Uncategorized

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


Przemyślenia dotyczące klęski w Afganistanie: wywiad

Pytanie: Jak ocenia pan to, co właśnie wydarzyło się w Afganistanie?

Odpowiedź: Ten kataklizm ma dwie wielkie implikacje dla reszty świata: zwycięstwo talibów i porażkę Amerykanów. Wbrew pozorom triumf talibów szkodzi islamizmowi, a nawet islamowi, ponieważ talibowie reprezentują taki ekstremizm, że ich sukces odpycha o wiele więcej muzułmanów niż przyciąga. Amerykańska porażka przyniesie korzyści rządom nieprzyjaznym Stanom Zjednoczonym, podczas gdy sojusznicy USA zabezpieczają swoje interesy.

Wiecej TUTAJ


Afgańska Puszka Pandory dla masowej migracji

Minęło sześć lat odkąd Europa stanęła w obliczu jednego z najgorszych kryzysów związanych z napływem uchodźców, jakie pamięta kontynent.

Wiecej TUTAJ


MSZ analizuje izraelskie wycieczki do Polski. Jabłoński: Tryb budzi poważne wątpliwości

Wiceminister Paweł Jabłoński przekazał, że Ministerstwie Spraw Zagranicznych trwają analizy prawne podstaw, na jakich odbywają się wycieczki izraelskiej młodzieży do Polski. – Tryb, w jakim dziś wycieczki się odbywają, budzi bardzo duże wątpliwości – powiedział przedstawiciel resortu.

Wiecej TUTAJ


Czy katolicy w Polsce staną się mniejszością za życia posła Nitrasa?

„Uważam, że dojdzie za naszego życia, może nawet w tym pokoleniu, do tego, że katolicy w Polsce staną się mniejszością” – powiedział na Campus Polska poseł Koalicji Obywatelskiej Sławomir Nitras. Czy to możliwe?

Wiecej TUTAJ


Fragmenty z porannej lekcji 28.10.2018, cz. 2 – Michael Laitman

W świecie duchowym nie ma niczego statycznego – wszystko ciągle się zmienia z każdą miliardową częścią sekundy, z nieskończoną częstotliwością.

Wiecej TUTAJ


Nie szczepionka, a przechorowanie COVID-19 daje najlepszą ochronę przed Deltą – pokazują badania z Izraela

Oczywiście jeśli jeszcze nie przechodziliście zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, to najlepszą i najbezpieczniejszą opcją ochrony przed chorobą pozostaje szczepienie. Ale jeśli zachorowaliście zanim zdążyliście się zaszczepić, to nowe badanie może być dla was dobrą wiadomością.

Wiecej TUTAJ


W laboratorium po raz pierwszy powstał fenomen: dwuwymiarowe ciało nadstałe. Do czego można je wykorzystać?

To, że materia może znaleźć się w tak dziwnym stanie, po raz pierwszy zaproponowano pod koniec lat 60. XX wieku. Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Innsbrucku zdołali stworzyć pierwsze tzw. ciało nadstałe w dwóch wymiarach.

Wiecej TUTAJChcesz żyć dłużej? Wyeliminuj sól z diety. Naukowcy przebadali doskonały zamiennik soli

Prawie każdy na świecie je więcej soli kuchennej, niż powinien. Jej nadmiar – a konkretnie zawartego w niej sodu – podnosi ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Nowe badanie przeprowadzone na ponad 20 tys. osób z grupy ryzyka wykazało, że wystarczy zastąpić sól kuchenną łatwo dostępnym zamiennikiem, żeby dłużej cieszyć się zdrowiem.

Wiecej TUTAJ


Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem

W zeszłym tygodniu dr Jamal Ahmed Rifi, libański lekarz mieszkający w Australii, został skazany in absentia na 10 lat więzienia przez wojskowy sąd w Libanie za przestępstwo “normalizacji z Izraelem”, ponieważ pracował jako wolontariusz w projekcie dostarczania  środków medycznych do arabskich szpitali w Jerozolimie i dostarczał szkolenia palestyńskiemu personelowi medycznemu ze szpitali na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy

Wiecej TUTAJ


Rosz ha-Szana. Żydowski Nowy Rok 5782

O zachodzie słońca w poniedziałek 6 września (według kalendarza gregoriańskiego) rozpocznie się żydowski Nowy Rok, Rosz ha-Szana 5782. Dwudniowe święto, nazywane „Świętem Trąbek“, potrwa do zachodu słońca 8 września.   

Wiecej TUTAJBiuro podróży Bidena w Kabulu

Pilnym pytaniem, przed którym stoją wszyscy, jest to, czy uznać, czy nie uznać Talibanu jako legalnego rządu Afganistanu. 

Wiecej TUTAJ


USA nie chcą być żandarmem świata

Podsumowując komentarze ekspertów na temat wycofania sił USA z Afganistanu i pragmatycznego porozumienia z talibami francuskie i amerykańskie media piszą, że “Ameryka nie chce już być żandarmem świata”. Think tanki w USA rekomendują skoncentrowanie się na Chinach.

Wiecej TUTAJ


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.