Uncategorized

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 205

Jaroslaw Kosiaty

Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych…


Witam serdecznie. Ledwo skończyły się Warszawskie Targi Książki i kilkanaście nowych tytułów czeka cierpliwie na półce na przeczytanie, a tu znowu kolejny “pożeracz czasu”. Trwa festiwal filmów dokumentalnych “Millenium Docs Against Gravity” (16 września – 3 października 2021).

Pełna lista filmów wyświetlanych na festiwalu (bilety można kupić zdalnie w internecie i obejrzeć dany film na swoim komputerze) dostępna jest tutaj:

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movies

Pokazywane filmy nigdy nie zagoszczą w kinach komercyjnych i festiwal jest niekiedy jedyną szansą na ich obejrzenie.

Jest tylko poważne ograniczenie: dostęp do filmów w serwisie festiwalowym jest możliwy jedynie na terytorium Polski. Dlaczego zatem poniższe opisy wysyłam również do przyjaciół w różnych częściach świata? Znając tytuły filmów, nazwiska ich twórców oraz miejsca i daty powstania tych dokumentów, może uda się Wam znaleźć je i zobaczyć w innych miejscach. Naprawdę warto.

Filmy pochodzą z kilkunastu państw i odnoszą się do różnych aspektów naszego życia. To historie opowiedziane głosami ich bohaterów (dotyczące m.in. polityki, socjologii, kultury, sztuki, relacji intymnych, przetrwania w trudnych warunkach, życia w warunkach pandemii, itd.).

Poniżej moja subiektywna, wąska lista filmów, które wybrałem do obejrzenia. Pod linkami można przeczytać dłuższe opisy, zobaczyć zwiastuny oraz zakupić bilety na dany film.

BIAŁY SZUM – White Noise

reż. Daniel Lombroso / 2020

Opowieść o początku końca amerykańskiej prawicy. Daniel Lombroso śledzi losy trojga aktywistów alt-rightowych od momentu wygrania wyborów prezydenckich przez Donalda Trumpa w 2016 roku, pokazując kolejne kryzysy zwiastujące przegraną kampanię z roku 2020.

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Bialy-szum

BRUCE LEE. BĄDŹ JAK WODA – Be Water

reż. Bao Nguyen / 2020

Oparty na archiwalnych wywiadach z aktorem, jego zapiskach oraz rozmowach z rodziną i przyjaciółmi hołd złożony Bruce’owi Lee.

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Bruce-Lee.-Badz-jak

DZIECIAKI – Children

reż. Ada Ushpiz / 2020 

Film unaocznia, że dzieci na Bliskim Wschodzie łatwo wchodzą w rolę wojowników, bo ich normalny dzień pełen jest nienawiści i poczucia straty najbliższych.

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Rezerwacja-4

FORMAN VS. FORMAN

reż. Helena Třeštíková, Jakub Hejn / 2019

„Amadeusz”, „Lot na kukułczym gniazdem” czy „Hair” sprawiły, że Miloša Formana pokochali widzowie na całym świecie.

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Forman-vs.

FUOCOAMMARE. OGIEŃ NA MORZU – Fire at Sea

reż. Gianfranco Rosi / 2016

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale film mistrza dokumentu społecznego Gianfranca Rosiego. Lampedusa to malutka wyspa leżąca pomiędzy Afryką i Europą. Terytorialnie przynależy do Włoch. W ciągu roku dobija do niej ponad 150 tys. uchodźców z Afryki, ludzi szukających schronienia przed wojną i głodem. Wielu z nich nie dociera do celu. Prowizoryczne łódki i przegniłe tratwy toną, pozbawiając życia setek osób. Rosi przypatruje się życiu na wyspie bez oceniania postaw imigrantów ani tych, którzy zdecydują o ich dalszym losie.

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Rezerwacja-6

GORBACZOW. RAJ – Gorbachev. Heaven

reż. Witalij Manski / 2020

Michaił Gorbaczow, 89-letni ostatni lider Związku Radzieckiego, przyjmuje w swoim domu reżysera Witalija Manskiego. W lekkim stylu prowadzą rozmowy o poważnych sprawach. Gorbaczow opowiada o swoim życiu. W czasie pobytu na szczycie władzy Związku Radzieckiego doprowadził do upadku imperium komunistycznego i tektonicznych zmian na świecie. Jego program pieriestrojki i głasnosti miał naprawić państwo i był nadzieją na wolność obywateli. Zgodził się na zjednoczenie Niemiec, którego symbolem było obalenie muru berlińskiego. Jednocześnie ginęli ludzie żądający wolności w Wilnie, Baku, Tbilisi. Starano się ukryć konsekwencje wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu. Zaś własny naród Gorbaczowa oskarża go o zniszczenie imperium.

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Gorbaczow.-Raj

HERBERT. BARBARZYŃCA W OGRODZIE

Herbert. Barbarian in the Garden

reż. Rafael Lewandowski / 2021

Na świecie Zbigniew Herbert jest uznanym poetą a w Polsce postacią kultową. Jednak za uniwersalnym pięknem jego wierszy i nieskazitelną moralnością artysty, kryje się burzliwe i trudne życie. Jeden z największych poetów XX wieku. Jego twórczość została przetłumaczona na 40 języków, była wielokrotnie nagradzana za swój ponadczasowy oraz uniwersalny charakter. W Polsce jej znaczenie jest jeszcze większe, ponieważ Herbert był w swoim ojczystym kraju moralnym przewodnikiem, którego wierszy uczono się na pamięć w czasach walki z komunizmem. Za krystalicznym pięknem pozostawionej poezji kryje się mało znane życie prywatne Herberta – poety i humanisty, człowieka pełnego humoru i finezji, który zmagał się z niepewnością, gniewem, bólem fizycznym, a nawet chorobą psychiczną.

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Herbert.-Barbarzynca-w

KOSMOS GARAŻU – Garage People

reż. Natalija Yefimkina / 2020 

Murmańsk to jedno z najbardziej wysuniętych na północ miast w Rosji. Wśród surowego krajobrazu kopalni i gór pokrytych wiecznym śniegiem stoją rzędy rdzewiejących garaży, w których kryją się oszałamiające wszechświaty stworzone przez uciekających od rzeczywistości mieszkańców miasta. Znajdziemy tu wszystko poza samochodami. Ponad siedemdziesięcioletni Viktor pod swoim garażem wykopał kilka dodatkowych pięter – czując zbliżającą się śmierć, przekazuje dzieło swojego życia wnukowi. Pavel w swoim garażu rzeźbi ikony w drewnie, chorujący na Parkinsona Sergiej para się obróbką metalu, a Roman hoduje kury. Obok nich swoje próby odbywa heavymetalowy band, który wkrótce ma się rozpaść, bo John i Lena planują wyjechać za granicę. Ilia i Vitalik dyskutują o życiu, przetapiając złom na cenne surowce – ich najnowszą zdobyczą jest wrak autobusu. Kamera wychwytuje także siłownię, skład replik wojskowych z czasów II wojny światowej, a nawet ukrytą windę prowadząca do kopalni.

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Kosmos-garazu

MIT HITLERA – The Meaning of Hitler

reż. Petra Epperlein, Michael Tucker / 2020 

Film jest prowokacyjnym śledztwem na temat fascynacji naszej kultury Hitlerem i nazizmem. Jego osią jest książka Sebastiana Haffnera „The Meaning of Hitler” z 1978 roku. Czy w obliczu wzrastającej fali rasizmu, prób normalizacji antysemityzmu i traktowania historii jako broni politycznej, losy Hitlera mogą pomóc w zrozumieniu naszych czasów? Lęk przed autorytaryzmem i faszyzmem obecny jest w większości krajów, a film zajmuje się mitami, błędnymi teoriami rozumienia historii i nieumiejętnością radzenia sobie z dziedzictwem jednego z największych dyktatorów w historii. Od myślicieli, takich jak Deborah Lipstadt, Martin Amis, Sir Richard Evans, Saul Friedlander, Yehuda Bauer, a także od słynnych łowców nazistów – Beate i Serge Klarsfeldów – dowiadujemy się nowych faktów dotyczących Hitlera, które pomagają lepiej zrozumieć teraźniejszość. Film był kręcony w dziewięciu krajach i przedstawia także punkt widzenia denialistów Holocaustu, takich jak David Irving.

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Mit-Hitlera

MURANÓW

reż. Chen Shelach / 2021

„Muranów” to ocierający się o konwencję mrocznego horroru obraz skomplikowanej relacji współczesnych mieszkańców warszawskiej dzielnicy z wciąż żyjącymi w tym miejscu duszami ofiar Holokaustu. Przed 1939 rokiem Muranów był dzielnicą tętniącą życiem i światowym centrum kultury żydowskiej. W ciągu kilku lat naziści zmienili ją w getto a następnie zrównali z ziemią, która – w przeciwieństwie do wielu obecnych mieszkańców osiedla – do dziś pamięta mroczną historię tego miejsca. Część mieszkańców wypiera zupełnie przeszłość i próbuje wieść zwyczajne życie, inni starają się ją zachować poprzez swoje działania aktywistyczne czy artystyczne, jeszcze inni codziennie funkcjonują z duchami nawiedzającymi ich mieszkania. Odkrywając często niewyjaśnione tajemnice dzielnicy, „Muranów” prowokuje więcej pytań niż daje odpowiedzi, wprowadzając widza w stan metafizycznego i historiozoficznego niepokoju.

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Muranow

MY, CENZORZY – Meet the Censors

reż. Havard Fossum / 2020

Co to jest cenzura i czemu tak naprawdę służy? Czy jest potrzebna społeczeństwu obywatelskiemu? A jeśli tak, to gdzie są jej granice? Film pokazuje codzienne życie zawodowe cenzorów z Sudanu Południowego, Indii, Chin, Iranu i USA, dając wyjątkowy wgląd w sposoby kontrolowania informacji. Bada mroczny świat cenzury, pozwalając samym cenzorom na przedstawienie swoich racji. Od kafkowskiego biura mediów społecznościowych w Niemczech, poprzez kwaterę wojskową w Sudanie Południowym, po rozmowy z irańskim ajatollahem, indyjskimi cenzorami filmowymi i chińskimi redaktorami wiadomości. Norweski filmowiec i antropolog Havard Fossum podróżował po świecie, aby zobaczyć, co może się stać, jeśli damy państwu władzę cenzurowania. Słysząc słowo cenzura, wzdrygamy się, ale czy rzeczywiście jest to niezrozumiała idea?

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/My%252C-cenzorzy

NA DRODZE KU ŚWIADOMOŚCI – AWARE – Glimpses of Consciousness

reż. Frauke Sandig, Eric Black / 2020

Czym tak naprawdę jest świadomość? Czy psychodeliki faktycznie mogą ją poszerzyć? Czy posiadają ją także rośliny? Co dzieje się z nią po śmierci? Pytania, które prawdopodobnie słyszeliście już nie raz, w tym zjawiskowym filmie ulegają pogłębieniu i przynoszą zaskakujące odpowiedzi. Poznajemy niekonwencjonalnych naukowców z całego świata. Badaczka z Uniwersytetu Sydnejskiego prowadzi eksperymenty na roślinach, udowadniając że nie są to aż tak nieświadome i nieczujące istoty, za jakie zwykliśmy je uważać. Meksykanka lecząca roślinami wedle starodawnych majańskich metod potwierdza, że rośliny potrafią komunikować się – między sobą i z nami również. Akademik z Johns Hopkins University zaprasza ochotników na testy z udziałem psylocybiny. Według niego medytacja to sprawdzona droga do zrozumienia natury umysłu, ale zajmuje dużo czasu, podczas gdy psychodeliki oferują drogę na skróty. Film jest fascynującą podróżą w głąb oceanu świadomości. Czy rzeczywiście jesteśmy połączeni ze wszystkimi istotami żyjącymi, a przez każdego z nas przepływa kosmiczna energia? 

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Na-drodze-ku

NASIENIE KŁAMSTWA CZĘŚĆ 1, 2 i 3 – Seeds of Deceit Part 1, 2, 3 

reż. Miriam Guttmann / 2021

Pierwszy odcinek, „Obietnica”, opowiada o tym, jak dr Karbaat stał się najsłynniejszym w Holandii specjalistą leczenia niepłodności. Byłe pacjentki, matki „dzieci Karbaata”, dyskutują o swoim wieloletnim pragnieniu dziecka, które sprawiło, że przymknęły oko na nierzadko przerażające i nieznośne aspekty leczenia niepłodności.

W 2017 roku, po śmierci doktora Kaarbata, uznanego niderlandzkiego specjalisty w dziedzinie leczenia bezpłodności, okazało się, że wykorzystał swoje własne nasienie do zapłodnienia 65 pacjentek, nie siląc się na poszukiwania dawców spermy. Niderlandy były w szoku. Mini-serial pokazuje, jak do tego doszło, równocześnie podążając za dziećmi doktora Kaarbata. Każde z nich na inny sposób pogodziło się z rzeczywistością i nowym emocjonalnym bagażem. Pacjentki zmarłego lekarza opowiadają o swoim marzeniu posiadania dziecka i przymykaniu oczu na dość nietypowe zachowanie doktora. Okazuje się, że więzy rodzinne między dziećmi Kaarbata są w stanie przetrwać  nawet tak niebywałe okoliczności.

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Nasienie-klamstwa

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Nasienie-klamstwa-Czesc-2

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Nasienie-klamstwa-Czesc-3-Plynna

NOWA KORPORACJA – The New Corporation: The Unfortunately Necessary Sequel

reż. Joel Bakan, Jennifer Abbott / 2020

Nakręcona w 2003 roku „Korporacja” (The Corporation) była jednym z najpopularniejszych filmów dokumentalnych na świecie – kompendium wiedzy o tym, jak powstała i rozwijała się korporacja. Zgodnie z definicją prawną, korporacja to osoba prawna, a twórcy filmu postanowili sprawdzić, czym się ona charakteryzuje. Przebadali ją testem psychologicznym i wynik nie pozostawił złudzeń – mamy do czynienia z psychopatą. „Nowa Korporacja” przedstawia ewolucję, jaką przeszła współczesna korporacja po wielkim kryzysie w 2008 roku i nowe formy zagrożenia, jakie stwarza dziś dla społeczeństw. Narracja korporacji zmieniła się, a dbanie o zysk udziałowców nie jest już jej najważniejszym zadaniem.

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Nowa-korporacja

POLAKÓW PORTRET WŁASNY – Polish Self-Portrait

reż. Jakub Droczyński, Maciej Białoruski, Robert Rawłuszewicz / 2021

„Kończą się małżeństwa. Kończą się życia. Będzie ciężko, jak to wszystko się skończy. Dobrze, że chociaż z wami mogę porozmawiać. W cudzysłowie, oczywiście” – mówi Piotr, który od miesiąca siedzi zamknięty we własnym mieszkaniu. W tej samej sytuacji znaleźli się praktycznie wszyscy Polacy. W izolacji czekają na szczepionkę, która wyleczy ich z wirusa samotności. W swoich domach nagrywają intymne relacje ze swojego życia licząc, że ktoś ich wysłucha i przytuli. W cudzysłowie, oczywiście. „Polaków portret własny” to roczny zapis pandemicznej rzeczywistości. Składają się na niego osobiste nagrania filmowych bohaterów oraz dokumentalna rejestracja polskich realiów w czasie pandemii COVID-19. 

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Polakow-Portret

PRZYJDŹ KRÓLESTWO TWOJE – ‘Til Kingdom Come

reż. Maya Zinshtein / 2020

Reżyserka Maya Zinshtein bada kulisy politycznego sojuszu między amerykańskimi ewangelikami i izraelską prawicą oraz ich wpływ na politykę zagraniczną administracji Trumpa. Dlaczego przywódcy amerykańskich kościołów zachęcają parafian – nawet z biednych społeczności – do przekazywania datków na rzecz Izraela? Ponieważ wierzą, że ekspansja tego kraju odegra kluczową rolę w proroctwie czasów ostatecznych, kiedy to chrześcijanie zostaną zbawieni, a inni – w tym Żydzi – zginą.

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Przyjdz-krolestwo

ZAGINIONE URZECZE – The Lost Urzecze

reż. Adam Rogala / 2021 

Olędrzy to fascynujący innowatorzy, którzy w XVII wieku przybyli z Fryzji i Niderlandów na tereny dzisiejszej warszawskiej Saskiej Kępy. Zręczni melioranci pustek, czyli nadwiślańskich zadrzewionych nieużytków, żyli w urzekającej symbiozie z przyrodą. Dobrzy gospodarze wykorzystywali żyzne mady nanoszone przez Wisłę w czasie powodzi. Tu na ziemiach nazwanych Urzeczem uprawiali pola, które rodziły bogate plony. Smakowite warzywa, owoce, obfite w kłosy zboża. Dzięki nim region stał się spichlerzem Warszawy.

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Zaginione-Urzecze

ZWYCZAJNY KRAJ – An Ordinary Country

reż. Tomasz Wolski 

Rozmowy kontrolowane i rejestracje za pomocą ukrytych kamer, brudne zapisy przesłuchań i akcji werbunkowych, a do tego filmy instruktażowe dla funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa – z takich materiałów wyłania się obraz peerelowskiego życia na podsłuchu. Obraz to chwilami groteskowy, choć równocześnie podszyty grozą, która z każdą minutą podskórnie narasta. Aż do dramatycznego finału, w którym Wielki Brat już nie tylko patrzy, ale wdziera się w intymność szarego obywatela. Przed nami przerażający komunistyczny panoptikon, który w dodatku sam siebie podgląda i nagrywa.

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Zwyczajny-kraj

Informacja dla osób z Polski

Ile kosztuje e-bilet i e-karnety?

https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/passes

Pojedynczy e-bilet kosztuje 11 zł.

E-karnet na 5 filmów kosztuje 47 zł (cena za obejrzenie jednego filmu to 9,40zł).

E-karnet na 10 filmów kosztuje 87 zł (cena za obejrzenie jednego filmu to 8,70 zł)

E-karnet na 14 filmów kosztuje 108 zł (cena za obejrzenie jednego filmu to 7,71 zł)

Dawniej trzeba było stać w kolejkach, aby w kinie zobaczyć ciekawe filmy.

Dziś mamy kino w domu – razem z przyjaciółmi, w wygodnym fotelu, z lampką dobrego wina w dłoni, możemy podróżować po całej Ziemi i odkrywać “filmowe” perełki.

PS. Uwaga: film o Zbigniewie Herbercie dostępny jest tylko do 25. września do godz. 23.59.

Miłej nocy 

Jarek KosiatyListy z krainy snów…  www.wiersze.co


Wszystkie wpisy Jarka TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.