Uncategorized

Stephen Sondheim zmienił amerykański musical. Napisane przez niego hity nucimy do dziś


Przyslala Rimma Kaul

Stephen Sondheim nie żyje. Był autorem największych musicalowych przebojów. 'Sweeney Todd. Demoniczny Golibroda z Fleet Street’ był jednym z nich (2008 Warner Bros.Entertainment Inc.)”West Side Story”, „Tajemnice lasu”, „Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street” – to dzięki Stephenowi Sondheimowi do dziś nucimy piosenki z kultowych musicali.

Sondheim urodził się 22 marca 1930 r. w żydowskiej rodzinie w Nowym Jorku jako syn Etty Janet („Foxy”; z domu Fox; 1897–1992) i Herberta Sondheima (1895–1966). Jego ojciec produkował suknie zaprojektowane przez matkę. 

W piątek, dwa tygodnie przed premierą nowej wersji musicalu „West Side Story”, zmarł Stephen Sondheim, autor słów piosenek śpiewanych przez bohaterów tego broadwayowskiego hitu. Po raz pierwszy sfilmowany został w 1961 r., a na deskach najsłynniejszego teatru świata wystawiony był cztery lata wcześniej.

– Często słyszę, że piszę o neurotykach. Cóż, pokażcie mi dramat Szekspira, który o nich nie opowiada. Na tym polega dramat: bez problemów nie istnieje – mówił w wywiadach.

Ten, który zmienił amerykański musical

Sondheim zmarł w wieku 91 lat. Był kompozytorem, autorem tekstów i rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę wygranych statuetek Tony, czyli musicalowych Oscarów. Łącznie zdobył ich osiem. Za zaśpiewany przez Madonnę utwór „Sooner or Later (I Always Get My Man)” z musicalu „Dick Tracy” zdobył Oscara, był też ośmiokrotnie nominowany do Grammy.

Zasłynął jako ten, który wynalazł amerykański musical na nowo, nadając mu mroczniejszy sznyt i sporą dozę autoironii. Jego śmierć to wielki cios i smutny pretekst do tego, by zapoznać się z jego twórczością lub zrobić sobie z niej szybką powtórkę.

Stephen Sondheim na VOD

Skomponowane i napisane przez niego musicale były wielokrotnie ekranizowane, a ich filmowe adaptacje bez problemu można znaleźć w bibliotekach serwisów VOD także w Polsce.

„West Side Story” z 1961 r. z Natalie Wood i Ritą Moreno jest dostępny w serwisie iTunes Store. Jest tam również do obejrzenia „Zabawna historia wydarzyła się w drodze na forum” ze znanym z „Producentów” Mela Brooksa Zero Mostelem i legendą komedii Busterem Keatonem.https://www.youtube.com/embed/NF1L3NorO3E?allowfullscreen=true&autoplay=0&border=0&wmode=opaque&enablejsapi=1&controls=1&showinfo=0

„Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street” ekranizowany na potrzeby kina i telewizji był kilkakrotnie. Wersja z 1982 r. z Angelą Lansbury jest niestety w Polsce niedostępna. Serwis iTunes Store udostępnia jednak u siebie wersję z roku 2007 z Johnnym Deppem i Heleną Bonham Carter w rolach głównych.

Niedoceniony „Dick Tracy” z Warrenem Beattym, Madonną i Alem Pacino w rolach głównych do znalezienia jest z kolei jedynie na płytach DVD. Rewelacyjne „Tajemnice lasu” z Meryl Streep, Emily Blunt, Anną Kendrick i Johnnym Deppem znaleźć można z kolei na serwisach vod.pl, iTunes Store i Chili.https://www.youtube.com/embed/wSV2M8fSNGk?allowfullscreen=true&autoplay=0&border=0&wmode=opaque&enablejsapi=1&controls=1&showinfo=0

„Psie pazury” i Benedict Cumberbatch

Jeśli już państwo rozsmakują się w musicalach, to polecam jeszcze wspaniałe, obsypane Oscarami „Chicago” (Netflix) i „Beksę” Johna Watersa z młodziutkim Johnnym Deppem w roli tytułowej (Chili i iTunes Store).

Z kolei w środę w serwisie Netflix premiera „Psich pazurów” Jane Campion z rewelacyjnym Benedictem Cumberbatchem. Przed seansem polecam przeczytać książkę pierwowzór scenariusza tej produkcji. Napisał ją w 1967 r. Thomas Savage, a u nas tytuł ten wydał niedawno Prószyński i S-ka.

Stephen Sondheim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.