Gazociag

.


Rząd Izraela ratyfikował trójstronne porozumienie o budowie gazociągu EastMed podpisane w styczniu w Atenach przez premiera Benjamina Netanjahu, greckiego premiera Kyriakosa Mitsotakisa i prezydenta Cypru Nicos Anastasiadesa. Decyzja przyspieszy budowę gazociągu, który w większości będzie zlokalizowany pod powierzchnią morza i będzie największym tego typu rurociągiem na świecie (długość 1900 km). Przekształci Izrael i Cypr w elektrownie energetyczne, doprowadzając gaz ziemny z ich pól przez kontynentalną Grecję do Włoch i dalej. Włochy zgodziły się na projekt, ale jeszcze nie podpisały porozumienia. Parlament cypryjski ratyfikował porozumienie w piątek.

Projekt zatwierdziły także Stany Zjednoczone i Unia Europejska, która wydała oświadczenie: „Unia Europejska pomogła stronom w przygotowaniu międzyrządowej umowy. Gazociąg EastMed należy postrzegać jako jedną z opcji pozyskiwania gazu dla Unii Europejskiej wraz z wysyłką skroplonego gazu ziemnego tankowcami do Unii Europejskiej. Grecki ambasador w Izraelu Panagiotis Sarris pochwalił decyzję izraelskiego rządu, ostrzegając przed sprzeciwem Turcji wobec projektu i jej ekspansjonistycznymi ruchami w basenie Morza Śródziemnego, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa tego projektu. „Niedzielne głosowanie w rządzie Izraela potwierdziło nasze wspólne zaangażowanie w realizację rurociągu EastMed.

Jest to technicznie wykonalny i ekonomicznie opłacalny projekt, który jest strategicznym wyborem naszych wspólnych interesów i całej Unii Europejskiej. Ma on także wyraźną wartość geopolityczną dla naszego szerszego regionu. Jest to znak silnej trójstronnej współpracy między Izraelem, Grecją i Cyprem, która stała się silniejsza dzięki temu projektowi. Jednocześnie kładzie kres izolacji energetycznej Cypru i zapewnia dostawy gazu do obszarów Grecji, które obecnie nie mają dostępu do sieci krajowej. Kolejnym krokiem będzie przystąpienie Włoch do projektu EastMed, aby gaz mógł następnie dotrzeć do Europy Środkowej i Północnej. Jestem bardzo optymistyczny, że Włochy wejdą na pokład.”


Efraim

 

One Response to “Gazociag”

  1. Ostatni projekt strategiczny Netanyahu. Gazociąg który zmienia równowagę sił na wschodzie Morzu Śródziemnego.
    Aneksja miała być tym ostatnim, ale nie wyszło. Może innym razem ,za innego premiera.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: