Uncategorized

Krotko i zwiezle .Wiadomosci z Izraela dzien po dniu. 29.3 – 30.3


29 marca 2021 r.


zastępca dowódcy Europejskiego Dowództwa Sił Powietrznych USA gen. Steven Basham powiedział, że siły zbrojne Stanów Zjednoczonych będą wspierać Izrael w ewentualnej przyszłej kampanii przeciwko Iranowi. “Jest między nami pełna synchronizacja. Jesteśmy bardzo blisko połączeni z Siłami Obronnymi Izraela i jeśli zostaniemy wezwani do pomocy, jesteśmy gotowi.”


funkcjonariusze policji granicznej aresztowali 17-letniego Palestyńczyka, który usiłował wnieść bombę domowej roboty do sądu wojskowego w Salem w Samarii.


prezydent Reuven Rivlin zaprosił przywódców izraelskich partii politycznych na konsultacje w swoim biurze, które rozpoczną się w przyszły poniedziałek. Podczas konsultacji prezydent wysłucha ich rekomendacji co do tego, kto powinien otrzymać misję utworzenia kolejnego rządu. W przyszłą środę Rivlin ma ogłosić, któremu kandydatowi powierzy utworzenie koalicji rządowej.


wydano wieczorem ostrzeżenie dla izraelskich podróżników przed potencjalnym niebezpieczeństwem ze strony irańskich ataków terrorystycznych przeprowadzanych wiosną i latem na cele izraelskie głównie w Turcji, Jordanii i Egipcie. Ze względu na irańskie zagrożenie odradzono Izraelczykom podróżowania do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Dubaju, Bahrajnu i innych krajów Zatoki Perskiej. Wskazano także Gruzję, Azerbejdżan i kurdyjski region Iraku jako obszary zagrożone. W oświadczeniu ostrzeżono również o atakach terrorystycznych dżihadystów na Półwyspie Synaj, w Malezji, Indonezji, południowej części Filipin, Kaszmirze, w obszarze Sahel – zwłaszcza Mali i Burkina Faso – oraz Afryki Środkowej, zwłaszcza w północnej Nigerii i krajach sąsiednich.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że obecnie w Izraelu nie występuje żaden szczep koronawirusa, który byłby odporny na szczepionki.


Piosenkarka Eden Alene będzie reprezentować Izrael podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w 2021 r. Swoją piosenką „ Set Me Free ”.


Zważywszy na wysiłki izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, podejmowane przez partię Likud, mające na celu zebranie koalicji, przedstawiciele partii mówią, że planują zrobić wszystko, co w ich mocy, aby przekonać przywódcę New Hope Gideona Sa’ara, dawniej z Likudu, aby dołączyć do rządu kierowanego przez Netanjahu.


IDF przeprowadzi duże ćwiczenia na Cyprze latem w ramach ćwiczeń IDF „ Miesiąc Wojny ”, poinformował w  Israel Hayom .Ćwiczenie potrwa około tygodnia i obejmie siły specjalne, siły powietrzne i marynarkę wojenną. Żołnierze będą symulować walkę w głębi nieznanego terytorium.


Izraelska firma technologiczna BATM Advanced Communications Ltd. ogłosiła że otrzymała fundusze na opracowanie nowego testu do szybkiej diagnostyki molekularnej na gruźlicę (TB),


30 marca 2021 r.


ministerstwo zdrowia ogłosiło odkrycie urodzonej w Izraelu mutacji COVID-19, odpowiedzialnej za 181 nowych przypadków koronawirusa. Według ekspertów nowa mutacja P681H nie jest bardziej niebezpieczna ani zaraźliwsza niż inne mutacje. “Nie ma obaw, że zmniejsza to skuteczność szczepionki.”


W tym roku, jak co roku, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan złożył „serdeczne pozdrowienia wszystkim naszym obywatelom żydowskim” z okazji Paschy, o której z uwagą wspomniał jako jedno z najważniejszych świąt żydowskich.


główny krajowy ekspert ds. koronawirusa prof. Nachman Ash ostrzegł, że jeśli Izrael szybko nie podpisze umów o zakupie dodatkowych szczepionek o wartości 3,5 mld szekli, kraj może nie być w stanie zaszczepić swoich dzieci lub zapewnić obywatelom zastrzyków przypominających.


Licząca tysiące osob populacja Żydów w Jemenie spadła do zaledwie czterech starszych mężczyzn, po tym, jak kilka ostatnich pozostałych rodzin żydowskich zostało wydalonych w tym tygodniu przez wspieranych przez Iran rebeliantów Huti.


Stany Zjednoczone przekażą ponad 596 milionów dolarów nowej pomocy humanitarnej w odpowiedzi na kryzys w Syrii, powiedział we wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken.Pomoc jest dla 13,4 mln Syryjczyków w Syrii, a także 5,6 mln syryjskich uchodźców w Turcji, Libanie, Jordanii, Iraku i Egipcie, powiedział Blinken w oświadczeniu.


Bahrajn ogłosił, że w najbliższych tygodniach otworzy ambasadę w Izraelu. Wyznaczony ambasador, Khaled Youssef al-Jalahma, był wcześniej dyrektorem ds. Operacyjnych MSZ i zastępcą ambasadora w Bahrajnie w Stanach Zjednoczonych.


BioNTech, partner firmy Pfizer w dziedzinie szczepionek, zwiększa docelową produkcję do 2,5 miliarda dawek


Amerykański gigant technologiczny Microsoft podobno planuje zainwestować w Izraelu od 1 miliarda do 1,5 miliarda dolarów poprzez lokalną budowę nowego centrum danych oraz rozszerzenie działalności badawczo-rozwojowej nad chipami.


rano zostało otwarte przejście graniczne Taba, umożliwiając zaszczepionym Izraelczykom wjazd na egipski Półwysep Synaj. Zgodnie z zatwierdzonym planem, z przejścia będzie mogło korzystać dziennie do 300 osób w każdym kierunku. Pomimo zaszczepienia, osoby przekraczające granicę będą musiały przedstawić niedawno wykonany negatywny test, zarówno przy wyjeździe, jak i powrocie do kraju.


Izrael przejmuje sztabki złota przemycone z Gazy w pomidorach


Żydzi pozostali zdecydowanie najbardziej docelową grupą religijną w Kanadzie, według corocznego badania rządu kanadyjskiego dotyczącego przestępstw z nienawiści zgłoszonych przez policję.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.