Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 12.9 – 13.9

 Pustynia Judzka z klasztorem Mar Saba


12 września 2020 r.

 


ministerstwo spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich z zadowoleniem przyjęło decyzję Bahrajnu i Izraela o nawiązaniu stosunków, co pozytywnie wpłynie na klimat dla pokoju i współpracy w regionie oraz na świecie. „Posunięcie to stanowi znaczący krok w kierunku ery bezpieczeństwa i dobrobytu, poszerzając zakres współpracy ekonomicznej, kulturalnej, naukowej i dyplomatycznej.” Prezydent Egiptu Abdel Fattah el-Sisi z zadowoleniem przyjął porozumienie między Izraelem a Bahrajnem. „Z wielkim zainteresowaniem śledziłem wspólne oświadczenie Stanów Zjednoczonych, Izraela i Bahrajnu w sprawie porozumienia o ustanowieniu stosunków dyplomatycznych między Bahrajnem a Izraelem. Ten ważny krok doprowadzi do poprawy stabilności i pokoju na Bliskim Wschodzie oraz pomoże osiągnąć sprawiedliwe i trwałe rozwiązanie kwestii palestyńskiej.”
 
 
 
 

palestyńskie przywództwo zdecydowanie potępiło i odrzuciło decyzję Bahrajnu o nawiązaniu stosunków z Izraelem, nazywając to „zdradą Jerozolimy, meczetu Al-Aksa i kwestii palestyńskiej”. Ministerstwo spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej ogłosiło, że postanowiło niezwłocznie odwołać swojego ambasadora w Bahrajnie na konsultacje w proteście przeciwko porozumieniu normalizacyjnemu. Oświadczono, że decyzja Bahrajnu „wsparłaby legalizację okrutnych zbrodni izraelskiej okupacji przeciwko naszemu narodowi palestyńskiemu w czasie, gdy państwo okupacyjne nadal kontroluje palestyńskie ziemie i anektując je siłą wojskową działa na rzecz judaizacji Jerozolimy oraz sprawowania kontroli nad islamskimi i chrześcijańskimi świętymi miejscami, popełniając zbrodnie przeciwko narodowi palestyńskiemu. Decyzję Bahrajnu traktujemy z najwyższą powagą, ponieważ niszczy ona Arabską Inicjatywę Pokojową, rezolucje szczytów arabskich i islamskich, oraz międzynarodową legitymizację. Wzywamy Bahrajn do natychmiastowego jej wycofania.”Hamas, Islamski Dżihad i inne ekstremistyczne grupy terrorystyczne również potępiły porozumienie Izrael-Bahrajn i oświadczyły, że jest to „owoc upadku Ligi Arabskiej”.


Jordan ogłosił w sobotę, że konieczne kroki w celu osiągnięcia sprawiedliwego pokoju powinny przyjść z Izraela po tym, jak Bahrajn i Izrael ogłosiły porozumienie normalizacyjne. Minister spraw zagranicznych Ayman Safadi powiedział, że Izrael powinien zaprzestać procedur podważających rozwiązanie dwupaństwowe i zakończyć nielegalną okupację ziem palestyńskich.


Premier Danii sprzeciwia się ustawie zakazującej niemedycznego obrzezania chłopców, mówiąc, że „Duńscy Żydzi muszą nadal być częścią Danii”.Mette Frederiksen z rządzącej Partii Socjaldemokratycznej wydała oświadczenie podczas czwartkowego wywiadu w TV2 na temat ustawy przedstawionej w zeszłym miesiącu w parlamencie przez lidera lewicowej partii Forward, która ma na celu zakazanie obrzezania nieletnich bez powodów medycznych.


Izraelczycy protestują przed Białym Domem podczas ceremonii pokojowej Izrael-Zjednoczone Emiraty Arabskie w Bahrajnie

Demonstranci popierają umowę normalizacyjną, ale wzywają do rezygnacji NetanjahuPodczas gdy premier Izraela Benjamin Netanjahu ma podpisać we wtorek w Białym Domu historyczne porozumienie normalizacyjne ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) i Bahrajnem , dziesiątki Izraelczyków mieszkających w USA planuje protestować przeciwko premierowi w Waszyngtonie. . Demonstranci są członkami grupy protestacyjnej UnXeptable – organizacji zainicjowanej przez działaczy z San Francisco, która obejmuje ponad 20 oddziałów na całym świecie i sympatyzuje z protestami przeciwko Netanjahu w Izraelu , poinformował w sobotę hebrajski portal N12 


Lider Hamasu Ismail Haniyeh podobno powiedział w piątek, że Egipt prowadzi mediacje między Izraelem a grupą terrorystyczną w sprawie możliwej zamiany więźniów. Hamas przetrzymuje obecnie ciała żołnierzy IDF Hadara Goldina i Orona Shaula, obaj zabitych w wojnie w 2014 r., A także cywilów Avera Mengistu i Hisham al-Sayed, dwóch Izraelczyków, którzy weszli do Gazy z własnej inicjatywy.


ambasador Izraela przy ONZ, Gilad Erdan, rozmawiał w piątek ze swoim odpowiednikiem z Bahrajnu, Jamalem Alrowaieiem, podczas pierwszego bezpośredniego i publicznie ogłoszonego kontaktu między najwyższymi urzędnikami z obu krajów po ich porozumieniu normalizacyjnym. Obaj rozmawiali przez telefon w piątek po południu, wkrótce po ogłoszeniu umowy przez prezydenta USA Donalda Trumpa, powiedział Erdan.Erdan i Alrowaiei pogratulowali sobie nawzajem stosunków między swoimi krajami i zgodzili się spotkać w celu omówienia współpracy w ONZ w zakresie innowacji i rozwoju gospodarczego – podało biuro Erdana w oświadczeniu.


Zdjęcie satelitarne ujawniaja uszkodzenia miejsca produkcji rakiet używanego przez Hezbollah w Syrii po uderzeniu przypisywanym Izraelowi .


amerykański prezydent Donald Trump ogłosił, że w najbliższym czasie zostaną uruchomione połączenia lotnicze między Izraelem a Marokiem.


13 września 2020 r.


Biznesmen ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest zainteresowany inwestycją w izraelską drużynę piłkarską znaną z antyarabskich i antymuzułmańskich nastrojów swoich kibiców, podało w ostatnich dniach kilka hebrajskich mediów. Moshe Hogeg, właściciel klubu Beitar Jerusalem, podobno otrzymał ofertę za pośrednictwem członka rodziny królewskiej Abu Zabi w następstwie porozumienia normalizacyjnego ogłoszonego między krajami w zeszłym miesiącu, które zostanie podpisane w tym tygodniu.


Ministrowie gabinetu w niedzielę zatwierdzili trwającą trzy tygodnie ogólnokrajową blokadę w czasie zbliżających się świąt żydowskich, aby powstrzymać odradzającą się epidemię koronawirusa. Blokada zacznie obowiązywać o godzinie 14:00 w piątek, na godzine przed rozpoczęciem Rosz ha-Szana.


przywódcy Autonomii Palestyńskiej wezwali Palestyńczyków do demonstracji przeciwko „haniebnym” umowom, które Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn mają podpisać z Izraelem. „Wzywamy naszą ludność, w szczególności mieszkańców obozów dla uchodźców, do potępienia tych haniebnych porozumień.” W celu koordynacji protestów powołano Zjednoczone Narodowe Przywództwo Powstania, jakie działało podczas pierwszej Intifady w 1987 r. Opublikowało ono swoje pierwsze oświadczenie, w którym wezwało do „wszechstronnej walki ludowej, która nie zakończy się do ustanowienia niepodległego państwa palestyńskiego ze stolicą w Jerozolimie”. Oświadczenie to wielokrotnie nadano w telewizji Autonomii Palestyńskiej.


linie lotnicze Emirates ogłosiły, że zezwolą izraelskim biurom podróży na rezerwowanie miejsc dla Izraelczyków na bezpośrednie loty do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Oman z zadowoleniem przyjął decyzję Bahrajnu o normalizacji stosunków z Izraelem, i wydał oświadczenie: „Sułtanat Omanu ma nadzieję, że ta nowa strategiczna ścieżka obrana przez niektóre arabskie kraje, przyczyni się do zaprowadzenia pokoju opartego na zakończeniu izraelskiej okupacji ziem palestyńskich i ustanowieniu niezależnego państwa palestyńskiego ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.”


ministerstwo ochrony środowiska poinformowało, że po raz drugi w ciągu miesiąca w Dolinie Jizreel wykryto komary zakażone gorączką Zachodniego Nilu. Zarażone komary znaleziono w zbiorniku Hasolelim w pobliżu Nahal Jiftachel i kibucu Solelim, w zbiorniku Ramat David w pobliżu Nachal Cwi i kibucu Ramat David, w zbiorniku Nachal Mizra niedaleko moszawu Nahalal oraz w zbiorniku Nachal Adashim niedaleko moszawu Tel Adaszim. Ministerstwo wezwało lokalne społeczności do monitorowania sytuacji, a w razie potrzeby rozpoczęcia zwalczania szkodników.


Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej ostrzegł w sobotę Bahrajn, że może się on spotkać z „ostrą zemstą” ze strony własnych obywateli i Palestyńczyków – poinformowała agencja Reutera. Jest to reakcja na porozumienie w sprawie normalizacji stosunków dyplomatycznych z Izraelem. Libański ruch szyicki Hezbollah uznał je zaś za „wielką zdradę” wobec Palestyńczyków.


Ministerstwo Obrony od kilku tygodni przedłożyło na stół ministra finansów i premiera plan, który miał wywołać wzrost gospodarczy poprzez przemysł zbrojeniowy.Plan zakłada przekazanie przez państwo 5 miliardów NIS do przemysłu obronnego w ciągu najbliższych trzech lat, co pozwoli przemyslowi obronnemu zamówić amunicję, której armia potrzebuje, aby wzmocnić swoją siłę.


Weizmann Institute of Science i Mohamed Bin Zayed University of Artificial Intelligence (MBZUAI) Zjednoczonych Emiratów Arabskich zgodziły się współpracować, poinformowała w niedzielę państwowa agencja informacyjna ZEA, WAM.
Protokół ustaleń (MoU) jest następstwem decyzji ZEA sprzed miesiąca o normalizacji stosunków z Izraelem. Oba kraje wyraziły nadzieję, że znormalizowane więzi przyniosą korzyści gospodarcze i technologiczne.


Premier Benjamin Netanjahu podziękował w sobotę swojej duńskiej odpowiedniczce po tym, jak wyraziła sprzeciw wobec ustawy zakazującej obrzezania z powodów pozamedycznych w Danii, powołując się na krajowe zobowiązanie do zachowania społeczności żydowskiej


RIYADH, Arabia Saudyjska (AFP) – Posunięcie Bahrajnu do formalnego ustanowienia stosunków z Izraelem nie mogłoby się wydarzyć bez zielonego światła Arabii Saudyjskiej, kolejnego kroku w tym, co obserwatorzy nazywają „alternatywną normalizacją” powiązań Rijadu z państwem żydowskim. W piątek Bahrajn stał się drugim sojusznikiem Arabii Saudyjskiej w Zatoce Perskiej, który ogłosił plany sformalizowania stosunków z Izraelem w ciągu ostatniego miesiąca, po przełomowym porozumieniu Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Europejscy przywódcy z zadowoleniem przyjęli decyzję Bahrajnu o normalizacji stosunków z Izraelem, wyrażając nadzieję, że przyczyni się to do osiągnięcia pokoju w regionie.


Efraim i inni

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.