Ciekawe artykuly

Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz dzisiaj

.

  • Delfina Jałowik

.Historyk sztuki, kurator, kustosz i kierownik Działu Sztuki w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Doktor filozofii. Redaktor i autor tekstów do katalogów oraz artykułów w tomach zbiorowych i czasopismach. Członek ICOM i AICA. W latach 2005–2011 studiowała na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunkach: Filozofia i Historia sztuki. W latach 2010–2016 była uczestnikiem studiów doktoranckich w Instytucie Filozofii UJ. /


Artyści z Polski, Izraela i Niemiec w różny sposób odnoszą się do Zagłady. Polscy twórcy często odwołują swoje prace do obozu jako miejsca. Wykorzystują głęboko zakorzenione postrzeganie Auschwitz, pokazując ich obecność w obiegu kultury konsumpcyjnej i komercjalizację tematu. Niejednokrotnie prowokują do myślenia, wykraczając poza przyjęty model mówienia o zagładzie. Izraelscy artyści w centrum zainteresowania stawiają pytanie: co to znaczy być dzieckiem, wnukiem i prawnukiem ofiary, pokazują, jak bardzo pobyt w Auschwitz odcisnął się na świadomości i sposobie funkcjonowania rodzin. O tych, którzy nie przeżyli, mówią instalacje i obiekty złożone z osobistych przedmiotów, przywołujące indywidualne historie. U artystów niemieckich widoczne jest zainteresowanie oprawcą — nazistami lub Hitlerem. Sam temat obozu pojawia się rzadko i to jedynie w tle, zazwyczaj jako lustro dokumentujące winę bądź refleksja na temat własnej obciążonej tożsamości. Pomimo tych różnic tematycznych twórcy reprezentujący drugą i trzecią generację po Auschwitz są świadomi spoczywającego na wszystkich obowiązku pamiętania o tych tragicznych wydarzeniach. Trójjęzyczną, polsko-angielsko-niemiecką publikację uzupełnia płyta z zapisem performansu rysunkowego Michela Kichki i krótkim filmem o wystawie.

 

 

 

1 odpowiedź »

  1. Patrze sie na ta fotografie usmiechnietej twarzy dziewczyny a w tle druty obozu… i mnie zamrozilo!

    Co mial na mysli autor tej fotografii ?
    W tym miejscu , na tym cmentarzysku miliona pomordowanych moja twarz nigdy nie przybierala promiennego usmiechu.

    Nie widzialam tez fotografii z innych miejsc malych cmentarzy , katolickich , gdzie rodziny odwiedzajacy groby swoich bliskich maja usmiechniete twarze.

    Kto zwraca uwage co sie za zdjecia robi na terenie Obozu Auschwitz ?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.