Uncategorized

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 227Jaroslaw Kosiaty

Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych


Smutne rozstania na dworcach. Kobiety z dziećmi jadą w nieznane, z niewielkimi torbami, do których zdążyły w pośpiechu spakować kilka najpotrzebniejszych rzeczy dla siebie i dzieci. Mężczyźni – mężowie, ojcowie, bracia, dziadkowie – zostają, aby walczyć. Nie mogą przecież zostawić Ojczyzny, ziemi swych przodków na pastwę okupanta… 

Kilka urywanych zdań, ostatni silny uścisk, pocałunek, przytulenie do piersi dziecka, szybko otarte łzy i… nadzieja, schowana gdzieś głęboko pod połami płaszcza, że to tylko na chwilę, że jeszcze się spotkamy i znowu wszyscy będziemy razem. Bez syren alarmów przeciwlotniczych, huku spadających bomb, ciał sąsiadów leżących na ulicy, którzy wyszli nieopatrznie na chwilę ze schronu, aby kupić chleb w pobliskim sklepie…

I jeszcze ta kompletna obojętność świata, który patrzy i nic nie robi (poza “deklaracjami i słowami wsparcia”). I czułe wizyty, uśmiechy, uściski, spotkania, długie rozmowy najwyższych przedstawicieli Francji, Niemiec, Izraela ze zbrodniarzem, który ma na rękach krew niewinnych kobiet i dzieci, a bombardowanie szpitali i przedszkoli nazywa “specjalną, pokojową akcją”.

Ludzie, którzy okradli swój naród i pławią się w luksusie uciekają teraz swoimi drogimi jachtami na wody międzynarodowe lub lecą prywatnymi odrzutowcami w “bezpieczne” miejsca. Na lotnisku w Tel Awiwie odnotowano w ostatnich dniach przyloty kilkunastu prywatnych rosyjskich odrzutowców. Jeden z turystów nagrał telefonem w holu dworca Romana Abramowicza, przemykającego chyłkiem ze swoją świtą poza kontrolą paszportową. Z szacunków Szwajcarskiego Stowarzyszenia Bankowców (SBA) wynika, że rosyjscy oligarchowie zgromadzili w szwajcarskich bankach nawet 213 miliardów dolarów. Przecież “pecunia non olet”, a krew się zmyje…

A świat po raz kolejny patrzy obojętnie na śmierć niewinnych, morze łez i cierpienia…

Polską granicę przekroczyło już ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy (dziś bomby spadły na bezpieczny dotąd Lwów – fabrykę naprawy samolotów). Do polskich szkół zapisano już 65 000 dzieci z Ukrainy. W zaprzyjaźnionej szkole podstawowej dyrekcja zastanawia się, w jaki sposób zastąpić dzwonki na lekcje, ponieważ wzbudzają one strach i lęk wśród ukraińskich dzieci (kojarzą się z sygnałami alarmów przeciwlotniczych)…

W jednej z miejscowości na Podlasiu ukraińska rodzina szukała schronienia po przekroczeniu przejścia granicznego. Pytali o miejsce w hotelu, ale cena, jakiej oczekiwano, przerosła ich możliwości finansowe. Usłyszeli, że za darmo nie mogą przenocować, bo wypranie pościeli i sprzątanie pokoju kosztuje. Ponadto trzeba też zdezynfekować pomieszczenie. Matka z czwórką dzieci udała się więc do pobliskiego sklepu obuwniczego z prośbą o poradę. Nie została bez pomocy. Jak powiedziała pracownica butiku, jej szef zaoferował kobiecie darmowy nocleg w pokojach, którymi dysponował w budynku, gdzie sprzedaje buty. Miało mu się zrobić żal kobiety i dzieci, które zmęczone nie wiedziały, co robić dalej. Poszukiwali jednego noclegu, bo następnego dnia mieli ruszyć w dalszą podróż. Mężczyzna zostawił więc klucze uchodźcom, którzy nad ranem wyjechali, pozostawiając na stole kartkę z zeszytu z podziękowaniami: “Bardzo wdzięczny za schronienie, za twoją dobroć i człowieczeństwo. Agnieszko, Aniu, Marku i wszyscy inni Polacy – Niech Bóg błogosławi Ciebie i Twoje dzieci” – napisali Ukraińcy. Widziałem zdjęcie tej kartki z nieporadnymi podpisami wszystkich dzieci…

Na stronę na fejsbuku wrzuciłem film, pokazujący jak polscy wolontariusze na granicy pomagają dzieciom uciekającym z Ukrainy przed koszmarem wojny:

https://bit.ly/3Jt1pcT

Na zakończenie piękna piosenka o rozstaniu. Utwór „Nim” wykonuje zespół „Cztery pory miłowania”. Śpiewa Aleksandra Bacińska, która napisała także słowa, muzykę skomponował Sławomir Horbatiuk.


Nim

(...) 
Kraciasty, miękki koc
Ramiona Twoje zna
W koszuli nocnej noc
A w lustrze tylko ja

I nie wiem, czyj to błąd
I nie wiem, w czym on tkwi
Że pociąg znowu stąd
Zabiera Ciebie mi

Jak struna drżę, 
Gitarą do mnie mów
Smak poczuć chcę
I zapach Twoich słów

Nim zaśnie czas
I nim zapadnie w sen
Gdzieś obok nas
Ta najwierniejsza z wen

Kraciasty, miękki koc
Ramiona Twoje zna
W koszuli nocnej noc
A w lustrze tylko ja

I nie wiem, czyj to błąd
I nie wiem, w czym on tkwi
Że pociąg znowu stąd
Zabiera Ciebie mi

Kategorie: Uncategorized

7 odpowiedzi »

 1. Ja witam oligarchów rosyjskich w Izraelu, pod warunkiem że podpadają mniej więcej pod definicję Żyda. A tu uzasadnienie mojego przywitania (nie serdeczności, przywitania):

  1. Jak dotąd nic przeciw Izraelowi nie zrobili.
  2. Ale ci którzy żądają od Izraela ich bojkotu, popełnili przeciwko Izraelowi mnóstwo zła, złośliwości, zdrad, podkładania nogi gdzie się tylko dało i bratanie się z najgorszymi wrogami Izraela. Poszkodowana Ukraina też głosowała jak pokorny niewolnik w każdej rezolucji antyizraelskie. Doskonały powód nie słuchać ich rad.

  Taka lista powinna wystarczyć, ale…
  3. Według każdego kryterium poprawnego systemu sądowego nie konfiskuje się własności prywatnej na podstawie decyzji interesantów, ale na podstawie decyzji sędziego, albo składu sędziów. Widzimisie Macrona, Bidena czy innego Scholza nie może zastąpić prawa, nawet tego ”międzynarodowego”.
  4. Jeśli oligarchowie są przestępcami, gdzie list gończy Interpolu? Szukałem na Internecie i nie, nie znalazłem żadnej informacji o uczestnictwie tych oligarchów w ludobójstwie. Nie w przeszłości i nie dzisiaj. Wolni ludzie, którym zdarzyło się być Rosjanami w nieodpowiednim czasie.
  5. To może zdarzyć się każdemu zamożnemu obywatelowi w podobnych okolicznościach. Zacietrzewieni populiści operują poza ramami praw pod którymi są podpisani, bo Bóg…(ups, Prawda) z nimi. Tak operuje dzisiaj demokracja ”liberalna”.

 2. „powinny pochodzic z uczciwej i ciezkiej pracy…” Kon by sie usmial , tym bardziej ze Mar ktoremu to moznaby bylo przypisac nie pracowal ciezko, utrzymywal go Engels zdaje sie.
  Szwajcaria tak chetnie ” zamrazajaca” teraz potrzebowala dziesiecioleci zeby odmrozic pienidze ofiar Holocaustu ” zamroonych” tam.
  I nic nie robi z kilkudziesieciu miliardami dolarow ” biednych palestyncow” z datek naiwnych dobroczyncow
  Jak i inne kraje , rzucajace sie teraz lapczywie na to co wydaje sie im latwe.
  Co do Eli Wiesela wizytujacego „Solidarnosc” to popelnil blad, oszukano go po prostu.
  Ja sam slyszalem w TV wiceprzewodniczacego tej organizacj, mowiacego zachwyconej sali ” Znamy dobrze Zydow, odwiecznych wrogow Narodu Polskiego..”

 3. Sankcje na rosyjskich oligarchów nałożyło już wiele różnych państw. Nawet neutralna do tej pory Szwajcaria oficjalnie ogłosiła ustami swojego prezydenta Ignazio Cassisa o zamrożeniu aktywów oligarchów w szwajcarskich bankach. „Neutralność to nie obojętność. Te cztery pakiety obejmują setki nazwisk oligarchów i ci oligarchowie, ich aktywa zostały zamrożone w Szwajcarii. Nie mogą dysponować swoim majątkiem” – zaznaczył Cassis. Podkreślił, że również firmy w Szwajcarii należące do oligarchów „zostały zablokowane. Już doszło tu do upadłości.” Są plany, aby te gigantyczne środki przeznaczyć na odbudowę zniszczonej wojną Ukrainy. Sankcje na oligarchów nałożyło także 27 państw członkowskich Unii Europejskiej (na czarnej liście umieszczono m.in. oligarchów, członków białoruskiego banku centralnego oraz czołowych banków rosyjskich i białoruskich).
  Włochy
  We Włoszech władze zamrażają i zajmują majątek należący do rosyjskich i białoruskich oligarchów objętych sankcjami po ataku Rosji na Ukrainę. Łącznie wartość zajętych dotychczas nieruchomości, terenów i jachtów we Włoszech szacuje się 140 mln euro. Sankcjami objęto 680 osób, w tym 25 należących do najbogatszych ludzi na świecie. Włoska policja skarbowa zajęła na Szmaragdowym Wybrzeżu na Sardynii luksusową willę i rozległe tereny należące do Aliszera Usmanowa, magnata przemysłu gazowego i osobistego przyjaciela prezydenta Władimira Putina. W porcie w Imperii zatrzymano wart 50 milionów dolarów jacht przedsiębiorcy Aleksieja Mordaszowa, którego majątek szacowany jest na 23 miliardy dolarów. W Como zajęte zostały nieruchomości oligarchy i dziennikarza Władimira Sołowiowa, a w Lukce – XVII-wieczna rezydencja Olega Sawczenki. Włoska Gwardia Finansowa zajęła na Sardynii nieruchomość, która należy do rosyjskiego oligarchy, Piotra Awena. Łącznie we Włoszech zamrożono już majątek rosyjskich bogaczy wart ok. 700 mln euro. 67-letni Awen to były minister współpracy gospodarczej z zagranicą Federacji Rosyjskiej i były zastępca przewodniczącego komisji walutowo-ekonomicznej rządu. Później został prezesem Alfa Banku i twórcą imperium finansowego. Decyzję o zamrożeniu należącej do niego części posiadłości podjął włoski komitet bezpieczeństwa finansowego.
  Francja
  Francuscy celnicy w miejscowości La Ciotat zajęli jacht rosyjskiego oligarchy, szefa koncernu Rosnieft Igora Sieczyna – poinformował minister finansów Francji Bruno Le Maire.
  Hiszpania
  Hiszpańskie służby zarekwirowały cumujący w porcie w Barcelonie jacht należący do rosyjskiego oligarchy Siergieja Czemiezowa. Wartość jednostki to około 140 mln dol. Czemiezow jest dyrektorem generalnym rosyjskiej korporacji zbrojeniowej Rostech, zanim Putin ograniczył swoje kontakty do wąskiego grona ludzi, współpracowali. Znają się jeszcze z GRU.
  Wielka Brytania i Francja
  Nie mogąc się doczekać interwencji władz, zwykli obywatele sami ustalają, które wille należą do ludzi Putina, wyłamują zamki i zajmują je. Brytyjczycy i Francuzi chcą, aby rosyjskie rezydencje zostały udostępnione dla uchodźców z Ukrainy. Z kolei w Londynie squattersi zajęli luksusowy dom proputinowskiego oligarchy Olega Deripaski. Nie wiadomo, co stanie się z tą posiadłością. Brytyjski rząd niedawno zapowiedział, że bada możliwość zakwaterowania ukraińskich uchodźców w nieruchomościach należących do rosyjskich oligarchów objętych sankcjami. Angielscy, francuscy czy włoscy dziennikarze wciąż opisują kolejne majątki należące do rosyjskich oligarchów, które nie zostały objęte sankcjami.
  Izrael
  Izrael nie nałoży żadnych sankcji na rosyjskich oligarchów z bardzo prostego powodu. Roman Abramowicz ma podwójne obywatelstwo, a właścicielem wartego ponad miliard dolarów pałacu Putina niedaleko Gelendżiku nad Morzem Czarnym jest oficjalnie jego bliski przyjaciel – Arkadij Rotenberg.
  Podsumowując:
  Nie ma nic złego w kupowaniu drogich rezydencji, hoteli, biurowców czy jachtów pod warunkiem, że środki na ten cel pochodzą z uczciwie i ciężko zarobionych pieniędzy. Siła Rosji opiera się głównie na jej bogactwach naturalnych (ropa naftowa, gaz ziemny, węgle, uran oraz rudy metali, m.in. żelaza, miedzi, niklu, chromu). Zyski z ich wydobyci i sprzedaży czerpie jednak maleńka grupa oligarchów związanych z obecną władzą. Tymczasem najnowsze dane statystyczne z Rosji są zatrważające. Federalna Służba Statystki Państwowej – Rosstat poinformowała właśnie, że ponad 20 milionów Rosjan (!) żyje poniżej granicy ubóstwa. Z wcześniejszych sondaży wynika, że około 70 proc. Rosjan nie stać na to, by żyć na tym samym poziomie od wypłaty do wypłaty. Liczba osób, które żyją w Rosji poniżej granicy ubóstwa wzrosła w ostatnim czasie o pół miliona (do grupy tej zalicza się osoby, których dochód nie przekracza 11 tys. rubli, czyli około 665 zł / miesiąc). I dotyczy to nie tylko ludzi na wsi, ale także przedstawicieli inteligencji w miastach (m.in. nauczycieli, pracowników kultury, oświaty i sztuki nie mogących utrzymać swoich licznych rodzin).
  Na koniec chciałbym przytoczyć słowa jednego z ostatnich świadków zagłady – Elie Wiesela (1928-2016), więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz (nr A-7713). Wiesel napisał łącznie prawie 50 książek eseistycznych, powieści i sztuk teatralnych. W 1986 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Gdy dwa lata później odwiedził Polskę, spotkał się też z liderami podziemnej Solidarności (angażował się na rzecz praw człowieka i przeciw niesprawiedliwości w różnych miejscach świata). Najbardziej znane na świecie są jego słowa: „Kto chciałby wymazać pamięć o ofiarach Holokaustu, ten zabija je po raz drugi.”. Jednak przy okazji obecnej, tragicznej w skutkach wojny na Ukrainie oraz aktualnej sytuacji na Ukrainie, w Rosji i w Polsce, znamienne są jego inne słowa: „Zawsze opowiadaj się po jednej ze stron. Neutralność pomaga oprawcy, nigdy ofierze. Milczenie i cisza pomagają dręczycielowi, nigdy dręczonemu.”

 4. A w jaki sposob ” inne kraje” przylaczyly sie na sankcje ? Ani jednego oligarchy nie zaaresztoano w Anglii ,np. Ich nieruchomosci w Londynie stoja dalej.. Abramowicz kupil domy w Tel Avivie, to nie zbrodnia, c ?

 5. Informacje o lądowaniu rosyjskich, prywatnych samolotów w Izraelu pochodzą akurat z… „The Times of Israel” i są cytowane w różnych serwisach: „Gdy Izrael unika sankcji wobec oligarchów, z Rosji przylatuje czternaście prywatnych odrzutowców – informuje „The Times of Israel”. Hebrajskie media donoszą, że od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę port lotniczy Ben Guriona w Tel Awiwie obsługuje „nietypową” liczbę wynajętych samolotów. Dziennikarze twierdzą, że wykluczone przez wiele krajów zaplecze Władimira Putina ucieka przez Turcję do Izraela. Hebrajskie media podają, że w ciągu ostatnich kilkunastu dni na lotnisku Bena Guriona wylądowało czternaście prywatnych odrzutowców, które wystartowały z Rosji. „The Times od Israel” ustalił, że siedem wyleciało z Turcji do Moskwy i Sankt Petersburga, a następnie z tych miast do Tel Awiwu. Dziennikarze wskazują, że to efekt tego, iż Izrael nie przyłączył się do państw, które nałożyły sankcje na oligarchów blisko związanych z Kremlem. (…) Według brytyjskiej gazety „The Times” Abramowicz jest właścicielem co najmniej trzech nieruchomości w stolicy Izraela – hotelu w dzielnicy Newe Cedek, który kupił od męża aktorki Gal Gadot, Yarona Varsano, posiadłości na przedmieściach, w dzielnicy Herclijja, oraz pięciopiętrowego biurowca przy plaży.” Tyle piszą media izraelskie i brytyjskie, a za nimi media z innych państw na świecie…

 6. ”kilkanascie prywatnych samolotow nalotnisku w Tel Avivie”… chyba w prasie polskiej, bo nigdzie o tych ” kilkunastu” nie moglem znalezsc.
  Tak, samolot Ab´ramowicza wyladowal na Ben Gurion i powolono mu tylko dzien sie zatrzymac
  I Abramowicz nie”przemykal sie poza kontrola”, to niemozliwe, wszedl chyba wejsciem dla VIPow, ktore sa na kazdym lonisku, na Okeciu tez.
  Mieli go Izraelczycy zaaresztowac ? Za co ? Mieszakal przez lata w Angli i jakos go Anglicy nie zaaresztowali.
  ”Nakradli miliardy..” Rozdac te miliardy pomiedzy ” robotnikow i chlopow” ?
  Zreszta w Polsce jest tez troche miliarderow dolarow. Oni nie nakradli sie ?

 7. Dlaczego świat milczy? Dlaczego Izrael udziela schronienia zbrodniarzom, którzy nakradli miliardy, a teraz uciekają z innych państw do Izraela? Dlaczego premier Naftali Bennett tak serdecznie i czule wita się i rozmawia ze zbrodniarzem wojennym Putinem w Moskwie? Dlaczego po raz kolejny świat jest obojętny, patrząc na morze łez i cierpienia? Polecam wstrząsający wywiad z dzieckiem z Kijowa: ”Escaping Kyiv after hiding for two weeks” https://bit.ly/3ilRU3n

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.