Uncategorized

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 203

Warszawskie Targi Książki (na Placu Defilad, przed Pałacem Kultury i Nauki).


Jarek Kosiaty

Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych…


Witajcie. Wszyscy żyjemy teraz pandemią, dlatego niektóre wartościowe imprezy mogą nam umknąć. Właśnie zakończyła się „Warszawa Singera”, a już w najbliższy czwartek 9. września zaczynają się Warszawskie Targi Książki (na Placu Defilad, przed Pałacem Kultury i Nauki).

Godziny otwarcia:

  • Czw. 09.09.21: 10:00-18:00
  • Pt. 10.09.21: 10:00-19:00
  • Sob. 11.09.21: 10:00-19:00
  • Niedz. 12.09.21: 10:00-17:00

Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

Szczegółowy program jest tutaj:
https://targiksiazki.com/wp-content/uploads/2021/09/Przewodnik-WTK-_03-09.pdf 

Dzięki planowi spotkań z autorami dowiedziałem się m.in. o wydaniu na początku czerwca 2021 r. książki Jeleny Kostiuczenko “Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji”. Oto krótki opis tego zbioru:

W cieniu wielkiej polityki, wojen, fortun zdobywanych z dnia na dzień, z daleka od obiektywów kamer i świateł reflektorów jest inna Rosja. To kraj, w którym w opuszczonym moskiewskim szpitalu koczuje grupa nastolatków – stalkerów, diggerów, samobójców, strażników i upiorów. W walącym się hotelu robotniczym mieszka paręnaście rodzin, które od lat czekają na lokale zastępcze – pisały w tej sprawie już nawet do papieża. W przydrożnym baraku kilkanaście kobiet zaspokaja potrzeby kierowców, policjantów, polityków…

Jelena Kostiuczenko nie pisze zza biurka, nie boi się zabrudzić rąk, nie waha się stawiać trudnych pytań. Odwiedza ćpuńską melinę, w której żyje małżeństwo uzależnione od dezomorfiny, czyli popularnego w Rosji „krokodyla”. Udając stażystkę, jeździ na patrole z drogówką i obserwuje, jak inspektorzy wyciągają od kierowców łapówki. W Biesłanie pyta, o czym śnią rodzice dzieci, które zginęły podczas akcji antyterrorystów. Pisze o tym wprost i bez stylistycznych ozdobników. Jej książka jest nie tylko o Rosji. To diagnoza źle działającego świata, w którym zanikają więzi międzyludzkie, solidarność i mechanizmy wzajemnego wsparcia. W którym państwo nie chroni słabych. W którym zamiast prawa, jest pięść. Świata, w którym „przyszło nam żyć”.

Michał Potocki, publicysta „Dziennika Gazety Prawnej”, napisał w recenzji książki:

“Rosja – supermocarstwo iluzji. Policjanci udają, że ścigają przestępców, choć spędzają czas na fałszowaniu dowodów. Ostatni weteran II wojny ze wsi napompowanej hurrapatriotycznym patosem sam wykopuje ziemniaki z ogródka, by nie głodować. Najbardziej zdesperowani, żeby choć na chwilę zapomnieć, szprycują się krokodylem, najstraszniejszym z narkotyków. Niemal wszyscy – cytując jednego z bohaterów – „mówią jedno, a robią drugie”. Jelena Kostiuczenko nie owija w bawełnę. Jej książka boli. A jednocześnie nie sposób się od niej oderwać. Bo gdzieś tam można odnaleźć skrawki nadziei, tęsknoty za sprawiedliwością i zaskakującej siły, którą znajdują w sobie bohaterowie reportaży.

Druga, niezwykła książka, którą planuję zakupić na Targach, to “Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” Karoliny Sulej (jej premiera miała miejsce 14. października ubiegłego roku, ale jakoś mi to umknęło).

„Opowieść o ubraniach i rzeczach osobistych więźniów obozów koncentracyjnych wydaje się z pozoru prowokacyjna wobec narracji o wojnie, bo moda w potocznym postrzeganiu jest fanaberią czasu pokoju i dobrobytu. Tymczasem autorka dociera do wielu świadectw, do ocalałych, którzy mówią jej, jak dbałość o wygląd w tych straszliwych miejscach dawała im siłę, aby walczyć o życie.”

Na Targach zainteresowały mnie m.in. spotkania:

10 września (piątek)

11:00-11:55 

Raport nt. czytelnictwa w roku pandemii – Wolne Lektury infrastrukturą krytyczną dla polskiego systemu edukacji

Zamknięte szkoły i nauka zdalna, zamknięte księgarnie i biblioteki. Nauczyciele muszą jednak przygotowywać zajęcia, a uczniowie odrabiać lekcje – w tym czytać lektury szkolne. Skąd je wziąć, jeśli na domowej półce nie ma potrzebnego egzemplarza a zakup kilkunastu książek do dla rodziny duże obciążenie finansowe?

Z pomocą przyszły Wolne Lektury – najpopularniejsza biblioteka internetowa, w której nieodpłatnie i legalnie można czytać tysiące ebooków i słuchać setek audiobooków. Podczas nauki zdalnej wolna biblioteka odnotowała prawdziwy boom popularności. W trakcie panelu odbędzie się premiera raportu a następnie dyskusja z udziałem Jarosława Lipszyca, prezesa fundacji Nowoczesna Polska, prowadzącej Wolne Lektury, oraz Małgorzaty Bazan, nauczycielki języka polskiego i ekspertki w zakresie edukacji medialnej.

Forum 1

12:00-13:00

Józefina Piątkowska – Wielcy rosyjscy poeci nieobecni w Polsce

Wykład Józefiny Piątkowskiej – tłumacza, językoznawcy, wykładowcy, pracownika naukowego Uniwersytetu Warszawskiego – pt. “Wielcy rosyjscy poeci nieobecni w Polsce”.

Wydarzenie prowadzone będzie w języku polskim.

Forum 1

14:00-15:00

„Dlaczego kobiety piszą? Nowe głosy współczesnej prozy rosyjskiej”

Wykład Natalii Łomykinej – krytyka literackiego, filologa – pt. „Dlaczego kobiety piszą? Nowe głosy współczesnej prozy rosyjskiej” z udziałem pisarki Anny Starobiniec – pisarki, scenarzystki, laureata kilku rosyjskich i europejskich nagród literackich.

Wydarzenie prowadzone będzie w języku rosyjskim z tłumaczeniem na język polski.

Forum 1

16:00-16:55

W cieniu Lema

Z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema przyglądamy się wpływowi, jaki wywarł na polską fantastykę. Jaką rolę pełni współcześnie jego twórczość? Czy nadal chętnie po niego sięgamy? Czy jego dzieła obroniły się z perspektywy lat?

Forum 1

11 września (sobota)

10:50-11:30

„Podróże z pazurem” – spotkanie z autorami Izabellą i Piotrem Miklaszewskimi oraz Filipem Sułkowskim

Forum 3

Tu jest ciekawy materiał filmowy.

Gośćmi cyklu “Pokaż nam świat” byli Izabella i Piotr Miklaszewscy oraz Snupi. Pies adoptowany sześć lat temu odwiedził – wraz z opiekunami – Turcję, Armenię, Gruzję, Holandię i Czechy.

https://tvn24.pl/biznes/ze-swiata/izabella-i-piotr-miklaszewscy-pokaz-nam-swiat-ra664465-4477623

12:00-12:55

„Warszawa wielu kultur” Maria i Przemysław Pilichowie

Ta wyjątkowa książka będzie nie tylko przewodnikiem, ale także barwną opowieścią o śladach różnych kultur, które przez wieki tworzyły Warszawę, jaką teraz znamy. Wiele z tych śladów uległo zatarciu i zniszczeniu w trakcie trudnej historii miasta, wiele jednak pozostało – i ich odszukaniem, opisaniem oraz fotograficznym udokumentowaniem zajęli się autorzy znanych i cenionych przewodników turystycznych, Maria i Przemysław Pilichowie.

Wydawnictwo Arkady

Scena Główna – Kanapa Literacka

14:00-14:55

Mroczne strony polskich legend, czyli czym straszono kiedyś dzieci?

Spotkanie z Robertem Ziębińskim, autorem książek „Czarny Staw” i „Wiła”.

Wydawnictwo SŁOWNE

Forum 1

14:00-15:55

Spotkanie z finalistkami XII edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 

Finalistkami Nagrody za 2020 rok są:

  • Jessica Bruder za książkę „Nomadland. W drodze za pracą”,
  • Eliane Brum za książkę „Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii”, 
  • Jelena Kostiuczenko za „Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji”, 
  • Karolina Sulej za „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” 
  • Matilda Voss Gustavsson za książkę „Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim.” 

Spotkanie poprowadzi Wojciech Szot.

Scena Główna – Kanapa Literacka

O godzinie 20:00 okaże się, która z nich zdobędzie nagrodę. Transmisja gali on-line na FB 

12 września (niedziela)

14:00-14:55

Spotkanie z Nelą Małą Reporterką – opowieści o Australii i niesamowitych torbaczach.

Spotkanie autorskie z okazji premiery dwóch książek – „Nela na Wyspie Kangura” oraz „Nela i wyprawa w morskie głębiny”.

Willson Media

Forum 2

14:00-14:55

Krzysztof Koziołek „Biały pył. Piekło na K2”

W górach wysokich od lat działa seryjna morderczyni. Nazywa się K2. Krzysztof Koziołek w „Białym pyle” odświeża najlepsze tradycje powieści przygodowej i literatury wysokogórskiej. Efekt: górski thriller, w którym napięcie rośnie wraz z wysokością. Autor debiutował w 2007 roku. „Biały pył. Piekło na K2” to jego jubileuszowa, 20. książka. W 2018 roku za kryminał retro „Wzgórze Piastów” oraz cały dorobek beletrystyczny otrzymał Zielonogórską Nagrodę Literacką „Winiarka”. W 2019 roku za kryminał retro „Nad Śnieżnymi Kotłami” otrzymał nagrodę „Książka Górska Roku” w kategorii „Górska fikcja literacka i poezja”. Więcej na krzysztofkoziolek.pl

Wydawnictwo AGORA

Forum 1

15:00-15:55

Jack Fairweather „Ochotnik”

Spotkanie poświęcone bestsellerowej książce Jacka Fairweathera „Ochotnik”, opisującej misję Witolda Pileckiego w Auschwitz. Wydana po raz pierwszy w 2019 roku w USA, przez dwa lata doczekała się 25 przekładów (w tym na język polski) i sprzedała się w blisko 500 000 egzemplarzy. Jej autor otrzymał prestiżową Costa Book Award w Wielkiej Brytanii. Rozmowa będzie dotyczyła nie tylko sukcesu tej książki, ale poświęcona będzie szerszej recepcji polskiej historii za granicą.

Spotkanie odbędzie się po angielsku, dostępne będzie tłumaczenie na język polski.

Prowadzenie: Alina Nowobilska.

Instytut Pileckiego

Scena Główna – Kanapa Literacka

Pozdrawiam serdecznie

Jarek Kosiaty

Listy z krainy snów…  www.wiersze.co 


Wszystkie wpisy Jarka TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.