Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 14.10 – 15.10


W  Jom Kippur Izrael staje w miejscu. Przez 25 godzin szkoły, restauracje i firmy są zamknięte, drogi pustoszeją, ponieważ jazda jest zabroniona, nie ma autobusów, pociągów ani samolotów.


Egyptair rozpocznie kilka razy w tygodniu loty między Kairem a Tel Awiwem,


 Nagrobek Ruth Bader Ginsburg, pierwszej Żydówki, która zasiadała w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych, został odsłonięty na kilka dni przed pierwszą rocznicą jej śmierci 18 września.


 Izraelska marynarka wojenna powitała w swoich szeregach 38 nowych oficerów podczas ceremonii, która odbyła się w bazie marynarki wojennej w Hajfie w niedzielę wieczorem.


 Premier Izraela Naftali Bennett spotkał się w poniedziałek w Sharm El-Sheikh z prezydentem Egiptu Abdel Fattah El-Sisi.


Kreml poinformował we wtorek, że rosyjski prezydent Władimir Putin przechodzi samoizolację z powodu przypadków koronawirusa w swoim najbliższym otoczeniu, dodając, że test na COVID-19 był negatywny.


Władze Grecji rozpoczęły we wtorek dochodzenie w sprawie katastrofy prywatnego samolotu z Izraela, w którym zginął świadek oskarżenia w procesie o korupcję byłego izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu.


Minister spraw wewnętrznych Ayelet Shaked powiedziała we wtorek, że premier Naftali Bennett „nie spotka się i nie zamierza się spotykać” z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem.


Rodziny trzech chłopców, którzy zostali uprowadzeni i zamordowani w 2014 roku – Naftali Fraenkel, Gilad Shaer i Eyal Yifrah – mają otrzymać od Hamasu odszkodowanie w wysokości 38 milionów NIS, orzekł we wtorek sąd okręgowy.


Ambasadorzy przy ONZ reprezentujący Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Maroko obchodzili rok od podpisania Porozumień Abrahamowych podczas poniedziałkowej ceremonii w Nowym Jorku.


Iran może być w ciągu miesiąca od zdobycia pierwszej broni jądrowej – wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek przez Instytut Nauki i Bezpieczeństwa Międzynarodowego (ISIS).


Adwokaci izraelskiego rządu powiedzieli, że niedawny przemyt 6-letniego Eitana Birana z Włoch do Izraela jest równoznaczny z porwaniem w świetle prawa międzynarodowego. Konwencja przewiduje „natychmiastowy powrót uprowadzonych dzieci do ich kraju zwykłego pobytu”, zgodnie z tekstem traktatu.


Premier Naftali Bennett wygłosi 27 września przemówienie na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku. Premier ma zająć się kwestiami związanymi z bezpieczeństwem narodowym i kwestiami regionalnymi.


Oczekuje się, że kanclerz Niemiec Angela Merkel odwiedzi Izrael 10 października, po tym jak jej poprzednia wizyta została odwołana z powodu sytuacji w Afganistanie.


Izraelskie siły bezpieczeństwa są przygotowane do ochrony ludności cywilnej przed wszelkim zagrożeniem, powiedział we wtorek minister obrony Benny Gantz podczas wizyty w kwaterze głównej dowództwa wraz z szefem sztabu IDF, generałem broni Avivem Kochavi, wśród innych wysokich rangą funkcjonariuszy obrony.


izraelskie siły bezpieczeństwa podniosły poziom czujności w całym kraju. Jest to wynikiem kilku ataków terrorystycznych do których doszło w ciągu ostatnich kilku dni. Istnieją także obawy przed możliwą eskalacją w Strefie Gazy oraz na terytoriach palestyńskich w Judei i Samarii.


Proizraelska grupa w Irlandii wzywa rząd do bojkotu zbliżających się 20-lecia obchodów Konferencji Narodów Zjednoczonych w Durbanie 2001, która odbyła się 22 września.


Stany Zjednoczone wstrzymują pomoc wojskową dla Egiptu o wartości 130 milionów dolarów, aby wywrzeć na nim presję na poprawę praw człowieka, powiedziały dwa źródła, w tym urzędnik amerykański, według Reutera .


Izrael może żyć z nową umową nuklearną między Iranem a krajami zachodnimi, powiedział minister obrony Benny Gantz w wywiadzie dla polityki zagranicznej w tym tygodniu.


Lider opozycji i były premier Benjamin Netanjahu w środę potępił izraelski rząd, oskarżając go o „pościg” w kierunku niebezpiecznego porozumienia nuklearnego z Teheranem.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Nie istnieje praw świeckie które zabrania obywatelom jazdy samochodem w Yom Kippur. Jest na to prawo Tory i żydowska umowa społeczna. NIe ma też prawa które zabrania jazdy samochodem w Szabat. Ale…
    …nietrudno zgadnąć że pracownik państwowy nie pracuje w soboty, w święta i w Yom Kippur, chyba że dostał wyraźne polecenie, albo praca w sobotę jest częścią jego umowy. Z pracownikami samorządów okręgowych i miejskich bywa różnie.

    Podobny jest consensus w stosunku do obchodów Dnia Zagłady I Bohaterstwa, tydzień przed Dniem Niepodległości.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.