Uncategorized

Krotko i zwiezle.Krotkie wiadomosci z Izraela dzien po dniu 29.11- 30.11


Zjednoczone Emiraty Arabskie – Rabin Levi Druchman zapalił pierwszą świecę menory chanukowej w niedzielny wieczór w izraelskim pawilonie na EXPO 2020 w Dubaju.


Chai Lifeline rozda ponad 50 000 prezentów chorym dzieciom i ich rodzinom w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie w tym sezonie Chanuki.


Izraelski minister powiedział, że poprze nałożenie sankcji na każdego, kto odmówi przyjęcia szczepionki COVID-19, podobnie jak w Austrii i Niemczech.


Nowy ambasador USA: będę mieszkać w Jerozolimie Tom Nides, nowy ambasador USA w Izraelu, przyjeżdża do kraju, aby rozpocząć swoją kadencję na stanowisku.


Profesor Ran Balicer, przewodniczący izraelskiego narodowego zespołu doradczego ekspertów ds. COVID-19, powiedział w poniedziałek rano, że w jego ocenie w tej chwili najlepszą obroną przed nowym wariantem COVID-19 jest szczepionka.


rzecznik irańskich sił zbrojnych gen. Abolfazl Szekarchi na kilka dni przed wznowieniem rozmów nuklearnych między Iranem a światowymi mocarstwami, wezwał do zniszczenia Izraela. „Nawet na milimetr nie wycofamy się z planów anihilacji Izraela.


prezydent Izaak Herzog zapalił pierwszą lamkę chanukową w Grobowcu Patriarchów w Hebronie, w Judei. Prezydentowi towarzyszył główny kantor armii Szai Abramson.


gubernator Hebronu Jibreen al-Bakri powiedział, że wizyta izraelskiego prezydenta Izaaka Herzoga w Grobowcu Patriarchów było „aktem wypowiedzeniem wojny naszemu ludowi i ich świętym miejscom”.


minister obrony Benny Gantz zapalił pierwszą świecę chanukową pod Zachodnim Murem w Jerozolimie. Gantz powiedział: „Jeśli ktoś by tego szukał, to jesteśmy bardzo blisko miejsca, w którym wydarzył się ten cud.


Hamas wezwał do zamieszek na Zachodnim Brzegu, po tym jak prezydent Izaak Herzog zapalił pierwszą świecę chanukową w Hebronie.


Były trener izraelskiej narodowej drużyny gimnastyki rytmicznej, Ira Vigdorchik, zostala trenerka drużyny Rosji. 


Z okazji Chanuki organizacja non-profit Shavei Israel z Jerozolimy zaprojektowała i wyprodukowała setki drejdli z mandaryńskim napisem dla chińskich Żydów z Kaifeng w Chinach, a także dla 20 członków tej społeczności, którzy już dokonał aliji do Izraela


W ukraińskim mieście Dniepr, dawniej Dniepropietrowsk zburzono publiczną menorę chanukową.


 Ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan, wraz ze Światowym Kongresem Żydów, skrytykował ONZ z okazji dorocznego „Dnia Palestyny”, ignorując jednocześnie wypędzenie Żydów z krajów muzułmańskich.


Prezydent Republiki Serbskiej zgodził się pomóc w ekshumacji kości dziadka i babci Theodora Herzla, ojca współczesnego syjonizmu politycznego, i wysłać je do Izraela.


rzecznik armii gen. Ran Kochav odnosząc się do kwestii irańskiej, powiedział: „Nie będę wchodzić w szczegóły naszej polityki, ale jak to powiedzieliśmy w przeszłości, przygotowujemy się na wszystkie ewentualności.


ministerstwo obrony podpisało porozumienie w sprawie budowy nowego centrum wywiadu wojskowego na Negewie. Oczekuje się, że powstanie ono do 2028 r. Bazę będzie obsługiwać 12 tys. żołnierzy i oficerów z jednostek wywiadowczych, cybernetycznych, a także jednostek dodatkowych.


Izrael miał wysłać informację do Stanów Zjednoczonych, że Amerykanie powinni rozpocząć koncentrację sił wojskowych na Bliskim Wschodzie, na wypadek zakończenia się rozmów nuklearnych z Iranem niepowodzeniem.


rządowy komitet ds. wyposażenia armii zatwierdził rekomendację ministerstwa obrony dotyczącą zakupu 10 ciężkich śmigłowców transportowych Sikorsky CH-53K Super Jasur za łączny koszt 2,4 mld dolarów z amerykańskich funduszy pomocowych. Izrael jest pierwszym krajem poza Stanami Zjednoczonymi, który otrzyma CH-53K.


prof. Eviatar Matania z Uniwersytetu w Tel Awiwie powiedział, że 40% całego prywatnego globalnego wkładu finansowego w technologie cybernetyczne i firmy informatyczne jest inwestowane w Izraelu.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.