Polityka

Co naprawdę wydarzyło się w Bejrucie?


BESA Center Perspectives Paper nr 1681, 7 sierpnia 2020 r

PODSUMOWANIE: 4 sierpnia 2020 r. Doszło do masowej eksplozji w magazynie na nabrzeżu portu w Bejrucie w Libanie. Zabił co najmniej 135 osób, zranił co najmniej 5000, pozostawił bez dachu nad głową około 300 000 osób i zdewastował portowy region miasta, powodując szkody szacowane na 10 do 15 miliardów dolarów. Władze libańskie obwiniają eksplozję niegospodarnością ze strony urzędników portowych, ale istnieją powody, by podejrzewać, że było to wynikiem zaniedbań ze strony Hezbollahu.

Oficjalny raport władz libańskich o masowej eksplozji 4 sierpnia w porcie w Bejrucie mówi, że eksplodował magazyn w pobliżu wody zawierający 2750 ton saletry amonowej. Twierdzą, że materiał ten znajdował się w magazynie od ponad sześciu lat, za zgodą sądu i potwierdził to roszczenie dokumentacją.

Z całym szacunkiem dla władz libańskich nie kupuję tej historii. Uważam, że materiały wybuchowe, amunicja i paliwo rakietowe (które są substancjami wysoce lotnymi i łatwopalnymi) były przechowywane przez Hezbollah w tym magazynie po wysłaniu ich z Iranu. Wierzę w to z kilku powodów.

 1. Nastąpiła seria co najmniej trzech eksplozji, z których każda miała inny skutek. Pierwsza stworzyła szarą smugę dymu, która utrzymywała się przez kilka minut. Drugi, słup czerwonego dymu, również pozostał przez kilka minut, podczas gdy trzeci stworzył białą chmurę grzybową, która rozproszyła się w ciągu kilku sekund. Sugeruje to, że co najmniej trzy różne materiały były przechowywane w tym magazynie (zobacz wideo ).
 2. Każdy, kto zna sposób funkcjonowania portu, wie, że pierwszy rząd magazynów, który znajduje się najbliżej wody, służy do krótkotrwałego przechowywania. Ładunek przeznaczony do długotrwałego przechowywania trafia do magazynów oddalonych od wody.
 3. Każdy, kto przewozi wrażliwy ładunek i nie chce, aby ktoś go widział, fotografował lub celował z powietrza, kosmosu lub ziemi, stara się ukryć go jak najbliżej wody. Magazyn, który eksplodował, znajdował się na krawędzi wody.
 4. Po tym, jak Izrael (według zagranicznych źródeł) kilkakrotnie zaatakował magazyny na lotnisku w Damaszku, port w Bejrucie zastąpił lotnisko w Damaszku jako miejsce docelowe importu amunicji i materiałów wybuchowych Hezbollahu z Iranu. To, co kiedyś lądowało na lotnisku w Damaszku samolotem, jest teraz dostarczane do Bejrutu statkiem. Na potrzeby Hezbollahu magazyny w porcie w Bejrucie zastąpiły magazyny lotniska w Damaszku.
 5. To, co prawdopodobnie wydarzyło się 4 sierpnia, to eksplozja lotnych i łatwopalnych materiałów, które były nieprawidłowo przechowywane przez Hezbollah przez co najmniej jeden dzień w metalowym, nieklimatyzowanym magazynie. Ponieważ jest środek lata, temperatury są bardzo wysokie. Wydaje mi się, że opary paliwa rakietowego wyparowały z pojemnika i dotknęły gorącej ściany lub sufitu, gdzie zapaliły się i wywołały reakcję łańcuchową eksplozji.
 6. Niecałą godzinę po eksplozjach Hezbollah ogłosił, że materiałem, który wybuchł, był azotan amonu. Hezbollah zgłosił to jako pierwszy. Powód: Hezbollah szukał sposobu na ukrycie własnego zaniedbania i ustanowienie oficjalnej wersji, która odwróciłaby jego uwagę od siebie, ponieważ nikt w rządzie nie odważyłby się im zaprzeczyć.

Podejrzewam, że bardzo niewielu ludzi w Libanie kupuje wersję historii Hezbollahu. Myślę, że Hassan Nasrallah jest postrzegany przez Irańczyków, a także przez jego własnych przyjaciół w Hezbollahu jako osobiście odpowiedzialny za tę katastrofę. Nie zdziwiłbym się, słysząc, że dostał „ataku serca” i tym samym kończy swoją funkcję sekretarza generalnego Hezbollahu. Być może „zawał serca” będzie śmiertelny.

Wyświetl PDF

Uwaga: to jest zredagowana wersja posta ze strony Mordechai Kedara na Facebooku.

Podpułkownik (res.) Dr Mordechai Kedar jest starszym pracownikiem naukowym w Begin-Sadat Center for Strategic Studies. Przez 25 lat służył w wywiadzie wojskowym IDF, specjalizującym się w Syrii, arabskim dyskursie politycznym, arabskich środkach masowego przekazu, grupach islamskich i izraelskich Arabach, a także jest ekspertem w zakresie Bractwa Muzułmańskiego i innych ugrupowań islamistycznych.

Podpułkownik (res.) Dr. Mordechai Kedar

Podpułkownik (res.) Dr. Mordechai Kedar

Podpułkownik (res.) Dr Mordechai Kedar jest wykładowcą arabistyki i studiów bliskowschodnich na Uniwersytecie Bar-Ilan oraz pracownikiem naukowym w Begin-Sadat Center for Strategic Studies. E-mail: mordechaikedar@gmail.com


https://besacenter.org/perspectives-papers/beirut-port-explosion/?fbclid=IwAR3t6u42YbTstVDcDyUUhfvM0OnldAZa-0LEvBq-43xhyHw4XTcsomAKojs

Kategorie: Polityka

5 odpowiedzi »

 1. Jasne, jasne, i ja i ty nosimy 5 par majtek wypchanych na dodatek wata, ale to niczego nie dowodzi.

 2. 5 par majtek, ale to niczego nie dowodzi. Wypadek AZF nadal ma końcowe fazy sadowe, skazano dyrektora i odpowiedzialnych za nie przestrzeganie przepisów. Saletra była przechowywana luźno w kopcach. jest w tej sprawie wiele nieznanych czy dziwnych punktów, wypadek jest najprawdopodobniejszy, ale obok była fabryka wojskowa produkująca paliwa rakietowe, akurat w remoncie. I są poważne przesłanki ze pierwsza eksplozje (były dwie) właśnie spowodowana przez ta fabrykę. Jest wiele dziwnych detali w tej sprawie…jak znam Francję, wszystko co dotyka wojska jest od razu duszone. I tak to dla mnie wygląda.

  O teks pana podpułkownika jest propagandówka jak złoto, klasyka, przykro tylko ze nie trzeba się bardziej wysilać w naszych czasach, bi nawet argumenty pękające w szwach są skuteczne, co za czasy…

  A o wybuchu w Bejrucie jeszcze będziemy słyszeć, najlepiej gdyby niezależna organizacja, jak OPCW nobila śledztwo.

 3. WST, salpetra „sama ” NIE wybuchla w Toulusie, to byl francuski 9/11 , spowodowany przez algierskiego robotnika Hassana Jandubi.
  Francuzi dlugo,dlugo zwlekali z przyznaniem sie do tego ,zawsze sie arabom podlizuja,ale decydujacym dowodem byly majtki tago Jandubi.
  Bylo cieplo, w fabryce tez, a jego zwloki mialy 3 pary gaci, wypchanych wata na dodatek.
  Znane to z samobojcow-mordercow palestynskich, tez gacie wypychaja wata zeby ich najwazniejszy narzad od razu funkcjonowal z tymi 72 dziewicami.
  Co do Kedara to bardzo inteligentny czlowiek i rzeczoznawca . Zamknal usta reporterowi Al-Jazeera w czasie „zywego” TV interview:
  „My friend, Jerusalem is not mentioned in Qoran, not even once” powiedziaial zaszokowanemu reporterowi i audiencji.
  Jako arabista znal arabski i Qoran zeby to poprzec niezaprzeczalnymi faktami.

 4. Brawo podpułkowniku, prawdziwy klasyk propagandy, wyłem z radości na te „”każdy kto…” a szczególnie, „każdy wie ze trzeba chować blisko wody” . A ten ostatni argument o tym ze Hezbollah podała pierwsza o saletrze….wszyscy wiedzieli o tym składzie i od lat żądali od miasta i portu przeniesienia gdzieś indziej, to okropne ryzyko było znane. A saletra sama wybucha, np 2001, Tuluza, 300 ton, masa innych wypadków jest znana.
  Dosyć nieprawdopodobne żeby Hezbollah mogla mieć strategiczne składy w sercu dzielnicy chrześcijańskiej.
  Ta a propagandówka pewnie przykopie Hezbolli ale nie trzeba w to wierzyć .

  Wybuch był niesamowity, porównywalny z mala bomba atomowa. Okna zbiło u rodziców mojego kolegi mieszkających 15 km od Bejrutu.

 5. Jak zwykle, Dr.Mordechai Kedar swietnie analizuje wydarzenia w Beirucie. Miejmy nadzieje, ze Libanczycy wyrzuca Hizballah z Libanu. Jest nawyzszy czas na to. Wszystkie cele Hizballah aby zniszczyc Izrael nie zostaly wykonany dzieki silom IDF, ale udalo im sie zniszczyc pol Libanu…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.