Uncategorized

DZISIEJSI  ANTYSEMICI


Jerzy Klechta


Kaliski antysemityzm przypomniał czarne strony w polskich dziejach. Uświadomił, że nadal Polak nie jest dla Żyda bratem lecz katem. Jest tym, co najpodlejsze w dziejach Polski. A przecież w tych dziejach były karty przeczące haniebnym i podłym wrzaskom antysemickim. 


To polscy Żydzi stawali na barykadach powstańczych i wojennych, że przypomnieć warto wojnę z bolszewikami 1920 r. Nie kto innych jak dowódca wojsk polskich Józef Piłsudski otaczał się  polskimi Żydami, im ufał, oni między innymi byli członkami wojennego Biura Prasowego. A iluż to polskich Żydów działało na polu polskiej kultury i nauki. Byli  jej podporą i twórcami.


Autorzy bydlęcego antysemityzmu z pewnością nawet nie wiedzą albo nie chcą przyjąć do wiadomości  jak wiele Polska kultura zawdzięcza polskim Żydom. Ojcem teatru polskiego nazywano Arnolda Szyfmana. Wielkim poetą i eseistą był Antoni Słonimski, nie mówiąc o Julianie Tuwimie.Żydem był Polak nad Polakami znakomity historyk Marceli Handelsman i historyk Szymon Aszkenazy. A Artur Rubinstein ! Światowej  sławy pianista. Łódzki Żyd i  zarazem Polak nad Polkami.
Dzisiejsi antysemici, ci z Kalisza i innych miast czy wiosek nie dorównują polskim Żydom. Pod każdym względem.


Jerzy Klechta

Wszystkie wpisy Jerzego TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

7 odpowiedzi »

 1. Drogi ml mamy podobne poglady na temat antysemityzmu polskiego tylko ze Twoje sa zbyt radykalne. Nie wszyscy Polacy sa antysemitami. Nie nalezy ten problem generalizowac.

 2. „Wlodek” :
  „Wielu Polakow traktuje i traktowalo Zydow na rowni, tylko dlatego ze zachowywali sie jak Polacy, mowili dobrze po polsku, wylaniali i wybijali sie w spoleczenstwie swoimi nieprzecietnym umiejetnosciami zawodowymi i nie wchodzili z Polakami w konflikty”
  Co to znaczy zachowywali sie jak Polacy?
  I Polacy-katolicy nie wchodza w konflikt z innymi Polakami katolikami ?
  Te wciskanie ” alternatywnej prawdy”, jakbysmy wszyscy na stare lata amnezji dostali.
  Tym ktorzy jednak, radzilbym iprzeczytac o ” gnacikch” zydowskich chociazby wczoraj tutaj w ” Domy polskie zbudowane z kosci zydowskich”

  I L.U.
  Nie mozna wlasciwie o nikim ” zle mowic”, przeciez byli i Zydzi ktorzy przezyli wojne w Berlinie ,
  To ze ” Polska moglay byc sojusznikiem Izraela”-te wieczne machanie przed nosem jak psu ta kielbasa ” moglibysmy byc , ale wy..”
  Polska glosowala i glosuje przeciw Izraelowi przy czym miala/ma wiecej korzysci z kontaktow z Izraelem niz Izrael z Polska.

 3. Pan Jerzy napewno nie mial na mysli wszytskich Polakow ale tych, ktorzy sa zywiolowymi antysemitami. Przeciez sam jest Polakiem i mieszka w Polsce. Wielu Polakow traktuje i traktowalo Zydow na rowni, tylko dlatego ze zachowywali sie jak Polacy, mowili dobrze po polsku, wylaniali i wybijali sie w spoleczenstwie swoimi nieprzecietnym umiejetnosciami zawodowymi i nie wchodzili z Polakami w konflikty. Sa i byli tacy Polacy, ktorzy interesuja sie kultura i tradycjami tego narodu ceniac go i wykazujac swoja fascynacje.
  Autor Lokomotywy byl szkalowany przed wojna bo nie kryl swoje lewicowe poglady. Inaczej bylo z Brzechwa (czyt. Lasman), Leśmianem (kuzyn Brzechwy), St. Lemem (czyt Lehmem) lub Baczynskim, bo ci albo sie calkowicie zasymilowali albo tuszowali swoje pochodzenie poprzez zmiane nazwiska lub stylu zycia. A to wszystko z obawy przed niechecia wielu Polakow do Zydow. Jestem pewny, ze dzis wiekszosc polskiego spoleczenstwa mysli inaczej i nie jest wrogo nastawiona do Zydow. Pan Jerzy Klechta mial na mysli ta czesc spoleczenstwa, ktora czuje nadal do Zydow niechec, czysto z glupoty, braku wiedzy, zawisci, zabobonow i nakrecania ich swiadomosci z ambon. Niestety takich ludzi jest nadal znacznie za duzo w Polsce a w Kaliszu mielismy wymowny i kompromitujacy tego przyklad.

 4. Generalizowanie na cały naród jest obłędem.

  Po pierwsze, tak, w Posce był/jest antysemityzm a w jakim kraju go nie ma. Że jest większy niż w innych krajach? Wątpliwe, Pomyśl o ZSRR Tam było porownywalna ilość Zydów co w Polsce. W ZSRR istniała legalna dyskriminacja żydów. Dobrze znana mi lekarka z Białorusi opowiadała mi jak po wybuchu reaktora w Czernonylu władze wysyłali niemalże wyłacznie medycznych pracownków pochodzenia żydowskiego. Nie mwiąc już o kwotach na przyjmowanie do wyższych uczelni. I nikomu (żydom też) nie przeszkadzało. A co się dziłało w czasie drugiej wojny na Ukrainie? Ile w Rosji zroniono filmów o prześladowaniu Żydów? Nie powiem zero, nie wiem, ale bardzo blisko zera. W Polsce bardzo dużo – zrobione prrzez niezydowskich reżyserów.

  Po drugie. Polska nie stanowi zagrożenia dla Izraela i przez to dla wszystkich innych poza Izraelem. I mogła by być sojusznikiem a Izrael nie ma ich dużo

  Po trzecie, przestańmy uogólniać na cały naród nasze osobiste potyczki.

 5. Tak, tak, wg. I.N. Sczecin byl Nirvana i nasze osobiste przezycia byly mrzonkami. Poco bylo wogole wyezdzac z tego raju?
  p.s. ” Osoby wyznana mozeszowego”….. Ja ani olbrzymia wiekszoc znamych mi Zydow zadnego wyznania nie mialy ani nie maja
  p-s 2. I.N. musial tez czytac tutaj kilka miesiecy temu o ksiazce medyka szczecinskiego o ” nocy Dlugich Nozy” wobec tych ” wyznania niepolskiego” wlasnie w szpitalach szczecinskich. i nie przez ” bonzow” a przez szeregowych Eskulapow-katolikow

 6. Aktualny tekst ”Dzisiejsi antysemici” nie słuzy ideom pojednania i zrozumienia. Przynajmniej wsród emigracji nie spotkałem sie z osobami które by wyrażały tak agresywne opinie o polakach innego wyznania niż mojrzeszowe. Wyrosłem w perlowskim Szczecinie i u nas wszyscy bylismy polakami, a że niektorzy byli innego wyznania niz katolicy było bez znaczenia i tak powinno być. Byli wsród nas ewangelicy, prawoslawni, karaimowie, agnostycy i żydzi, ale rozważania religijne czy rasowe nie zajmowały nasze umysly. Trzeba sie było uczyć i zabawiać ile sie da. Jezeli ktoś coś mowił negatywnego o żydach to tylko o ubekach, lub bonzach partyjnych. Gdyby ktoś napisal tekst o polakach wyznania mojrzeszowego z taką porcją agresji jak w artykule ”Dzisiejsi antysemici” to by wylądował w sądzie. Pan Jerzy, I am sure you can do better.

 7. Panie Jerzy,pisze Pan:” nadal Polak nie jest dla Żyda bratem lecz katem”.Generalizowanie,szczególnie w ocenach takich wydarzeń jak kaliskie jest wyjątkowo nierzetelne,niesprawiedliwe i prowadzące do pogorszenia wzajemnych relacji.Nie wszyscy Polacy są antysemitami,nie wszyscy Polacy zachowują się tak prawicowa hołota narodowa.Po niedzielnych występach antysemitów(nie byli to mieszkańcy Kalisza) kaliskie społeczeństwo spotkało się na manifestacji protestacyjnej.
  Ja nie wyodrębniam Żydów mieszkających i dzisiaj i w przeszłości jako narodowość.Dla mnie oni wszyscy są i byli obywatelami polskimi tylko innego wyznania.
  Nie jest prawdą,że w czasach Zagłady wszyscy Polacy pomagali Żydom ale nie jest też prawdą,że wszyscy ich okradali,wydawali Niemcom,mordowali.
  Dyskurs na poziomie wy – my do niczego nie doprowadzi.Nadzieja w młodych,że odejdą od przeszłych mitów,myślowych schematów,bezmyślnych sloganów.Pomóżmy im w tym.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.