Uncategorized

MIRA I JEJ MALARSTWO. KILKA REFLEKSJI

Przyslala Zosia Braun


OD MIRY ZELECHOWER – ALEKSIUN Z WROCLAWIA, 
Zapraszam do galerii wirtualnej, gdzie przedstawiam moje obrazy malowane od ukończenia studiów po dzień dzisiejszy, czyli z okresu 50. lat pracy twórczej. Jestem absolwentką Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych Wydziału Malarstwa Architektonicznego we Wrocławiu. Studia ukończyłam w 1966 roku. Wystawiałam w kraju i za granicą.

Moje prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w Warszawie, Ludwigshafen i Watykanie a także w zbiorach prywatnych, w tym w kolekcji dzieł prezydenta Romana Kaczorowskiego. Byłam scenografem wrocławskiego Teatru Studenckiego Kalambur; działałam w ramach Fundacji Dzielnicy Wzajemnego Szacunku we Wrocławiu, od wielu lat współpracuję z zaprzyjaźnionym Teatrem Gardzienice pod Lublinem i z wrocławskim teatrem Pieśń Kozła oraz z Fundacją Anny Zubrzycki “Voices”.

Zapraszam Państwa do dialogu, do dzielenia się ze mną refleksjami i uwagami o przedstawionych tu obrazach. Obrazy są do nabycia a ceny do negocjacji.

Od ponad 20-tu lat inspiracją mego malarstwa stała się tradycja żydowska, a w wyniku jej poznawania powstawały duże cykle prac.


“Od ponad trzydziestu lat powtarza, że Jej życie i malarstwo przedzieliła
na dwie części podróż do Izraela w 1987 roku. Osobiste doświadczenie Ziemi Obiecanej. To była podróż między dwiema krainami, ale też między dwoma światami, i to na wielu poziomach – pejzażu, światła, pamięci, religii. To była także podróż w głąb siebie. Dlatego spowodowała, że jako człowiek, ale też jako malarka Mira zmieniła perspektywę i paletę. Rozbiła materię na cząstki elementarne, zaludniła świat duchami i znaczeniami. To musiało być w Niej od zawsze, ukryte w pokładach niepamięci, wydobywane intuicyjnie na wcześniejsze obrazy. Bo dziwność świata i dziwność istnienia nie dawały


Wiecej TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.