Polityka

Gazociag

.


Rząd Izraela ratyfikował trójstronne porozumienie o budowie gazociągu EastMed podpisane w styczniu w Atenach przez premiera Benjamina Netanjahu, greckiego premiera Kyriakosa Mitsotakisa i prezydenta Cypru Nicos Anastasiadesa. Decyzja przyspieszy budowę gazociągu, który w większości będzie zlokalizowany pod powierzchnią morza i będzie największym tego typu rurociągiem na świecie (długość 1900 km). Przekształci Izrael i Cypr w elektrownie energetyczne, doprowadzając gaz ziemny z ich pól przez kontynentalną Grecję do Włoch i dalej. Włochy zgodziły się na projekt, ale jeszcze nie podpisały porozumienia. Parlament cypryjski ratyfikował porozumienie w piątek.

Projekt zatwierdziły także Stany Zjednoczone i Unia Europejska, która wydała oświadczenie: “Unia Europejska pomogła stronom w przygotowaniu międzyrządowej umowy. Gazociąg EastMed należy postrzegać jako jedną z opcji pozyskiwania gazu dla Unii Europejskiej wraz z wysyłką skroplonego gazu ziemnego tankowcami do Unii Europejskiej. Grecki ambasador w Izraelu Panagiotis Sarris pochwalił decyzję izraelskiego rządu, ostrzegając przed sprzeciwem Turcji wobec projektu i jej ekspansjonistycznymi ruchami w basenie Morza Śródziemnego, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa tego projektu. “Niedzielne głosowanie w rządzie Izraela potwierdziło nasze wspólne zaangażowanie w realizację rurociągu EastMed.

Jest to technicznie wykonalny i ekonomicznie opłacalny projekt, który jest strategicznym wyborem naszych wspólnych interesów i całej Unii Europejskiej. Ma on także wyraźną wartość geopolityczną dla naszego szerszego regionu. Jest to znak silnej trójstronnej współpracy między Izraelem, Grecją i Cyprem, która stała się silniejsza dzięki temu projektowi. Jednocześnie kładzie kres izolacji energetycznej Cypru i zapewnia dostawy gazu do obszarów Grecji, które obecnie nie mają dostępu do sieci krajowej. Kolejnym krokiem będzie przystąpienie Włoch do projektu EastMed, aby gaz mógł następnie dotrzeć do Europy Środkowej i Północnej. Jestem bardzo optymistyczny, że Włochy wejdą na pokład.”


Efraim

 

Kategorie: Polityka

1 odpowiedź »

  1. Ostatni projekt strategiczny Netanyahu. Gazociąg który zmienia równowagę sił na wschodzie Morzu Śródziemnego.
    Aneksja miała być tym ostatnim, ale nie wyszło. Może innym razem ,za innego premiera.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.