Uncategorized

Przypominamy i pamietamy cz. 3

Światowe Centrum B’nai B’rith i JRJ na cześć żydowskiego ratownika Naftalego Backenroth-Bronickiego

Światowe Centrum B’nai B’rith i Komitet Rozpoznania Bohaterstwa Żydów, którzy ratowali innych Żydów podczas Holokaustu (JRJ) przekażą swoje wspólne „wezwanie do żydowskiego ratownika” Naftalemu Backenroth-Bronickiemu, który ryzykował życiem ratując Żydów przed deportacją i eksterminacji podczas Holokaustu w Drohobyczu. Cytaty zostaly przekazane podczas ceremonii 7 marca w Beit Hatfutsot – Muzeum Ludu Żydowskiego w Tel Awiwie w Izraelu o godzinie 18:30 (czasu lokalnego)


Przyslala Katharina Dr.Gasinska-Lepsien ktora dodaje;

Juz od dawna mam ochote wstawic kilka informacji o Wspanialych Zydach i Zydowkach, ludzi  kultury ,sztuki i nauki, przemyslowcow oraz Zydow  ratujacych innych Zydow. Tez o takich o ktorych malo sie mowi i pisze.
Przypominam i podziwiam.
1. Naftali “Tulek” Backenroth- Bronickiur.

Ur. 14.10.1905 w Drohobyczu umarl 30.4.2008 we Francji


 Trzy lata temu uslyszalam od mojego najlepszego przyjaciela niesamowita historie ratowania Zydow od smierci   przez ich Zydowskiego pracodawce, ktory przedstawil sie hitlerowskim okupantom Drohobycza i okolic jako  polski Hrabia Bronicki.
Chuzpa i stalowe  nerwy Naftali Backenrotha uratowalo zycie kilkunastu Zydowskim  robotnikom, ktorych zatrudnil oraz spreparowal kryjowki dla nich.
B`nai  B´rith International przyznalo posmiertnie Backenroth- Bronickiemu medal  uznania  2017 za ten bohaterski czyn.Syn jego odbieral zastepczo ten medal na uroczystej ceremonii w Tel Avivie.
W You Tube mozna znalezc pod haslem   nazwiska Backenroth-Bronicki krotkie klipy z wywiadem z rodzina oraz z uratowanymi.
Te  przezycia Naftali i jego codzienny strach byc odkrytym w kazdej minucie przez donos na gestapo  nie zlamalo jego postawy ratowania zycia Zydom, swoim braciom.Scenariusz tych zdarzen  prosto z zycia wziety godny jest nakrecenia filmu , dramatu dokumentalnego i to przez najlepszych rezyserow.kasia.


Artykul prztlumaczyl Sir Google Translate

Backenroth urodził się w 1905 roku w Drohobyczu w Galicji. Backenroth, spadkobierca rodziny naftowej, studiował rolnictwo we Francji w ramach swojego planu stworzenia Aliyah, ale po ukończeniu studiów wrócił do domu, aby pomóc rodzinie poradzić sobie z poważnym kryzysem gospodarczym w tamtym czasie. W latach 1939–1941, pod rządami sowieckimi, Backenroth został mianowany agronomem powiatowym przez Nikitę Chruszczowa, ówczesnego urzędnika regionalnego.Wraz z niemiecką inwazją na Drohobycz latem 1941 r. I początkiem wyniszczenia ludności żydowskiej w mieście i okolicy, Backenroth zaczął systematycznie organizować i zatrudniać żydowskich robotników wcielonych na rozkaz gestapo. Uznając, że gdyby naziści uzależnili się od żydowskiej siły roboczej, byłaby mniejsza szansa, że ​​zostaną deportowani i zamordowani, Backenroth zainicjował utworzenie warsztatów, gospodarstw rolnych i szkółki jeździeckiej dla Niemców, co było pretekstem do zatrudniania Żydów i ratowania ich przed śmierć. 

Status, jaki uzyskał jako „brygadzista” żydowskiej pracy w Drohobyczu, pozwolił mu w 1942 r. Wydobyć Żydów zatrzymanych w dużej akcji (masowe łapanki Żydów w czasie Holokaustu) i przywrócić ich do pracy. Kiedy okazało się, że pozwolenia na pracę były tylko tymczasową obroną przed deportacją i morderstwem, Backenroth wykorzystał dostępne mu w warsztatach środki do budowy bunkrów, które służyły za kryjówkę dla kilkudziesięciu Żydów. Z jego pomocą przeżyli wojnę.

W 1943 roku w sprytnym podstępie Backenroth został uznany przez gestapo za „Aryjczyka”. Pomimo niebezpieczeństwa dla niego i dla jego rodziny ze strony miejscowej ludności, nadal bawił się, oszałamiał i dezorientował nazistów. Pozycja „Aryjczyka” pozwalała mu na swobodne przemieszczanie się i organizowanie systemu zaopatrzenia w żywność dla Żydów, którzy przeżyli w bunkrach i kryjówkach, które stworzył.


Tysiące Żydów z Drohobycza rozstrzelano w pobliskim lesie Bronitza. Na ich pamiątkę Backenroth po wojnie zmienił nazwisko na Bronicki.

Kiedy Backenroth-Bronicki został zapytany, dlaczego nie opowiada historii z tamtego okresu swojego życia, powiedział: „To, co mi cały czas towarzyszy, to nie Żydzi, których udało mi się uratować, ale pamięć o wszystkich Żydach, których nie mogłem uratować. ”.

Z rozważań komisji: Backenroth-Bronicki to symbol solidarności żydowskiej podczas Holokaustu, wyrażającej się w zaskakująco różnorodnych inicjatywach ratowania Żydów przed deportacją i zagładą. Pomysłowość, poświęcenie, mądrość i odwaga, jakie Backenroth-Bronicki wykazał przeciwko gestapo od chwili, gdy zdał sobie sprawę, że może ratować życie Żydów, jest cudem podejmowania ryzyka i codziennego sprawdzania granic. Jego wyjątkowa osobowość, autorytet i rzetelność sprawiły, że był lubiany zarówno przez wrogów, jak i przyjaciół – wśród nich dwóch Niemców, którzy pomagali w akcji ratunkowej, a później otrzymali Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Te akcje ratunkowe zapewniły przeżycie kilkudziesięciu Żydom. Dlatego komitet zdecydował uhonorować Backenrotha-Bronickiego cytatem Jewish Rescuer Citation.


„Bohaterstwo Naftalego Backenroth-Bronickiego powinno raz na zawsze położyć kres przekonaniu, że naród żydowski nie walczył, co niesłusznie skażało historiografię Holokaustu od ponad 70 lat” – powiedział dyrektor Światowego Centrum B’nai B’rith Powiedział Alan Schneider. „To bardzo ważne, aby żydowscy ratownicy znaleźli się w kategorii wszystkich, którzy ratowali Żydów”.   

Cytat zostanie przekazany pośmiertnie synowi Backenrotha-Bronickiego Yehudzie Lucienowi, który jako dziecko był współwinny niektórych działań ratunkowych jego ojca.

Od momentu powstania w 2011 r. Cytat Jewish Rescuers Citation został przedstawiony w celu skorygowania błędnego przekonania opinii publicznej, że Żydzi nie ratowali innych Żydów podczas Holokaustu. Do tej pory uhonorowano 162 bohaterów za działania ratownicze w Niemczech, Francji, Węgrzech, Grecji, Słowacji, Jugosławii, Rosji, Litwie, Polsce i Holandii.

Uroczystość odbędzie się pod corocznym pomnikiem pamięci ocalałych z Drohobycza, Borysława i Okolicy. W uroczystości udział biorą Alan Schneider, dyrektor B’nai B’rith World Center oraz Yehuda Bronicki, syn Naftali Backenroth, rodzina i przyjaciele. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt: Alan Schneider, dyrektor, B’nai B’rith World Center, tel: 02-6251743, 052-5536441  aschneider@bnaibrith.org


Światowe Centrum B’nai B’rith i JRJ na cześć żydowskiego ratownika Naftalego Backenroth-Bronickiego


Poprzednie czesci TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.