Uncategorized

Obchodzimy 100-latka!

Przyslal Julius Glaser

Drogi Przyjacielu!

 DZIŚ obchodzimy, na całym świecie, 100y jubileusz organizacji Keren Hayesod! Serdecznie zapraszamy ciebie na to, link jest poniżej. Piszę to aby uczcić pamięć wszystkich którzy zostali zamordowani w czasie Holocaustu, włącznie z całą moją rodziną. Oni zostali zamordowani tylko z jednego powodu, że urodzili się Żydami.Nigdy nie spotkałem moich dziadków, babć, cioć i wujków. 

Foto: rok 1936. Dziewczynka w środku pierwszego rzędu to moja mama. Jej tata (tzn. mój dziadek) siedzi na lewo w tym samym rzędzie (zaznaczony X), jej starszy brat (mój wujek) stoi najbardziej na prawo w górnym rzędzie.(żółty obrazek: mama napisała, kto jest kto)

 Ze wszystkich dziesięciu członków rodziny na zdjęciu, tylko jedna osoba przeżyła Holocaust: moja mama. Faktem jest że Holocaust by się nie zdarzył gdyby Izrael wtedy istniał. Ale wtedy jeszcze nie istniał! Powstał ponownie dopiero w roku 1948, 10 lat za pózno. Dziś Izrael istnieje – bezpieczny port dla prześladowanych Żydów. Większość dzieci którym jakimś cudem udało się przeżyć Holocaust ma dziś ponad 80 lat, mieszkają w Izraelu. Organizacja dobroczynna Keren Hayesod zbiera pieniądze na różne socjalne projekty w Izraelu, m.in. żeby stworzyć lepsze warunki życia dla tych staruszków; zasługują na to po swoim zmarnowanym dzieciństwie, pełnym cierpień. A potem żyli ze smutkiem, najczęściej bez rodziców. Całe życie mieli zatrute okropnymi wspomnieniami z dzieciństwa, jakby zły duch z dawnych czasów krążył stale na ich głowami. Czujesz że chciałbyś przyczynić się do tego żeby ci ludzie mieli bardziej godne i radośniejsze życie przez swoje ostanie lata na tym padole, to możesz to zrobić na stronie internetowej

 http://www.charidy.com/israelinsamlingen 

naciśnij DONERA NU

 (przez kartę bankową albo SWISH). Albo możesz wysłać bezpośrednio przez SWISH na 123 421 88 89, i podać utsatta äldre jako message, (tzn. potrzebujące osoby starsze) to pieniądze będą tylko dla nich. Kampania 100-lecia trwa 48 godzin, i twój datek będzie warty 2 razy tyle, 

zobacz tu krótką prezentację po angielsku.100-latek jest świętowany międzynarodowo dziś wieczorem, już za parę godzin! 

Organizacja dobroczynna Keren Hayesod istnieje w 50 krajach. 

Zapraszamy na międzynarodowe świętowanie 100 lat Keren Hayesod, niedziela 13 września godz. 19.00 (czasu środkowo/europejskiego).

Faktem jest że bez Keren Hayesod Izrael by dziś nie istniał, jeśli uwierzymy pierwszemu premierowi Izraela Davidowi Ben Gurion.Dlatego obchodzimy dziś 100-letnią rocznicę powstania Keren Hayesod, i obchody odbywają sie na całym świecie. Pandemia powoduje że obchody są na internecie; zarówno dziś wieczorem i jutro wieczorem, o godz. 19.00.

Izraelska aktorka Moran Atias będzie gospodynią obchodów, które możesz oglądać przez Youtube:

 http://bit.ly/Celebrating100Years_KH

Dzięki za twoją donację!Ściskam,Julius

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

 1. Podziekowania dla Julka za przypomnienie nam o wielkiej roli Keren Hayessod dla Izraela i narodu żydowskiego. To bardzo ważne. Myśle tez ze pięknie byłoby gdyby nasza generacja, każdy z nas – Żydów polskich zechciał zaangażować się w jakiś gest solidarności z Izraelem, materialny lub symboliczny, według własnych możliwości, choćby najskromniejszy.
  Bo jeśli nie teraz, to kiedy ? Wszak schodzimy już pomału ze sceny…
  Nadszedł czas gdy jesteśmy wolni już od innych zobowiązań, a mamy jeszcze trochę inicjatywy, energii i pieniędzy do podzielenia się nimi z Izraelem.
  A w tym kraju potrzeb i projektów do wsparcia jest mnóstwo i każdy z nas może wybrać jakis własny, bliski sercu cel . Oczywiście Keren Hayessod, ale takze na przykład Wolontariat w wojsku izraelskim , pomoc małym producentom dotkniętym bojkotem ( to jest projekt Lew Haolam), sadzenie drzew z KKL, walka z propaganda antyizraelska ( Palestinian Media Watch, Honest Reporting itd), pomoc dzieciom, najbiedniejszym rodzinom lub inwalidom wojennym, JOINT, Uniwersytet Hebrajski, Yad Sarah i dziesiątki, dziesiątki innych..
  Taki gest miałby ogromne znaczenie, materialne, ale także symboliczne, jako gest lojalności wobec Izraela. A dla nas samych poczucie ze nasza żydowska tożsamość nie brzmi jak pusta deklaracja, nie sprowadza się tylko do wspomnień o wojnie i emigracji.
  Ze to jest tożsamość pełna dumy z Izraela, taka która patrzy w przyszłość i potwierdza się w czynach.
  Zachęcam gorąco.
  Jeśli komus brakuje inspiracji lub rozeznania w projektach, to mogłabym cos podpowiedzieć…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.