Uncategorized

M – jak MERETZ M-jak MAPAM


Zosia Braun

Wielu zadaje sobie pytanie: Co oznacza litera „M” w nazwie partii Meretz?Cóż, partia Meretz powstała w 1992 roku ze związku między Mapam, Ratz i częścią partii Shinui. Litera M oznacza Mapam.

Co to jest Mapam?Mapam (Zjednoczona Partia Robotnicza) została założona w 1948 roku jako związek między Partią Robotniczą Haszomer Hacair a Ruchem Jedności Robotniczej Poalej Syjon. Mapam była  partią marksistowską, zarejestrowaną nawet w Knesecie jako „rewolucyjna partia leninowska”. Należy zauważyć, że Karol Marks, którego czcił Mapam, opisał Żydów w swoim eseju „Kwestia Żydów” w następujący sposób:

To nie jest prawdziwy narod, ale wyimaginowany naród. Jego narodowość to narodowość kupca i bogatego człowieka. Naszym kultem są handlarze. Jego Bogiem jest bogactwo. Żyd jest głównym produktem społeczeństwa burżuazyjnego. Rewolucja przyniesie też rozwiązanie problemu żydowskiego, ponieważ będzie to „emancypacja (wyzwolenie) od handlarzy i od pieniędzy – czyli od praktycznego judaizmu”.

Partia Mapam zdobyła 19 mandatów w pierwszym zebraniu Kneset.

Mapai, (Mifleget Poalei Eretz Israel) która otrzymała wówczas 46 mandatów, była w stanie stworzyć „działający” rząd ze zdecydowaną większością.

Ben-Gurion bardzo obawial  się Mapam i postrzegał sowiecką orientację Mapam jako egzystencjalne zagrożenie, w odroznieniu od  partii Herut , ktorej przewodniczyl Menachem Begina nie widział zagrożenia dla młodego państwa. Konsekwentnie  wyrzucił z armii większość oficerów, którzy przybyli z Palmach i brali udzial  Mapam. Z czasem stało się jasne, że wszystkie kroki podjęte przez Ben-Guriona przeciwko Mapamowi nie wynikały z jakiejś chorobliwej paranoi,  okazało się, że Mapam utworzył w IDF podziemie, do którego dołączyli oficerow o wysokiej randze.

Odkryto również, że w kibucu Ha-Szomer ha-Cair wiele broni było przechowywanych potajemnie, aby pewnego dnia można było wstąpić do „Armii Czerwonej”, która przybędzie do Palestyny. Mapam, kierowany przez Meira Yaariego i Yaakova Hazana, nadal zajmował prosowieckie pozycje nawet wiele lat po tym, jak cały świat dowiedział się już o okrucieństwach popełnionych przez Stalina. Przez wiele lat członkowie Mapam nazywali Związek Radziecki „Drugą Ojczyzną”.

Mapam czcił Stalina, a po jego śmierci w gazecie „Al Hamishmar” opublikowano wielki nagłówek o śmierci „Szemesz Ha’amim” (Slonce Narodow)

Mordechaj Oren (Marcus Orenstein) był jednym z przywódców Mapam i narodowego kibucu Haszomer Hacair. Oren był zwolennikiem Związku Radzieckiego i chwalił jego wartosci „wolność wyboru” i „demokrację”.

W latach piecdziesiatych podczas zimnej wojny, Mordechaj Oren był jednym ze zwolenników prosowieckiej tendencji Mapam, a w listopadzie 1951 reprezentował ją jako obserwator.

Na konferencji Światowej Federacji Związków Zawodowych w Berlinie, oglosil, że izraelscy robotnicy nigdy nie beda sprzeciwiac sie  ZSRR.

W drodze z Berlina do Zurychu Oren przejechał przez Pragę i przebywał tam przez kilka dni z misją dla gazety Al Hamishmar. Podczas tego pobytu Oren został aresztowany wraz z krewnym Shimon Orenstein i oskarżony o „wspieranie imperializmu i bycie agentem syjonistycznym”.

Władze Czechosłowacji nie zgłosiły aresztowania, a jego krewni w Izraelu nie wiedzieli gdzie zniknal. Dopiero pod koniec marca 1952 r. władze czechosłowackie poinformowały o aresztowaniu Orena.

Oskarżony o przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu narodowemu.

Oren „przyznał się do winy” i zeznawał przeciwko Rudolfowi Slansky’emu i postawił go w stan oskarżenia. Żyd Slansky był sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Czechosłowacji. Został oskarżony o zdradę stanu i stracony. Sam Oren został skazany na 15 lat więzienia.

Pomimo szoku wywołanego procesem,  w Mapam było sporo osób, które odmówiły potępienia procesu i twierdziły, że „Oren musiał coś zrobić. 

Nie mozliwe, że cały ten sąd był pomyłką”.

Oren został zwolniony w maju 1956. Pozostał jednak socjalistą i gorącym zwolennikiem Związku Radzieckiego.  Kult Stalina nie był dla Mapam czymś nowym. Partia Robotnicza Haszomer Hacair, kierowana przez Yaariego i Hazana, która była jednym z dwóch organów, które utworzyły Mapam, poparła sojusz Stalin-Hitler (pakt Ribbentrop-Mołotow).

Po Holokauście Meir Yaari sprzeciwiał się masowej imigracji do Izraela i przekonywał, że Żydzi w diasporze powinni być najpierw szkoleni i stopniowo wychowywani. To jest M – jak Mapam, 

M- jak  Meretz.

Zmienił jednak kolor czerwony, który towarzyszył mu przez wiele lat, na zielony kolor, który reprezentuje dziś Meretz. Ale istota się nie zmieniła.

Niektórzy powiedzieliby, że dziś Meretz jest czymś zupełnie innym.

Czy tak jest? Nitzan Horowitz, obecny przywódca  partii Meretz, był gorącym zwolennikiem zniszczenia Wenezueli przez Hugo Chaveza i nadal czci masowego mordercę Che Guevarę. Musi Raz, MK w imieniu Meretz, wzywa Wielką Brytanię do uchylenia Deklaracji Balfoura. Tamar Zandberg, minister środowiska i były przywódca Meretz, czci morderczego terrorystę Jasera Arafata. Partia Meretz nadal jest członkiem międzynarodowej „międzynarodowej” organizacji komunistycznej, a jej członkowie śpiewają hymn komunistyczny na zgromadzeniach partyjnych.

Kategorie: Uncategorized

5 odpowiedzi »

 1. ml:
  Dzisiaj taka czy inna wersja niczego nie zmieni, ale zdrajcą był ktoś inny, Druz izraelski, który pracował dla wywiadu syryjskiego i przekazał im plany umocnień izraelskich na Hermonie.

  Także niedokładna jest informacja o losach obrońców Hermonu. Tutaj aby sprostować:
  W chwili wybuchu wojny Sądnego dnia na Hermonie stacjonował garnizon złożony z 55 żołnierzy izraelskich, z czego tylko 14 było zdolnych nosić i używać broń – bojownicy 1 kompanii 13 batalionu brygady Golani.

  Większość żołnierzy padło w czasie odwrotu w dwóch grupach. Trzecia grupa ukrywała się w korytarzach bunkra jeszcze 9 dni aż poddała się Syryjczykom. Sumując, 13 zabitych, 31 wpadło w niewolę i 10 zdołało uciec. 5 zabitych zostało pogrzebanych przez Syryjczyków we wspólnym grobie na Hermonie.
  O ile mi wiadomo, jeden żołnierz został zamęczony na śmierć przez Syryjczyków – dowódca 1 kompanii. O innych nie słyszałem.

 2. M-jak Matzpen, ” rewolucyjna anty-syjonistyczna partia”
  Jeden z najwiekszych zdrajcow w historii Izraela, Ehud Adiv,,nalezal do tej partii., Urodzony w kibucu Gan-Shmuel, czyli Sabra, dal Syryjczykom m.in. plany niedokonczonych pozycji izraelkich na Mount Hermon.
  Zostal zaaresztowany w 1972, czyli przed Yom Kipur War, i ci co go przesluchiwali nie popisali sie, nie wydotali od niego ze wydal i to tez. Obroncy M. Hermon zostali albo zabici albo zatorturowani na smierc kiedy ta pozycja zostala zdobyta na oczatku wojny.
  Skazany na 17 lat wiezienia, ale wypuszczono go po 10 latach, gdy zostal entuzjastycznie przyjety w swoim Kibucu Gan Shmuel.
  Wygalsza odczyty i uczy na jakims uniwersytecie, dobrze mu sie zyje.
  Z Matzpen wyszedl tez Moshe Machover, ktory na znak protestu przeciwko wygranej przez Izrael wojny w 1967 przeniosl sie do Anglii.
  Jego synem jest Daniel Machover, adokat przodujcy w wysilkach zaaresztowania oficerow izraelskich odwiedzajacych Anglie.
  Bardziej z tego powodu szkodliwy niz jego izraelski odpowiednik Michael Sfard, wnuk Baumana
  Ciekawe dlaczego Machower czy Sfard nie przeniesli sie do Polski, ” na znak protestu przeciw Izraelowi”.
  Moze to zrobia ? Oby.

 3. Tereso kochana, dzięki za tak trafny komentarz. Z.

 4. Zosiu, jestem Ci bardzo wdzieczna za przypomnienie historii aresztowania Mordechai Oren’a w Pradze. Mapam to byla partia komunistow-socialistow ktorzy dzialali w Izraelu jak mafia.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.