Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 2.9 – 3.9


2 września 2020 r.


 

palestyński terrorysta wjechał rano samochodem w dwóch izraelskich policjantów kontrolujących ruch drogowy przy osiedlu żydowskim Kfar Tapuah w środkowej części Samarii. Następnie terrorysta wysiadł z samochodu i wymachując nożem usiłował kontynuować atak. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika. W wyniku taranowania lekko rannych zostało 2 Izraelczyków (żołnierz i policjant).


minister stanu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Anwar Gargash, powiedział, że w ciągu najbliższych trzech do pięciu miesięcy Zjednoczone Emiraty Arabskie otworzą swoją ambasadę w Tel Awiwie oraz konsulat w północnym Izraelu na obszarze o dużej populacji arabskiej, w Hajfie lub Nazarecie.


ministerstwa ochrony środowiska poinformowało, że w obszarze metropolitarnym Gusz Dan odkryto komary zakażone wirusem gorączki zachodniego Nilu. Ministerstwo zobowiązało gminy Tel Awiwu i Ramat Gan do monitorowania sytuacji, a w razie potrzeby do natychmiastowego zwalczania szkodników. W ubiegłym miesiącu komary zakażone wirusem gorączki Zachodniego Nilu odkryto również na północy i południu kraju.


Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę rano, że 2085 Izraelczyków uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin, ponieważ dzienna diagnoza wirusa przekracza 2000 drugi dzień z rzędu. Władze zdrowotne przeprowadziły we wtorek 26 tysięcy testów na koronawirusa – prawie 8% z nich dało wynik pozytywny. Od północy 288 organów służby zdrowia potwierdziło 288 przypadków koronawirusa.


Arabia Saudyjska powiedziała w środę, że zezwoli na loty „ze wszystkich krajów”? , aby dotrzeć do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, po tym, jak izraelski przewoźnik flagowy El Al dwukrotnie przeleciał bezpośrednio do Zjednoczonych Emiratów Arabskich iz powrotem. Ogłoszenie Saudyjskiej Agencji Prasowej w środę pojawiło się zaledwie kilka dni po tym, jak Arabia Saudyjska zezwoliła na pierwszy bezpośredni izraelski komercyjny lot pasażerski na korzystanie z jej przestrzeni powietrznej na trasie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, sygnalizując zgodę na przełomowe porozumienie ZEA normalizujące stosunki z Izraelem.


Prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi powiedział w środę, że porozumienie normalizacyjne między ZEA a Izraelem jest krokiem w kierunku pokoju w regionie poprzez zachowanie praw Palestyny ​​i bezpieczeństwa Izraela. Zjednoczone Emiraty Arabskie i Izrael zgodziły się znormalizować stosunki w przełomowym porozumieniu, w którym pośredniczyły Stany Zjednoczone, na mocy którego państwo żydowskie zawiesiło plany aneksji.


Premier Benjamin Netanjahu ogłosił w środę, że były Yamina MK Shuli Moalem-Refaeli dołączył do jego partii Likud, co jest postrzegane jako próba stłumienia rosnącej popularności prezesa Yaminy Naftalego Bennetta, który w ostatnich sondażach zdobywa pozycję Likud premiera. Moalem-Refaeli był jednym z pierwszych członków-założycieli partii Yamina, wraz z Bennettem i Ayelet Shaked, i reprezentuje kluczową bazę narodowych wyborców religijnych, którzy tradycyjnie są po stronie partii.


Izraelsko-rosyjski biznesmen składa ofertę, która może uratować El Al

David Sapir oferuje 51 milionów dolarów za 28% udziałów w El Al, dając mu wspólną kontrolę nad firmą z holdingami Knafaim; propozycja wymagałaby od El Al zniesienia planowanej sprzedaży akcji o wartości 150 milionów dolarów


Burmistrz Jerozolimy Moshe Lion powiedział w poniedziałek, że będzie starał się o założenie ambasady Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Jerozolimie, jednocześnie aktywnie starając się przyciągnąć do miasta przedsiębiorców i inwestorów ZEA – poinformował rzecznik konferencji Besheva. Lion powiedział również, że „otrzymaliśmy oferty inwestycji we Wschodniej Jerozolimie”, wyrażając nadzieję, że Jerozolima stanie się ośrodkiem współpracy biznesowej między Emiratami i Izraelczykami oraz podkreślając gotowość miasta do wysłuchania i rozwijania pomysłów na inwestycje zagraniczne.


Izrael i Indie są bliskie podpisania miliardowej umowy dla AWAC

W obliczu narastających napięć między Chinami a Indiami, New Delhi chce dwóch kolejnych systemów wczesnego ostrzegania od państwa żydowskiego.


„Jako żydowski burmistrz jestem szczególnie dumny i szczęśliwy, widząc, jak przychodzą nam z pomocą” – pisze na Twitterze burmistrz Sacramento

Zespół ekspertów izraelskich strażaków przybył do Stanów Zjednoczonych, aby pomóc swoim amerykańskim kolegom w walce z szalejącymi w Kalifornii pożarami, donosi Żydowska Agencja Telegraficzna .


3 września 2020 r.


Działania Zjednoczonych Emiratów Arabskich zmierzające do normalizacji stosunków z Izraelem wywołały reakcję ze strony arabskich artystów i intelektualistów kilkoma bojkotami wspieranych przez Emiraty nagród i wydarzeń kulturalnych wspierających sprawę palestyńską.

„Ogłaszam, że wycofuję się z waszej wystawy” – napisał palestyński fotograf Mohamed Badarne do Sharjah Art Foundation z siedzibą w jednym z siedmiu emiratów tworzących ZEA.


NOWY JORK – Amerykański Komitet Żydowski ogłosił w środę, że planuje otworzyć biuro w Zjednoczonych Emiratach Arabskich po podpisaniu w zeszłym miesiącu porozumienia normalizacyjnego między Izraelem a ZEA.Biuro będzie pierwszą żydowską grupą wsparcia w świecie arabskim i 13. poza USA.


Rząd federalny USA powiedział stanom, aby przygotować się na szczepionkę przeciwko koronawirusowi, która będzie gotowa do dystrybucji do 1 listopada.


 najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, nazwał Jareda Kushnera „żydowskim członkiem rodziny Trumpa” w ataku na porozumienie normalizacyjne między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.


syryjskie media poinformowały, że w ciągu nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały bazę lotniczą T4 w pobliżu Homs. Baza to jest wykorzystywana przez irańskie siły. Aktywowany został syryjski system obrony przeciwlotniczej.


Oczekuje się, że Bahrajn stanie się kolejnym królestwem Zatoki Perskiej, które formalnie znormalizuje więzi z Izraelem, powiedział izraelski urzędnik Kanowi w środę.
Według raportu królestwo ma ogłosić krok po podpisaniu porozumienia między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.


Różnica między angielską a arabską wersją trójstronnego oświadczenia po historycznym locie z Izraela do Zjednoczonych Emiratów Arabskich została uchwycona przez Palestyńczyków, aby zasugerować, że państwo Zatoki Perskiej zawyżało izraelską gotowość do rezygnacji z planów aneksji Zachodniego Brzegu.
Angielska wersja wspólnego komunikatu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Izraela i Stanów Zjednoczonych w poniedziałek w Abu Zabi stwierdza, że ​​porozumienie „doprowadziło do zawieszenia planów Izraela dotyczących rozszerzenia jego suwerenności”.


Nanosatelita Dido-3, ważący zaledwie 2,3 kilograma (pięć funtów), został wystrzelony w kosmos w czwartek rano. Wytworzone w ramach współpracy izraelsko-włoskiej laboratorium kosmiczne o rozmiarach pudełka po butach jest przeznaczone do przeprowadzania eksperymentów i gromadzenia danych medycznych, biologicznych i chemicznych.Zaprojektowany przez izraelską firmę Space Pharma we współpracy z izraelskimi i włoskimi agencjami kosmicznymi, Dido-3 był jednym z 53 statków kosmicznych z 13 krajów wystrzelonych w kosmos na rakiecie Vega z Guiana Space Center w Gujanie Francuskiej w Ameryce Południowej


linie lotnicze El Al poinformowały, że od 16 września rozpoczną wykonywać komercyjne loty cargo z lotniska Ben Gurion do Dubaju. Trasę będzie obsługiwał samolot Boeing 747, który w pierwszym locie będzie przewoził sprzęt rolniczy. Ostatecznie będzie to regularna cotygodniowa trasa, wylatująca w środę z Izraela i wracająca w piątek. Usługa lotu cargo będzie odbywać się poprzez Liege w Belgii, a następnie dalej do Dubaju.


. wieczorem rząd zdecydował o nałożeniu całkowitej blokady 31 miast w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Przez cały miesiąc mieliśmy wysoki – nawet bardzo wysoki – ale stabilny poziom zachorowalności. Jednak w ostatnich dniach nastąpił wzrost, a wczoraj bardzo dramatyczny wzrost. Dzisiaj zdecydowaliśmy się podjąć natychmiastowe wysiłki w celu zablokowania tego wzrostu zachorowalności. Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu blokad w czerwonych miastach, z których infekcja rozprzestrzenia się na resztę populacji Izraela.” Blokada ma rozpocząć się w przyszły poniedziałek i potrwać przez tydzień. Podczas blokady mieszkańcy będą musieli pozostać w promieniu 500 metrów od swoich domów. Transport publiczny na tych obszarach zostanie ograniczony, a większość firm będzie musiała tymczasowo się zamknąć. Szkoły będą zamknięte, z wyjątkiem edukacji specjalnej. Wejście i wyjście z zamkniętych obszarów będzie ograniczone do kluczowych pracowników. Blokada obejmie: Abu Snan, Umm al Fahm, Elad, I’mbillin, Buq’ata, Jaljulia, Jat, Bnei Brak, Beitar Illit, Beit Jan, Beit Shemesh, Dalilat al-Carmel, Zemer, Tyberiada, Taybe, Tira, Kisra-Sumei, Ka’abiyye-Tabbash-Hajajre, Kafr Bara, Kafr Kana, Kafr Qassem, Lakiya, Sheikh Danun, Maale I’ron, Ein Mahil, Isfiya, Ar’ara, Fureidis, Qalansawe, Rekhasim i Kfar Aza. Blokada obejmie tskże Stare Miasto w Jerozolimie, a także arabskie dzielnice stolicy: A-Tur, Szuafat, Wadi el-Joz i Szejk Jarrakh.


Efraim i inni

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.