Uncategorized

Świąteczny i otwarty dla wszystkich: Coroczny przegląd gospodarki, 2022, z liczbami jakich nigdy wcześniej nie widzieliście.

Dr. Guy Bechor

Uwaga:  

Wykresy i diagramy referowane w tekście nie zostały zamieszczone z przyczyn technicznych. Można się z nimi  zapoznać na witrynie Gplanet. Są proste i czytelne, mimo że tekst artykułu jest wyłącznie hebrajski. 

Przyslal i przetlumaczyl Marek Eyal-Fajtlowicz


Od lat zbieram i analizuję roczne dane tygodnika The Economist dotyczące gospodarek  światowych, ale nigdy nie widzieliśmy tak zdumiewających danych dotyczących Izraela. W tym  uroczystym artykule wyjątkowe i imponujące wykresy, porównujące nasze dane z tymi Europy,  USA i krajów arabskich przez dwa dziesięciolecia.  Specjalnie dla członków Gplanet Prime Club, którzy mogą je przeglądać już teraz. Artykuł który  zmienia pogląd na rzeczywistości. 

Dr Guy Bechor. 

Od momentu powstania witryny w 2006 roku śledziliśmy i analizowaliśmy prognozy działu  badawczego British Economist (i długo przed założeniem witryny), aby zmierzyć rozmiary  nieprzeciętnego wzrostu gospodarki izraelskiej oraz jej stosunku do gospodarek Europy, Bliskiego  Wschodu i Dalekiego Wschodu. Z roku na rok publikowaliśmy artykuły o danych ekonomicznych,  które z roku na rok zaskakiwały, a nawet zdumiewały. Pamiętacie ten artykuł o jaskiniach (Gplanet  2017 – uwaga tłumacza), który zaszokował izraelską publiczność, pokazując jej że jest łabędziem  który wierzył że jest brzydkim kaczątkiem? Ale w tym roku nastąpił szczyt szczytów, dane których nigdy jeszcze nie widziano w Izraelu, nawet podobnych do nich. 

Po niezwykłym roku gospodarczym, właśnie dzięki Koronie,

PKB Izraela podskoczył z niespełna  400 miliardów dolarów do 462 miliardów i prognozy The Economist przewidują że PKB izraelskie  przekroczy pół biliona w roku 2022.

Ale The Economist zawsze nas nie doceniał, bo PKB Izraela  na głowę przekroczył przedrostek 5 już w 2021 – $ 51,120 na głowę. 

To istotny skok w stosunku do zeszłego roku, kiedy PKB na głowę wynosił $ 42,390, co też jest  bardzo dobrze w porównaniu z rokiem poprzednim. Aby zrozumieć, jak bardzo The Economist nas  nie docenia, wspomnijmy że w zeszłym roku oszacował, że izraelski PKB na głowę wzrośnie w  umiarkowanym tempie 2,5%, ale w praktyce skoczył o 7,1%, liczba opublikowana przez Bank  Israel w tym miesiącu. Na rok 2022 rok The Economist przewidywał wzrost rzędu 4,2%, co jest  przyzwoicie, ale może być wyższy z powodów, które będą widoczne poniżej. 

Kiedy zaczęliśmy śledzić coroczne publikacje Economist, na początku 2000 roku, PKB Izraela na  mieszkańca wynosił około 15,000 dolarów, co znaczy, że izraelska gospodarka skoczyła 3,5 razy w  ciągu dwóch dziesięcioleci, co stanowi zmianę z biednego kraju do bogatego. Nawet PKB na  głowę, skorygowany o siłę nabywczą (PPP) jest obecnie na najwyższym poziomie 46,630 USD. W  prawie wszystkich krajach świata produkt dostosowany do siły nabywczej jest znacznie wyższy niż 

nominalny, z wyjątkiem Izraela i kilku innych drogich krajów jak Norwegia i Szwajcaria, co  wskazuje że Izrael też jest krajem drogim. Te oceny The Economist są podobne do ocen  Międzynarodowego Funduszu Walutowego, o których pisaliśmy poprzednio ( GPlanet, wrzesień  2021). Główne powody tego skoku, który wynika również z silnego szekla, w 2021 najsilniejszej  waluty na świecie, ale przede wszystkim z następujących składników silnej gospodarki Izraela, w  liście poniżej: 

Pierwszy powód: 

Wysoka technologia. Właśnie w erze Korony, gdy świat był w izolacji, nasz kraj zaawansowanych  technologii kwitł, dzięki innowacji w rewolucji informacyjnej, potrzebnej światu do zdalnej  kontroli i lepszej komunikacji. 

Na przykład, od początku 2021 r. 86 izraelskich firm zostało sprzedanych za 10 mld USD (a rok  jeszcze się nie skończył), w porównaniu z 67 sprzedażą za 7,7 mld USD w 2019 r. (przed Koroną) i  52 transakcjami o wartości 4 miliardy w 2018 roku. Liczba ta jest jeszcze wyraźniejsza w  porównaniu do roku 2020, kiedy podpisano tylko 41 transakcji sprzedaży o łącznej objętości 6,1  miliarda dolarów. Ogromne fundusze przepływają również przez oferty izraelskich firm na giełdach całego świata, z narodzinami wielu firm o wartości ponad miliarda dolarów. 

Od początku roku izraelskie firmy technologiczne zebrały około 11 miliardów dolarów w 20  emisjach na Wall Street, dzięki czemu jeszcze przed końcem roku do izraelskich firm  technologicznych trafiło nie mniej niż 40 miliardów dolarów. Prywatne zbiórki funduszy stworzyły  28 nowych „jednorożców” (start-upów o wartości ponad 1 miliarda dolarów). To są oszałamiające  liczby, na drugim miejscu na (absolutnej) skali światowej, po USA. Dlatego też kurs wymiany  szekla jest tak wysoki, ponieważ do Izraela wpłynęło dużo obcej waluty. 

Drugi powód: 

Żydzi na Zachodzie w końcu zdali sobie sprawę, że nie mają tam przyszłości, a mądrzejsi już  wydają duże sumy na zakup nieruchomości w Izraelu, w ramach przygotowań do emigracji lub w  procesie emigracji. Jeśli w przeszłości tak robili Żydzi z Francji, dzisiaj emigranci ze Stanów  Zjednoczonych i z Wielkiej Brytanii sprzedają swoje domy w diasporze i lokują pieniądze w  kwitnące izraelskie nieruchomości. W wyniku tego rosną ceny nieruchomości, równolegle do  inwestycji finansowych w Izraelu. Tel Awiw stał się nowym Nowym Jorkiem, jest jednym z  dziesięciu miast odnoszących największe sukcesy na świecie, więc ceny w Gush Dan (metropolia  telawiwska) jak również w innych częściach kraju, będą nadal rosły. Już w okresie Korony  ostrzegaliśmy naszych czytelników na witrynie, że spodziewany jest bardzo duży wzrost cen, a ci,  którzy kupują, tylko na tym skorzystają. Z reguły nikt do tej pory nie stracił na inwestycji w  nieruchomości w Izraelu, kraju o skokowym rozwoju. 

Trzeci powód: 

Firmy eksploatacji gazu zaczynają wpłacać do kasy narodowej i Izrael staje się bogatszy. Jeśli  dwadzieścia lat temu Izrael był biednym krajem, teraz jest producentem energii, który nadal się  bogaci. Fundusz bogactwa ma zostać otwarty w nadchodzących miesiącach, a wraz z nim  ekonomiczna dźwignia Izraela wśród narodów świata. Izrael sprzedaje gaz do Egiptu i Jordanii, i  pod koniec tygodnia podpisano z Egiptem umowę o zwiększeniu jego dostawy. Gdy Leviathan  Field zacznie płacić tantiemy, zobaczymy następny wzrost skokowy. W światowych analizach  ekonomicznych jesteśmy już traktowani jako producent energii, co doprowadzi do następnej  poprawy ratingu kredytowego, który i tak jest już bardzo wysoki, na pewno w stosunku do  wszystkiego, co znamy. Oznacza to, że Izrael płaci mniejsze odsetki od swoich pożyczek, co jest  oczywiście korzystne.

Istnieje możliwość dystrybucji dodatkowych franczyz (licencji) na poszukiwanie gazu na  izraelskich wodach, bo dalej jest możliwość odkrycia nowych pól. 

Czwarty powód: 

Izraelski handel sprzętem obronnym bije rekordy, których wcześniej nie znaliśmy, i może osiągnąć  nawet 20 miliardów dolarów rocznie w porównaniu z około 12 miliardami dolarów w poprzednich  latach. Powodem tych sukcesów jest to, że każde państwo chce najlepszy i najbardziej  wyrafinowany produkt wypróbowany w warunkach bojowych. Niebo jest granicą w tej dziedzinie,  ponieważ wszystkie kraje świata zbroją się i tworzą armie, a Izrael jest wiarygodnym,  demokratycznym i cenionym producentem. Możliwy jest dalszy wzrost cen, bo popyt na produkty  izraelskie rośnie. W ten sposób nasi wrogowie wzbogacają nas i sami osłabiają się. Awanturnictwo  wymyślonego szczepu mniej już świat w tym kontekście interesuje (autor ma na myśli naród  palestyński – uwaga tłumacza), bo Izrael jest silny i wzmacnia się. 

Przykład nowego rynku: izraelska firma buduje innowacyjną linię produkcyjną dla bezzałogowych i autonomicznych statków w stoczni Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wraz z firmą emiracką, w  związku synergicznym. Są to kontrakty które jeszcze rok temu były uważane za marzenie. 

PKB na głowę: Izrael prowadzi wśród krajów europejskich. Tak, to solidny fakt: 

Wszystkie spektakularne wykresy w tym artykule zostały przygotowane przez nas według danych  The Economist z ostatnich dwóch dziesięcioleci i nie znajdziesz ich w innym miejscu, nawet w  samym tygodniku The Economist. Przez te wszystkie lata przechowujemy oryginalne dane na  naszej witrynie GPlanet, która jest technicznie najbardziej zaawansowana w Izraelu i jedną z  najbardziej zaawansowanych na świecie. 

Na powyższym wykresie widzimy postęp Izraela (jak podano, obecnie 51,120 USD PKB na  mieszkańca, co odzwierciedla pierwsze pół biliona PKB Izraela), i jak co roku Izrael jest  porównywany do trzech wiodących krajów Europy: Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. 

Fakt, że prowadzimy w PKB na głowę nad Francją i Wielką Brytanią, nie jest nowy i ta tendencja  utrzymała się również w roku 2021, z Francją z 46,170 i Wielką Brytanią z 50,590. Izrael nadal  zbliża się do Niemiec z 53,200.  

Nie ma powodu, dla którego nie mielibyśmy za rok lub dwa wyprzedzić i Niemcy, których  wskaźniki gospodarcze pogarszają się. Zwróćcie uwagę, gdzie Izrael był dziesięć lat temu w  stosunku do tych krajów i gdzie jest dzisiaj. Nie ma wątpliwości, że ostatnie dziesięciolecie, znana  jako „Dekada Netanjahu”, była najlepsza w historii izraelskiej gospodarki. Obecny rząd również  stosuje mechanizmy szybkiego wzrostu, jednocześnie utrzymując niskie podatki, co jest dobre. 

Wielka Brytania wciąż cierpi z wyników ciężkiego rozwodu od UE, w tym od żądania odzyskania  niepodległości w Szkocji i kłopotów z Irlandią Północną, ale konserwatywnemu rządowi Borisa  Johnsona udaje się wyjść z tych kłopotów, w tym poprzez zawarcie nowego sojuszu z USA i  Australią, zamiast kulawej UE. Jednocześnie Wielka Brytania jest rozdarta od wewnątrz przez  problemy masowej imigracji, terroru i muzułmanów. Francja stabilizuje się po szczycie Korony, ale  też jest rozdarta przez sprzeciw wobec reform gospodarczych, przez rosnącą przestępczość i terror  muzułmański. Wybory prezydenckie odbędą się w kwietniu 2022 i prezydent Macron wierzy, że  wygra ponownie, bo w drugiej turze wszystkie partie normalnie jednoczą się przeciwko Marie Le  Pen. Razem z tym niespodziewane wydarzenia mogą zmienić dramatycznie strategie kandydatów, o czym pisaliśmy w naszym nowym artykule. 

Kraje Europy Południowej potrzebują Izrael: 

Kiedy spojrzysz na tradycyjną „grupę pocieszenia”, w której porównuje się Izrael do biedniejszych  krajów Europy Południowej, wyraźnie widać izraelski skok i niezdolność Włoch, Hiszpanii i Grecji do wzrostu. W tych krajach nie ma zaawansowanych przemysłów technologicznych ani  zaawansowanych gałęzi przemysłu. Istnieją stare gałęzie przemysłu ciężkiego, które zostały  dotknięte i dalej są poszkodowane zarówno przez Koronę, jak i nowe fale mutacji, które paraliżują  linie produkcyjne. 

Gospodarka Włoch drepcze w miejscu i znajduje się w stanie gospodarczym podobnym do tego co  15 lat ( $ 36,330), jak Hiszpania (obecnie $ 32,430). Te dwa kraje nie były w stanie zbudować  dźwigni wzrostu takich jak Izrael, zaawansowanych technologii i energii. Grecja nadal jest grecką  tragedią, a produkt narodowy pozostaje jak 20 lat temu, $ 20,960. Te trzy kraje opierają się na  turystyce, która mocno ucierpiała w ciągu ostatnich dwóch lat i cierpi częściowo dalej. Jeśli nowa  mutacja Korony rozprzestrzeni się po całym świecie, będzie to dla nich prawdziwa katastrofa. 

Zapotrzebowanie tych trzech krajów na izraelskie dynamo innowacji jest ogromne i konieczne jest  wykorzystanie tego w celu ustanowienia sojuszu śródziemnomorskiego ( jak to zrobić patrz  poniżej). Izrael zawsze był lepiej przygotowany na stan wyjątkowy w porównaniu z ospałym  Zachodem, a kiedy ten nadszedł, Izrael był gotowy. 

Kraje arabskie wokół nas tracą znaczenia, a ich dane gospodarcze są jak zwykle ciężkie, a czasem  wręcz przerażające

Jedynym krajem, który ma rozsądny PKB na mieszkańca, jest Arabia Saudyjska, w tym roku $  22,780 , ale sytuacja innych wokół nas jest bardzo zła. Zobacz na przykład upadek Libanu, który w 2019 r. spodziewał się PKB na mieszkańca na poziomie 10,000 USD a teraz spadł do 4,560.  Jordania ma w tym roku 4,120 (zawsze była to około jedna dziesiąta Izraela, ale w tym roku Izrael  zwiększył różnicę); Irak z 4,480; Egipt z 4,150 (liczba rekordowa). I Maroko, gdzie minister obrony odwiedził nas w zeszłym tygodniu, 3,530. Rozwalona Syria z reżymem Baszara zostaje, z braku  pomocnej ręki na poziomie 1.330 na mieszkańca. „Libia” rozdarta w wojnie domowej z 2,670 i  Algieria z 3,310 z tendencją spadku. 

Historia wymyślonych krajów arabskich kończy się, a liczby pokazują, że te pozostały bez dźwigni  wzrostu, z gospodarkami rozpaczy i eksportem emigrantów. Dane wskazują, że straciły nadzieję na  lepszą przyszłość, ale bogaty Izrael wspiera dzisiaj gospodarki i stabilizuje „Jordanię”, Strefę Gazy,  władze terrorystyczne w Ramallah i nie tylko. 

Nadejdzie również dzień, w którym Izrael zaoferuje kupno terytoriów na północy Synaju lub w  południowej „Syrii” i oferta zostanie przyjęta. W miarę jak Izrael staje się coraz bogatszy i  silniejszy, kraje wokół niego stają się coraz biedniejsze i słabsze. Jest to efekt „kolorowych  kwiatów” ( Gplanet, 2011 – uwaga tłumacza) który zaobserwowaliśmy ponad dekadę temu i więcej  z tego nadchodzi. Wtedy ten efekt wyglądał jak fantazja. W 2010 roku, kiedy pisałem pierwszy artykuł, z całej serii, różnica w PKB na głowę między  Izraelem a otaczającymi go arabskimi państwami nie była tak duża i zobaczcie to dzisiaj na  wykresie, który dla Was przygotowaliśmy . 

Demografia Izraela gwałtownie rośnie: 

To ważna przyczyna naszych osiągnięć. W Izraelu są dwie ekonomicznie słabe społeczności:  Arabów i Ultra Ortodoksów. ale pomimo wysokiego przyrostu naturalnego w Izraelu, w którym jest liderem w krajach OECD, wzrost poziomu życia Izraelczyka jest szybszy od każdego z członków  OECD. Gdyby nie ten wysoki przyrost naturalny, PKB na mieszkańca w Izraelu wynosiłby już 60- 70 000 USD. Taki jest produkt na przykład w Gush Dan, który jest jedną z najbogatszych  metropolii na świecie, i najszybciej się rozwijającą. 

Na wykresie, który przygotowaliśmy dla Was, według nowych danych z The Economist, w  porównaniu z dekadą i dwiema dekadami temu, widzimy izraelski skok demograficzny jako proces  budowy życia narodowego po powrocie z diaspory. 

Od 6,5 miliona mieszkańców 20 lat temu do prawie dziesięciu milionów dzisiaj. Ten skok nastąpił  tylko dzięki wzmożonej dzietności żydowskich syjonistów, ponieważ liczba urodzeń w sektorach  arabskich załamała się i w ultra ortodoksyjnych ma silną tendencję spadku. Motorem wysokiej  dzietności Izraela jest dzietność syjonistów świeckich i syjonistów religijnych. Co znaczy młode  społeczeństwo, ze zdrowym dodatkiem około 30 000 „Olim” rocznie. Z blisko 10 milionami  mieszkańców, liczbą już dwucyfrową, Izrael nie jest małym krajem pod względem liczby ludności,  ale średnim. 

Ale nie takie są tendencję w innych krajach pokazanych na wykresie, który tutaj przygotowaliśmy.  (Możesz zwiększyć powiększenie ekranu aby ułatwić czytanie). Populacja Belgii wzrosła od 2012 o milion mieszkańców za pomocą wzmożonej imigracji muzułmańskiej (z 10,7 do 11,7 mln). W  innych krajach w których nie ma takiej imigracji, jak Czechy czy Węgry – panuje stagnacja  demograficzna. Szwecja zyskała milion nowych muzułmańskich mieszkańców, ale Grecja pozostała w tym samym rzędzie wielkości, pomimo imigracji. Oznacza to bardzo ujemny wskaźnik urodzeń  pierwotnych mieszkańców. Populacja Szwajcarii wzrosła dzięki imigracji, ale zobaczcie jak znikają Bułgarzy. 

Jeśli chodzi o Egipt, do 2022 r. będzie tam 104 mln mieszkańców, co oznacza kolejną utratę  kontroli, pomimo wysiłków na rzecz zmniejszenia dzietności. Liban wchłonął milion Syryjczyków,  w sumie 6,6 mln, podczas gdy Syria spadła z około 24 mln przed wojną domową do 16,6 mln w  2022 roku. 7,5 mln Syryjczyków wyemigrowało lub zmarło. Jordania wchłonęła także setki tysięcy  syryjskich i irackich imigrantów, którzy są dzisiaj jej mieszkańcami, a liczba ta wzrosła do 11,3  miliona. To kolejny dowód na to, że kraje arabskie są artefaktem, ponieważ „Syryjczyk”, który od  lat przebywa w Jordanii, stał się właściwie „Jordańczykiem” pod każdym względem, bo ci naród  wymyślony i tamci też. 

Przygotowaliśmy wykres, abyście mogli zobaczyć jakie kraje wyminął Izrael pod względem  populacji, np. Węgry, Austria, Dania, Norwegia, Irlandia i wiele innych. Izrael wkrótce wyprzedzi  również Grecję i Portugalię. 

Aby zrozumieć izraelski skok demograficzny: w 2002 r. ludność Izraela wynosiła 6,5 mln, podczas  gdy w Austrii było 8,2 mln. Dzisiaj Izrael wyprzedził już Austrię o około jeden milion  mieszkańców. I więcej: w 2002 roku liczba mieszkańców Grecji wynosiła 10,6 mln. Obecnie  wynosi 10,3. Niska produktywność, przyśpieszona migracja i utrata nadziei na poprawę gospodarki. Izrael wkrótce prześcignie Grecję pod względem liczby ludności. Naród żydowski również wraca  na swoją ziemię, a to samo jest dla Izraela potężną dźwignią wzrostu. 

Kiedy Izrael stanie się potęgą regionalną, a w wielu dziedzinach nawet globalną, jak zapewnimy dobrobyt  gospodarczy? Jak zapewnić Izraelowi miejsce wśród wiodących narodów? Najlepszym sposobem na utrwalenie  potęgi, którą widzisz teraz i wykorzystanie jej, jest stworzenie relacji zależności, nawet ze Stanami  Zjednoczonymi.  

Władza obejmuje relacje między ludźmi i zawsze będziemy potrzebować innych ludzi jako sojuszników. Jeśli nie  stworzymy sytuacji, w której inni ludzie nas potrzebują, pozbędą się was przy pierwszej okazji, bo i tak nie lubią tam Żydów. 

Wyraźnym przykładem są relacje ze Stanami Zjednoczonymi: musimy zintegrować się z amerykańskim rynkiem pracy, na przykład w dziedzinie bezpieczeństwa, w tak głęboki sposób, że jeśli będą próbować trzymać nas od  nich z daleka, spowoduje to dla nich ogromne trudności. 

Budowa takiego wpływu to także sposób na utrzymanie pracy: jeśli wynajmujący niechętnie szkoli kogoś innego, ze względu na korzyści, jakie przynosisz, nigdy nie będziesz martwić się o groźbę zwolnienia. Dlatego, aby  zachować wolność i niezależność, musisz upewnić się, że inni cię potrzebują i że są od ciebie zależni. Im bardziej  są od ciebie zależni, tym bardziej ty będziesz niezależny. Trzeba stworzyć sytuację, w której od nas zależeć będzie szczęście i pomyślność ludzi, a wtedy nie będzie się już niczego obawiać. 

Doskonałym przykładem jest izraelski przemysł obronny, który tworzy synergiczne zakłady w różnych krajach,  na przykład w Indiach, Rumunii czy Emiratach, w sposób, którego nie da się już wspólników od siebie oddzielić.  W każdym wypadku bezpieczeństwo jest postrzegane jako najważniejsze i to tworzy zależność innych od naszej  

ekspertyzy. Podobnie energia, którą sprzedajemy sąsiednim krajom, czy współpraca w zakresie  zaawansowanych technologii i nie tylko. 

Innym przykładem może być fundusz bogactwa, który Izrael utworzy w 2022 r., i w który zainwestuje wiele  gospodarek, ponieważ będą to inwestycje z dodatkowym dla nich zyskiem: gdy raz ten fundusz zainwestuje w  daną gospodarkę, zechce pomóc krajom, w których inwestuje, aby te zarobki utrzymać. 

Słyszymy z góry ulubione oratorium Haendla „Judasza Machabeusza”, ze słynnymi obrazami Judasza  Machabeusza i, również na cześć Chanuki, ulubionego święta, które właśnie się zaczęło. 

Jaki był błąd domu hasmonejskiego, który spowodował, że w końcu stracił wszystko? Werset biblijny „sam  naród zamieszka, a poganie (inne narody) nie będą uwzględnieni”, i dalej samotny bunt monoteizmu w obliczu  bałwochwalczych hellenistów. Widzieliśmy już w poprzednich artykułach, że izolacja jest jak śmierci, dlatego  należy dołożyć starań, aby przyłączyć się do organizacji międzynarodowych i być tam aktywny. Ewentualnie  przyjdą owoce. Ale nie pozwalać innym nas definiować. Jeśli nie stawimy się na dyskusję, skąd inne narody będą wiedziały jaki naprawdę jest Izrael? Bo Izrael powinien być widziany jako „lud, który zamieszka bezpiecznie, bo i poganie też będą uwzględnieni”. 

Producenci ropy naftowej oddychają trochę łatwiej, ale to stan tymczasowy i oni o tym wiedzą: 

W wyniku amerykańskiej i europejskiej głupoty, o której już pisaliśmy, globalne ceny ropy i gazu  rosną (choć tylko do pewnego stopnia, ponieważ łupki naftowe zaczynają być konkurencyjne na  poziomie ceny ropy 60-70 USD za baryłkę, tak że właśnie fabryki łupkowe w USA wracają do  pracy). NA tym poziomie cen producenci otrzymują wyższe dochody i to jest wszystko co  potrzebują po bardzo trudnych latach. Dlatego rosyjski ekonomista spodziewa się, że PKB Rosji na  mieszkańca wyniesie $ 12, 310 w 2022 r. w porównaniu z 10,540 w zeszłym roku, Norwegia  85,480 w porównaniu z 70,130 w zeszłym roku, Nigeria 2,290 w porównaniu do 2,110, a Kanada  52,670 w porównaniu z 45,930. Okazuje się, że według The Economist Kanada wciąż nas  wyprzedza, ale niewiele. 

Stany Zjednoczone są dalej największym i najważniejszym producentem ropy na świecie: 

PKB na mieszkańca jest najwyższe w historii i wynosi $73,110, tylko i wyłącznie dzięki  prosperującej gospodarce zbudowanej przez prezydenta Trumpa i technologii eksploatacji łupków  naftowych. Demokraci nie zdołali jeszcze przeforsować podwyżki podatków, i nadal mają trudności w Senacie. Jeśli ta reforma przejdzie, produkt krajowy prawdopodobnie stanie przed wyzwaniami,  ponieważ firmy zaczną szukać schronów podatkowych i niektóre już to robią. 

Dane gospodarcze USA nie są dobre, ale The Economist jest tygodnikiem PC i nie chce złorzeczyć  przeciw administracji Bidena, więc daje mu pozytywne prognozy, choćby ku obniżenia inflacji do  3,2%, z obecnych nominalnych 6%. 

Iran i Turcja nie są w stanie przebić szklanego sufitu i wielokrotnie nabijają sobie tam guzy. Ich  polityczne pretensje podważają ich zamiary gospodarcze: 

Dotknięty sankcjami Iran przechodzi od jednej fali sankcji do drugiej i jego PKB obecnie wynosi  4,480 dolarów na mieszkańca (w porównaniu do 51,120 w Izraelu, co oznacza, że Izrael jest 11 razy bogatszy). Iran był już z lepszymi danymi, w wysokości 7000 dolarów w 2012 roku, ale PKB  znowu spada z powodu natury morderczego reżimu i jego terrorystycznych ambicji, których świat  już nie toleruje. Jednocześnie Stany Zjednoczone złagodziły nieco surowość swoich sankcji, a także sankcji ONZ, co pozwala reżimowi w Teheranie oddychać swobodniej i nie zadowalać się  porozumieniem nuklearnym. W każdym razie umowa z 2015 r. obowiązuje na dziesięć lat, więc  zostały jeszcze cztery lata. Czy ta umowa ma jakiś sens? Reżim w Iranie zadaje sobie to pytanie. Iran polega na Chinach jako na mocarstwie światowym i czuje się z tym bezpiecznie. Turcja prowadzona przez na wpół szalonego władykę poczyniła spore postępy we wczesnych  latach, wzrastając ze średnio 2,500 USD do 11,000 USD w 2015 roku. Ale potem Erdogan  rozpoczął szaleństwo odzyskania Imperium Osmańskiego, narobił sobie wielu (prawie wszystkich)  wrogów, produkt krajowy spadł do 8,180, jak w 2009 roku, i zaczął dreptać w miejscu. Lira  turecka, bez przesady jest jedna z najgorszych dzisiaj walut na świecie, co świadczy o załamaniu się tureckiej gospodarki. Oczekiwany wzrost PKB na 2022 r. wynosi 3,6%, co jest za mało. Turcja też  nie wie, jak stłumić inflację, która ma wynieść 14,1% w 2022 r., a obecnie oscyluje około 20%.  

Chiński PKB na mieszkańca jest warty $12,460:  

I to dla nich dobra liczba, bo w 2002 roku, kiedy rozpoczynaliśmy badania, The Economist doniósł  że ich PKB na głowę wynosił $ 1,020, co stanowi niewątpliwie ogromny skok. Ale ostatnio ten pęd  zwolnił i jeśli wtedy rósł o 7-10 proc. rocznie, to dziś wzrost jest znacznie bardziej umiarkowany, a  w 2022 r. wyniesie 5,3 proc. To i tak dużo w porównaniu do chorej Europy albo USA (3,8%), ale  

dla Chin to niewiele. Prezydent Chin robi dokładnie to, co myśleliśmy że powinien: Tworzy szlaki  handlowe z wieloma państwami wzdłuż linii lądowego i morskiego pasa handlowego, podpisuje  umowy z krajami czarnej Afryki i narzuca hegemonię na innych, czyniąc prawie niemożliwym  rozerwania zależności. Iran, na przykład, nie może już się obejść bez Chin. 

A my opowiadamy się za podejściem które postuluje związek Izraela z Chinami, ponieważ te są  wielką potęgą światową której ignorowanie jest głupotą. Potrzebujemy zdolności inżynieryjnych chińskich firm, aby w ciągu dekady poprowadzić Izrael na rynek o wartości bilionów dolarów, a to  z pewnością jest możliwe. Bo nam brakuje infrastruktury. Izrael był krajem biednym, z biedną  infrastrukturą, którą dziś trzeba awansować. Jak budowa sztucznych wysp i największego lotniska  na świecie na wyspie na Morzu Śródziemnym (do 140 km na zachód od wybrzeża znajdują się  nasze wody gospodarcze) i nie tylko. Chiny mogą zbudować dużo projektów, których sami nie  możemy wykonać, albo które zajmą nam za dużo czasu, który jest przecież cennym zasobem. Nie  marnujmy czasu po drodze do potęgi gospodarczej Izraela. 

10 

Czas jeszcze bardziej zadziwić świat: 

A jeśli stoisz z otwartymi ustami w obliczu tegorocznego izraelskiego osiągnięcia (całkowita  depresja dla miłośników bojkotu Izraela, który był tylko wymysłem, jak ten wymyślony przez  Ben&Jerry), to teraz konieczne jest osiągnięcie przedrostka 6, a jest to możliwe. Pamiętacie, że w  artykułach z ostatnich lat w tej serii pisaliśmy, że można osiągnąć przedrostek 5? Otóż stało się i  wydarzy się więcej. Mamy obowiązek przekształcenia Izraela w międzynarodowe centrum  finansowe, co jeszcze się nie stało, a Giełda Papierów Wartościowych w Tel Awiwie musi również  zacząć emitować spółki zagraniczne. Gdybym miał czas, zrobiłbym to sam, ale spotykam się z  menedżerami domów inwestycyjnych i zachęcam ich do zwrócenia się do świata, ponieważ  wcześniej nie rozumieli potencjału. 

Na świecie jest dużo pieniędzy, które szukają bezpiecznego miejsca na zakotwiczenie, a Izrael jest  teraz postrzegany jako silne państwo która jest zdolne zapewnić bezpieczeństwo, i wielu chciałoby  aby ich pieniądze nie tylko były bezpiecznie zakotwiczone tutaj, ale także rosły. Oznacza to, że do  Izraela można wwieźć znacznie więcej funduszy zagranicznych, w tym międzynarodowe fundusze  inwestycyjne powiązane z izraelską gospodarką. Dotrzemy do przedrostka 2 w kursie dolara, od   tego nie ma ucieczki, to jest potęga nowego Izraela, a eksport musi szukać rozwiązań, bo nie można go redukować ze względu na kurs dolara, między innymi jak eksport rolniczy. 

Historia bohatera Judasza Machabeusza rozpaliła wyobraźnię Żydów podczas dwóch tysięcy lat  wygnania. Kiedy doświadczali zamieszek, pogromów, deportacji i eksterminacji, zawsze marzyli o  wielkim żydowskim dowódcy, który machnie cudowną różdżką odnowionej suwerenności  żydowskiej. A tutaj nasza izraelska historia jest dziesiątki razy większa niż wszystko, co  wyobrażały sobie pokolenia Żydów Diaspory i znacznie większa niż wszystkie osiągnięcia Judasza  Machabeusza, więc każdy z nas powinien postrzegać to jako wielki przywilej, że żyje w najlepszym okresie dla narodu żydowskiego od dwóch tysięcy lat i więcej. Nie jest jednak oczywiste, że już  zwyciężyliśmy. 

Jak więc osiągnąć przedrostek 6, poza inwestycjami w gaz i high-tech, aby każdy, obok tego, co robi, zastanowił się nad możliwością założenia małej firmy w nadchodzącym roku.  

Nie jest to proste, a trzeba dobrze nauczyć się marketingu online (dużo wyjaśnień jest na YouTube, hebrajskim i  angielskim), a wtedy wejdzie się w nowe światy wiedzy, zainteresowań i spełnienia. Oczywiście bardzo ważne są nie  tylko pieniądze, które można zarobić, ale także satysfakcja, że również jesteś na drodze do izraelskiego sukcesu.  Ponieważ ludzie nie wiedzą, jak zacząć, mogę w przyszłości spróbować wyjaśnić, jak to zrobić, w specjalnej sekcji dla  członków Gplanet Prime Club, jako dodatkowy wkład w społeczeństwo izraelskie i dla Was, moi drodzy czytelnicy. Kto zastosuje się do zasad które przedstawimy w przyszłym nowym dziale, owoc 40 lub więcej lat doświadczenia, odniesie  sukces. 

Do zobaczenia w artykule przyszłorocznym , odnosimy sukcesy i w tym roku mamy powody do satysfakcji.

Przyslal i przetlumaczyl Marek Eyal-Fajtlowicz

Świąteczny i otwarty dla wszystkich: Coroczny przegląd gospodarki, 2022, z liczbami jakich nigdy wcześniej nie widzieliście.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Świetny artykuł ! Prosimy o więcej takich !

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.