Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 17.11 – 18.11


17 listopada 2020 r.


„Israel Philharmonic Orchestra” przewprowadzi koncert „Israel Philharmonic Pre-Hanukkah Global Celebration” Wydarzenie 6 grudnia będzie transmitowane na całym świecie, bezpłatnie.Rejestracja na stronie AFIPO jest bezpłatna


izraelscy żołnierze odkryli rano improwizowany ładunek wybuchowy podłożony przy ogrodzeniu granicznym na granicy z Syrią w południowej części Wzgórz Golan. Saperzy zneutralizowali bombę. Trzy miesiące temu, w tym samym miejscu również udaremniono zamach bombowy.


Minister obrony Benny Gantz odpowiedział we wtorek na odkrycie urządzenia wybuchowego na granicy z Syrią, ostrzegając, że rząd Syrii jest odpowiedzialny za wszelkie akty przemocy wobec Izraela, które są dokonywane z jego terytorium,


Weteranka CNN Christiane Amanpour przeprosiła w poniedziałek za porównanie działań nazistowskiego reżimu podczas niesławnego pogromu Żydów w 1938 r. Z prezydenturą Donalda Trumpa.


Minister spraw zagranicznych Kataru powiedział w poniedziałek, że państwa arabskie, które nawiązują więzi z Izraelem, podważają wysiłki na rzecz państwowości palestyńskiej, ale mają do tego suwerenne prawo.


Izrael i Unia Europejska rozpoczęły rozmowy na temat możliwości zbudowania nowego połączenia kolejowego między wschodnią częścią Morza Śródziemnego a państwami Zatoki Perskiej – poinformowało w poniedziałek izraelskie Ministerstwo Finansów i bank centralny.


Oddział Najbardziej niedemokratyczne kraje wykorzystaja nadchodzącą sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ na kolejne ataki na Izrael.


Największe miasto Afryki ma swojego pierwszego rabina Rabin Mendy i Mazal Sternbach zakładają centrum Chabad w Lagos w Nigerii, mieście liczącym 17,5 miliona mieszkańców


Izrael zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem drogich cen domów


W następstwie doniesień Moderny o sukcesie trzeciej fazy badania klinicznego szczepionki na koronawirusa, Izrael znalazł się w doskonałej pozycji. Po podpisaniu umowy z firmą w czerwcu Izrael ma być jednym z pierwszych krajów, które otrzymają szczepionkę po jej zatwierdzeniu.


Izraelczyk skazany na 7 lat więzienia za sprzedaż sprzętu do Gazy .Michael Peretz, mieszkaniec południowego Izraela, otrzymał miliony dolarów za przemyt sprzętu, który miał być używany do rakiet, pocisków i innej broni.


Wiceminister finansów Itzik Cohen z Szasu poinformował we wtorek premiera Benjamina Netanjahu o rezygnacji z pełnionej funkcji.


Amerykańska Agencja ds.Żywności i Leków ogłosiła we wtorek, że zatwierdziła pierwszy zestaw do samokontroli COVID-19 do użytku domowego, który zapewnia wyniki w ciągu 30 minut.


Minister spraw zagranicznych Bahrajnu Abdullatif Al-Zayani przyjedzie w środę ze swoją pierwszą wizytą do Izraela.


organizacje terrorystyczne Hamasu i Islamskiego Dżihadu potępiły wieczorem wznowienie koordynacji działań bezpieczeństwa między Autonomią Palestyńską a Izraelem


18 listopada 2020 r.


izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele wojskowe w Syrii należące do irańskich sił Quds i armii syryjskiej. Atak zniszczył magazyny, kompleksy wojskowe, a także baterie rakiet ziemia-powietrze.


doszło do starć między setkami mieszkańców Bnei Brak a policją, po tym jak wcześniej policjanci rozproszyli dziesiątki wiernych, którzy z naruszeniem wytycznych zgromadzili się w synagodze w mieście.


sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przedstawił Radzie Bezpieczeństwa ONZ raport mówiący, Hezbollahu narusza Rezolucję 1701, libański rząd musi podjąć działać w celu naprawienia sytuacji.


 izraelski fundusz venture capital, który koncentruje się na technologiach inteligentnej mobilności, powiedział w środę, że kierował inwestycją początkową o wartości 3,8 miliona dolarów w Fenix , startup z Abu Zabi, który planuje uruchomić usługę skutera elektrycznego na Bliskim Wschodzie .


Agencja ONZ ds. Nadzoru atomowego stwierdziła, że ​​Iran pompuje gaz uranowy do zaawansowanych wirówek w podziemnej części obiektu jądrowego Natanz, co jest naruszeniem umowy nuklearnej podpisanej z mocarstwami w 2015 roku.


Minister spraw zagranicznych Bahrajnu ogłosił w środę po południu, że jego kraj przygotowuje się do otwarcia ambasady w Izraelu, zaledwie kilka miesięcy po nawiązaniu formalnych stosunków między dwoma krajami.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.