Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 9.7

.


9 lipca 2020 r.


minister obrony Benny Gantz zezwolił na powołanie do końca lipca dodatkowych 2 tys. żołnierzy rezerwy, aby wzmocnić siły policji psttolującej zamknięte obszary, wesprzeć pracę szpitali i punktów wymazów koronawirusa. W przyszłym tygodniu planowane jest także otwarcie kolejnych hoteli izolacyjnych na kwarantannę.

izraelska firma Waterfall Security Solutions ogłosiła wdrożenie nowego systemu bezpieczeństwa w celu ochrony największej w Izraelu oczyszczalni ścieków Shafdan. Shafdan produkuje wysokiej jakości wodę do nawadniania wszystkich rodzajów upraw rolnych w kraju. Szef Waterfall Security Solutions Lior Frenkel powiedział: „Waterfall z przyjemnością pomaga chronić działalność zakładu Shafdan. Coraz bardziej połączony świat daje cyberprzestępcom większe możliwości atakowania witryn o krytycznej infrastrukturze. Nasze rozwiązanie zapewnia solidną ochronę krytycznych systemów przemysłowych przed cyberatakami.”


. nad ranem izraelscy żołnierze aresztowali 2 wysokich dowódców Hamasu w Ramallah i sąsiednim mieście El-Bireh w Samarii. Zatrzymano Jamala Tawila i Husseina Abu Kwieka. Hamas wydał oświadczenie: „Pomimo aresztowania naszych przywódców, Hamas będzie kontynuował walkę z siłami okupacyjnymi na Zachodnim Brzegu. Nadal będziemy postępować ścieżką jedności ze wszystkimi częściami naszego narodu, aby wypracować wspólną strategię przeciwstawienia się planowi kolonialnej aneksji.”


żydowski samochód z 5 Izraelczykami pomyłkowo wjechał do arabskiego miasta Halhul, przy Hebronie w Judei. Palestyńczycy obrzucili ich kamieniami. Gdy zawrócili i usiłowali uciec, samochód wywrócił się, a 2 Izraelczyków zostało lekko rannych. Miejscowy Arab zatrzymał się wówczas i podwiózł Izraelczyków swoim samochodem do najbliższego izraelskiego posterunku wojskowego.


Finał Pucharu Izraela ma zostać rozegrany w najbliższy poniedziałek (13 lipca). To ostatnie spotkanie sezonu 2019/20. Czy piłkarze wybiegną na boisko? Nie wiadomo. Miejscowy rząd błyskawicznie zamyka kolejne miejsca. Bo kraj zaatakował wirus. Znowu!


premier Benjamin Netanjahu i minister finansów Israel Katz przedstawili wieczorem nowy program ratowania gospodarki Izraela, aby pomóc przedsiębiorstwom, które ucierpiały z powodu ograniczeń epidemiologicznych. „Przez całą dobę pracowaliśmy nad tym planem, abyście jak najszybciej mogli otrzymać pieniądze. Jesteśmy w trakcie narastającej globalnej ekonomicznej burzy, która dotyka praktycznie każdy kraj. Bardzo trudno jest zachować równowagę między ochroną naszego zdrowia publicznego a otwarciem gospodarki. Decyzje były podejmowane metodą prób i błędów – tak jak musiały to robić wszystkie rządy na całym świecie. Podjęte przez nas kroki spowodowały ogromne straty finansowe. Następnie otworzyliśmy gospodarkę, ale patrząc wstecz możemy stwierdzić, że ostatni etap otwarcia zrobiliśmy zbyt wcześnie. Biorę za to odpowiedzialność na siebie. Zrobiliśmy to, ponieważ słyszeliśmy wasze cierpienie, obywateli Izraela. Ponoszę za to odpowiedzialność. Mówię społeczności haredi: wszystkie decyzje podejmowane są na podstawie statystyk. Obywatele Izraela, ponownie proszę o waszą współpracę. Wprowadzamy ograniczenia na wesela, aby zapobiec pogrzebom. Możesz wziąć ślub, ale zorganizuj małe wesele. W przyszłym tygodniu właściciele firm otrzymają do 7 500 szekli. Będzie to natychmiastowa płatność. W razie potrzeby w nadchodzących tygodniach przedstawimy kolejne plany pomocy.”

Plan ratunkowy w wysokości 80 mld szekli, ma pomóc w zaspokojeniu potrzeb miliona bezrobotnych Izraelczyków i zapewnić, że klasy średnie i niższe nie załamią się z powodu trudności finansowych. Pierwszym elementem planu jest siatka bezpieczeństwa dla pracowników, a zasiłki dla bezrobotnych zostały przedłużone do czerwca 2021 r. Drugim elementem jest siatka bezpieczeństwa dla osób prowadzących działalność na własny rachunek i właścicieli przedsiębiorstw, których dotyczą ograniczenia. Firmy, które otrzymały pomoc od rządu w maju, będą mogły w przyszłym tygodniu otrzymać 7 500 szekli bez żadnych nowych warunków. Pomoc obejmie około 380 tys. osób. Ponadto niektóre małe firmy będą otrzymywać dotację w wysokości 6 000 szekli co dwa miesiące. Co więcej, firmy, które mogą udowodnić, że straciły aż 40% swoich dochodów, otrzymają również wsparcie proporcjonalne do swoich strat. Rząd zapewni również szkolenia zawodowe osobom zmieniającym swoje umiejętności w poszukiwaniu nowego miejsca pracy. Osoby w wieku powyżej 67 lat, które zostały zmuszone do zaprzestania pracy z powodu epidemii, otrzymają 4 000 szekli miesięcznie do końca roku. Obecnie bezrobocie w Izraelu wynosi około 21%.


wieczorem izraelscy żołnierze zidentyfikowali 2 Palestyńczyków, którzy wcześniej obrzucili kamieniami i bombami zapalającymi izraelski posterunek wojskowy w rejonie miasta Ariel w zachodniej części Samarii. Podczas próby zatrzymania doszło do strzelaniny, w której zginął poszukiwany Palestyńczyk.


parlamentarna komisja ds. imigracji, absorpcji i spraw diaspory ostrzegła, że po ostatnich cięciach w wydatkach budżetowych Izrael nie będzie w stanie poradzić sobie z dużą falą imigracji spodziewaną po pandemii koronawirusa. Przewiduje się, że w 2021 r. do Izraela może przyjechać 90 tys. nowych imigrantów, a budżety organizacji zajmujących się absorpcją imigrantów zostały ograniczone. Przewodniczący komisji David Bitan powiedział, że Izrael „musi przygotować infrastrukturę organizacyjną i budżetową niezbędną do sprostania wzrostowi imigracji. Problemem jest obecny brak konsulów w ambasadach Izraela w Europie Wschodniej.”


Prezydent Emmanuel Macron wezwał władze Izraela do rezygnacji z planów aneksji części Zachodniego Brzegu – poinformował Pałac Elizejski w komunikacie po rozmowie telefonicznej przywódcy Francji z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.