Uncategorized

Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu

Wyzwolenie obozu Auschwitz-Birkenau

Przyslala Katharina Dr.Gasinska-Lepsien


W 2013 roku IHRA sformułował także roboczą definicję negacji i wypaczania Holocaustu.

Część o “wypaczaniu” brzmi:

Wypaczanie Holocaustu odnosi się, między innymi, do:

Świadomych starań usprawiedliwienia lub minimalizowania wpływu Holocaustu lub jego głównych elementów, włącznie z kolaborantami i sojusznikami nazistowskich Niemiec;  

Rażące zmniejszanie liczby ofiar Holocaustu, sprzeczne z godnymi zaufania źródłami;

Próby obwiniania Żydów za spowodowanie ludobójstwa narodu żydowskiego;  

Wypowiedzi, które przedstawiają Holocaust jako pozytywne wydarzenie historyczne. Te wypowiedzi nie są zaprzeczaniem Holocaustu, ale są z nim ściśle związane jako radykalna postać antysemityzmu. Mogą sugerować, że Holocaust nie posunął się wystarczająco daleko, by osiągnąć swój cel “Ostatecznego Rozwiązania kwestii żydowskiej”;  

Próby zamazania odpowiedzialności za założenie obozów koncentracyjnych i obozów śmierci, zaprojektowanych i kierowanych przez nazistowskie Niemcy, przez obwinianie innych narodów lub grup etnicznych.  

Niedawno IHRA opublikował poradnik, Recognizing and Countering Holocaust Distortion: Recommendations for Policy and Decision Makers [Rozpoznawanie i przeciwdziałanie wypaczeniom Holocaustu: rekomendacje dla polityków i decydentów], by pomóc w stosowaniu tych zasad.

To jest niezmiernie ważna praca. 

W odróżnieniu jednak od roboczej definicji antysemityzmu IHRA, robocza definicja wypaczania Holocaustu ignoruje jedną z najbardziej rozpowszechnionych form tego wypaczania, jakie widzimy dzisiaj: inwersję Holocaustu.  

Lesley Klaff opisuje inwersję Holocaustu:

To, co jest nazywane “inwersją Holocaustu”, dotyczy odwrócenia rzeczywistości (Izraelczycy są przedstawiani jako “nowi” naziści, a Palestyńczycy jako “nowi” Żydzi) i odwrócenia moralności (Holocaust jest przedstawiany jako moralna lekcja dla Żydów lub wręcz moralne oskarżenie Żydów). Co więcej: ci, którzy sprzeciwiają się tym odwróceniom, dowiadują się, że działają w złej wierze i chodzi im tylko o odpieranie krytyki Izraela. Krótko mówiąc, Holocaust, wydarzenie poprawnie określone przez Dana Dinera jako “załamanie się cywilizacji”, zorganizowane przez reżim, który, jak napisał filozof  Leo Strauss, „nie miał żadnej innej, wyraźnej zasady poza morderczą nienawiścią do Żydów”, jest teraz używany instrumentalnie jako środek do wyrażenia wrogości wobec ojczyzny Żydów. Coraz częściej słychać, że “ofiary stały się sprawcami”. To jest Inwersja Holocaustu.

To odrażające porównanie Izraela do nazistowskich Niemiec, tak rozpowszechnione wśród antysemickiej lewicy, zostało zignorowane przez IHRA w roboczej definicji wypaczania Holocaustu, a także w rozszerzonych przykładach podanych w nowym poradniku. 

W poradniku opis najbliższy tym praktykom znajdujemy w poniższym akapicie:

Używanie obrazów i języka związanych z Holocaustem do politycznych, ideologicznych lub komercyjnych celów, niezwiązanych z tą historią, na forach online i offline.

Odnosi się to do porównywania do Holokaustu rzeczy takich jak rzeź zwierząt zabijanych na żywność lub aborcje. Choć te porównania są obrzydliwe, motywy leżące za inwersją Holocaustu bardzo różnią się od tego typu wypaczania Holocaustu. Ludzie, którzy czynią takie porównania, mówią, że Holocaust i izraelskie działania są ściśle związane – że Żydzi nauczyli się okrucieństwa od nazistów i teraz stosują je wobec Palestyńczyków, co jednak bardzo różni się od retorycznych, bałamutnych porównań takich lub innych wydarzeń do Holocaustu.

Co znaczy, że ten oczywisty przykład wypaczenia Holocaustu przez Carlosa Latuffa nie jest objęty roboczą definicją IHRA?

Nie możemy wiedzieć z pewnością, dlaczego IHRA wykluczył te odrażające i antysemickie wypaczenia Holocaustu, ale wydaje się to być świadomym pominięciem zrobionym z przyczyn politycznych.  

Wszystkie przykłady wypaczenia Holocaustu podane przez IHRA są typowe dla prawicy, podczas gdy inwersja Holocaustu przychodzi niemal wyłącznie z lewej strony.

Najbardziej niepokojące jest to, że źródłem tego pominięcia mogą być same Niemcy.

Niemiecki minister spraw zagranicznych, Heiko Maas, daje nieco tła na temat powstawania tego nowego poradnika w artykule dla CNN:

Jako obecny przewodniczący International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA)Niemcy chcą popchnąć walkę przeciwko takim niebezpiecznym kłamstwom, wypaczeniom faktów i trywializacji Holocaustu także na poziomie globalnym. Dlatego zainicjowaliśmy Globalną Grupę Roboczą Przeciwko Wypaczeniom Holocaustu, by wraz z naszymi partnerami bronić tych uniwersalnych wartości. W tym tygodniu czołowi badacze międzynarodowi przedstawili nam swoje rekomendacje w sprawie przeciwstawiania się wypaczeniom Holocaustu. Wskazują one, że istnieje pilna potrzeba działania.

Obecna cyfrowa natura antysemityzmu oznacza, że nie zna on granic. Dlatego, obecnie bardziej niż kiedykolwiek, musimy zwalczać go globalnie w skoordynowany sposób. Może nie zawsze być łatwo przeciągnąć granicę między wolnością słowa a mową nienawiści, między ignorancją, a świadomym wypaczeniem faktów.


Jako pierwszy krok ważne jest więc dla nas i dla naszych globalnych partnerów stworzenie wspólnego rozumienia tego, co uważamy za wypaczenie Holocaustu oraz tego, jak to zwalczać. Pracujemy nad tym razem z naszymi partnerami w IHRA, Unią Europejską, UNESCO, ONZ, Radą Europy i Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OSCE). Jednak, krajowe władze muszą także być częścią tego wysiłku. Niedawne badania pokazują jak już dzisiaj prawicowi terroryści i zwolennicy teorii spiskowych tworzą sieci online. Nasze władze bezpieczeństwa muszą przeciwstawić się im w jeszcze ściślejszej koordynacji.

Maas mówi także, że „antysemityzm nie zniknął. Nieustannie zmienia kształt”, co jest dobrym opisem antysemityzmu lewicy, który obejmuje robocza definicja antysemityzmu IHRA. Niemniej, jedynym przykładem, jak podaje Maas, jest przykład antysemityzmu przychodzącego z prawa – mimo że dominujący rodzaj wypaczeń Holocaustu w naszych czasach pochodzi niemal wyłącznie z szeregów lewicy.

Wydaje się, że grupa IHRA, która od lat pracowała nad tym projektem, została przechwycona  przez grupy polityczne, by wykluczyć najgorszy rodzaj wypaczenia Holocaustu, który możemy oglądać codziennie.    

Cały moralny autorytet IHRA pochodzi z tego, że ma być ponad taką polityką. Kiedy wygląda na to, że świadomie wyklucza inwersję Holocaustu z definicji wypaczeń Holocaustu, traci część wiarygodności – co z kolei osłabia jego doskonałą pracę.

Ten poradnik powinien zostać błyskawicznie poszerzony o inwersję Holocaustu jako znaczący przykład nowoczesnego wypaczenia Holocaustu.

The IHRA does not include Holocaust inversion (saying Israel is acting like Nazis) in its definition of Holocaust distortion. Why the hell not?

Elder of Ziyon, 25 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.