krajach muzułmańskich wraz z wyjaśnieniem, dlaczego ich tak traktowano.

 
Wiecej TUTAJ

Zapomniany cmentarz żydowski w Czarnym Dunajcu zostanie odnowiony

Zaniedbany cmentarz żydowski w Czarnym Dunajcu, na którym znajdują się m.in. masowe groby ofiar Holocaustu, zostanie odnowiony. Stanie na nim pomnik upamiętniający przedwojenną żydowską społeczność Czarnego Dunajca – zapowiedział kierujący projektem „Ludzie, nie liczby”, olimpijczyk i pasjonat historii Dariusz Popiela.

Uroczystość otwarcia odnowionego kirkutu planowana jest na wrzesień, o ile planów nie pokrzyżują obostrzenia związane z pandemią.

Wiecej  TUTAJ

Wspomnienie o Jerzym Pilchu

Zmarł Jerzy Pilch. Żadnych myśli, tylko to jedno zdanie: zmarł Jerzy Pilch. Krążenie po mieszkaniu, od ściany do okna, od okna do drzwi. Za oknem turkot walizek jak dorożek po bruku. W internecie spustoszenie. Włączyłem radio. Audycje żałobne mają swoją poetykę, ściszone głosy, chorały, rozmowy telefoniczne z przyjaciółmi, proszę mi powiedzieć, prowadzący przerywa ciszę, jakim był człowiekiem, wiemy, że kochał futbol. Tak, kochał futbol.

Wiecej TUTAJ


W lipcu w Żydowskim Muzeum Galicja wystawa poświęcona J. M. Szancerowi

Jan Marcin Szancer, wybitny polski artysta ilustrator żydowskiego pochodzenia, będzie bohaterem wystawy w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie. Jej otwarcie zaplanowano w lipcu. Na platformie „Polak potrafi” ruszyła właśnie zbiórka pieniędzy na organizację ekspozycji.

Calosc TUTAJ


Czas próby dla premiera i dla kraju 

Nazywają to „Procesem Stulecia” – ja tego jednak nie robię. Biorąc pod uwagę to, że w styczniu 2020 roku nikt nie mógł przewidzieć, co w kilka tygodni później spadnie na świat wraz z nowym koronawirusem, nie zamierzam wdawać się w zabawy zgadywania co do reszty tego roku ani dziesięciolecia – nie mówiąc już o 100 latach.  
Calosc TUTAJ

Stanisław Obirek: Pogodny ateizm Witolda Gombrowicza

Szczególnie intrygująco brzmi spór tego pisarza z polskim katolicyzmem, w którym widzi źródło intelektualnego i cywilizacyjnego regresu.

 Wiecej TUTAJ

Polish diaspora in the US

POSITION STATEMENT OF POLISH SIBIRAK DEPORTED TO USSR IN 1940 ON KATYN RESOLUTION S. RES. 566

Wiecej TUTAJ

Open Letter to US Congress

from Daughter of the Polish Officer Murdered in Katyn

Wiecej TUTAJ


Kazimierz Leski. Agent polskiego podziemia w mundurze niemieckiego generała

Dzięki doskonałej znajomości języka niemieckiego oraz imponującej pewności siebie Kazimierz Leski „Bradl” dokonał rzeczy z pozoru niemożliwej. Wcielił się w niemieckiego generała i wielokrotnie podróżował w takim przebraniu na trasie Warszawa-Paryż. Udało mu się zdobyć wprost bezcenne informacje. A Niemcom nawet nie przyszło do głowy, że mają do czynienia z agentem polskiego podziemia.

Wiecej TUTAJ


The King of Warsaw: A cinematic and thoughtful thriller

Jerozolima 1948-1967- 2020 – Gerald Steinberg

Okropne lata, kiedy Jordania miała kontrolę nad Jerozolimą, kiedy Żydom zabraniano dostępu do ich świętych miejsc, są najlepszym dowodem na to, że wspólna administracja jest utopią. 
Wiecej TUTAJ

 

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.