Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 26.9 – 27.9

Tel Aviv i Jaffo


26 września 2020 r.


Izrael i Liban osiągnęły porozumienie w sprawie rozpoczęcia negocjacji na temat granicy morskiej. Rozmowy mają się rozpocząć w połowie października w Naquora, niedaleko Rosz Hanikra, gdzie znajduje się siedziba UNIFIL w południowym Libanie. Negocjacje będą prowadzone w obecności wysokiego przedstawiciela Stanów Zjednoczonych, prawdopodobnie zastępcy sekretarza stanu ds. Bliskiego Wschodu Davida Schenkera, który w minionym tygodniu odwiedził w tej sprawie Izrael.Spór dotyczy obszaru o powierzchni 860 km2 na Morzu Śródziemnym. Izrael zgodził się podzielić ten obszar w proporcji 58:42 na korzyść Libanu, aby jak najszybciej rozpocząć wiercenia w poszukiwaniu gazu ziemnego. Do tej pory jednak Hezbollah blokował wszelkie próby osiągnięcia porozumienia. Sytuacja zmieniła się po ostatnim wybuchu w Bejrucie, po którym Hezbollah zaczął wykazywać większą gotowość do negocjacji z Izraelem.


palestyński przewodniczący ​​Mahmoud Abbas wezwał sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa do zwołania na początku przyszłego roku międzynarodowej konferencji w celu rozpoczęcia “prawdziwego procesu pokojowego” między Izraelem a Palestyńczykami. Abbas wezwał Guterresa do współpracy z Kwartetem Bliskowschodnim (Stany Zjednoczone, Rosja, Unia Europejska i ONZ) oraz Radą Bezpieczeństwa ONZ “na konferencji z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, aby zaangażować się w prawdziwy proces pokojowy.”


Zjednoczone Emiraty Arabskie nie potrzebowały pokoju z Izraelem, aby przeciwstawić się Iranowi, powiedział w piątek czołowy urzędnik ZEA, ale powiedział, że agresywna polityka Iranu przez trzy dekady zaalarmowała wiele krajów arabskich i skłoniła je do spojrzenia na ich stosunki z Izraelem „Ze świeżymi oczami”.


Institute of Masters of Wine to ekskluzywny, elitarny klub. Na całym świecie jest tylko 409 Mistrzów Wina. To crème de la crème lub Partenon wina. Pomyśl o wszystkich winiarzach, wszystkich krytykach wina i wszystkich zajmujących się handlem winem. Kilku z nich rozumie wino, prawda? Jednak spośród wszystkich tych, którzy chcą mieć wino, tylko 409 przeszło rygorystyczne testy przeprowadzane przez wiele lat, które dają im prawo do umieszczania liter MW po ich nazwisku. Ci giganci wina pochodzą z 30 różnych krajów, a Izrael jest jednym z nich!Wyobraź sobie moją dumę i radość, które rozbrzmiewały echem we wszystkich winiarniach Izraela, słysząc, że mamy nowego Mistrza Wina. Brawa należą się Ido Lewinsohnowi, winiarzowi i ojcu dwójki dzieci, którego odtąd należy nazywać Ido Lewinsohn MW.


Katar współpracuje z Turcją, aby podważyć amerykańskie interesy na Bliskim Wschodzie i nie powinien otrzymać specjalnego statusu od NATO – powiedział w piątek Efraim Inbar, prezes Jerozolimskiego Instytutu Strategii i Bezpieczeństwa.


kilkuset lewicowych demonstrantów demonstrowało wieczorem przed rezydencją premiera na Balfour Street w Jerozolimie i przed domem rodziny Netanjahu w Cezarei.


Egipt, Izrael, Grecja, Cypr, Włochy, Jordania i Autonomia Palestyńska podpisały statut Wschodnio-Śródziemnomorskiego Forum Gazowego. Siedziba tej międzyrządowej organizacji będzie znajdować się w Kairze (Egipt). Celem będzie promowanie eksportu gazu ziemnego. Do Forum chce przyłączyć się Francja, a Stany Zjednoczone i Unia Europejska zażądały statusu obserwatora.

 
 

27 września 2020 r.


Czując się zlekceważony wobec umów z Izraelem, Abbas szuka ekstremistycznych sojuszników : Odkąd Liga Arabska odmówiła potępienia porozumień ZEA i Bahrajnu z Izraelem, prezydent Palestyny ​​zdecydował się zacieśnić stosunki z Hamasem i Islamskim Dżihadem kosztem więzi z bardziej tradycyjnymi sojusznikami, w tym z Egiptem


Republikańska Koalicja Żydowska zażądała w sobotę przeprosin od demokratycznego kandydata na prezydenta Joe Bidena po tym, jak porównał prezydenta USA Donalda Trumpa do szefa propagandy nazistów. „Jest trochę podobny do [Josepha] Goebbelsa” – powiedział Biden o Trumpie. „Mówisz kłamstwo wystarczająco długo, powtarzaj je, powtarzaj, powtarzaj, a to staje się powszechną wiedzą”.


Nepal i Izrael mają podpisać dwustronne porozumienie między rządami, aby wysłać 500 dodatkowych pracowników pomocniczych w sektorze pielęgniarskim, w tym w szpitalach, domach opieki i ośrodkach opieki dziennej. 22 września gabinet upoważnił ambasadora Nepalu w Izraelu Anjan Shakya do podpisania porozumienia, które prawdopodobnie nastąpi w tym tygodniu. 


francuski minister spraw wewnętrznych obiecał w niedzielę chronić francuską społeczność żydowską przed ekstremistami po podwójnym pchnięciu nożem w Paryżu zarzucanym islamskiemu terroryzmowi. Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin odwiedził synagogę w niedzielę przed wieczornym rozpoczęciem Jom Kippur, żydowskiego Dnia Pojednania, i powiedział, że ponad 7000 policjantów i żołnierzy chroni żydowskie usługi. Francja ma największą w Europie społeczność żydowską

.


Republika Czeska podpisała umowę z Izraelem na zakup nowego systemu obrony powietrznej od państwowego wykonawcy obrony – poinformowało Ministerstwo Obrony. Ministerstwo ogłosiło w sobotę wieczorem, że od dawna omawiana sprzedaż została podpisana na SPYDER, system rakiet ziemia-powietrze na małej i dużej wysokości. Według producenta, firmy Rafael Advanced Defense Systems Ltd, system jest „zaprojektowany do przeciwdziałania atakom różnych zagrożeń powietrznych, w tym samolotów, helikopterów i bezzałogowych statków powietrznych”.


 Profesor Huang Jing, dziekan Instytutu Studiów Międzynarodowych i Regionalnych na Pekińskim Uniwersytecie Języka i Kultury, pochwalił wysiłki Zjednoczonych Emiratów Arabskich w promowaniu pokoju, których kulminacją było porozumienie pokojowe z Izraelem.Złożył oświadczenie podczas wirtualnego wykładu zatytułowanego „W kierunku pokojowego i dostatniego świata .. Regionalne postawy i szanse po pandemii”, który został zorganizowany w sobotę przez Radę Światowych Społeczności Muzułmańskich. „Zjednoczone Emiraty Arabskie przeniosły konflikt arabsko-izraelski z etapu walki o to,„ kim jesteśmy ”, na„ czego chcemy ”- powiedział profesor Huang Jing.


Problem z dostarczeniem F-35 państwom arabskim, przynajmniej ze wszystkimi ich możliwościami technologicznymi, polega na tym, że może on osłabić izraelską „jakościową przewagę militarną” lub QME – zapewnienie ze strony USA, że nie będzie sprzedawać swojej najbardziej zaawansowanej broni.


Izrael potwierdził ponad 8000 nowych przypadków koronawirusa w ciągu jednego dnia, nowy rekord, ponieważ wskaźnik pozytywnych wyników testów wzrósł do 14%, a premier Benjamin Netanjahu przyznał, że kraj otworzył się zbyt szybko po pierwszym zablokowaniu.


Według niedzielnego raportu londyńskiego pro-saudyjskiego Asharqa Al-Awsata, wśród arabskich dyplomatów panuje obecnie „powszechne przekonanie”, że Syria i Izrael wznowiły tajne negocjacje, podobne do nieoficjalnych rozmów prowadzonych między rządem Baszara al-Assada. reżimu i rządu Ehuda Olmerta w 2008 roku.


Izraelski program komediowy „Chamishim” („Fifty”) został nominowany do międzynarodowej nagrody Emmy.Spektakl był jednym z czterech nominowanych w czwartek do najlepszego serialu komediowego. Pozostali kandydaci pochodzą z Indii, Brazylii i Wielkiej Brytanii.


 pilot z Melbourne w Australii wzbił się w przestworza z trzema kurczakami w niedzielę, aby przeprowadzić rytuał przed Jom Kippur, który w innym przypadku był niedostępny dla zamkniętych w tym mieście Żydów. Kapparot, praktykowany przez niektórych ortodoksyjnych Żydów, polega na trzykrotnym kołysaniu żywego kurczaka nad głową i odmawianiu modlitwy w celu przeniesienia grzechów na ptaka. Następnie kurczak jest ubijany i przekazywany ubogim


Efraim i inni

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.