Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu, 27.3 – 28.3


Większość Izraelczyków sprzeciwia się udzielaniu Ukrainie pomocy wojskowej, takiej jak system obrony przeciwrakietowej Iron Dome, wynika z nowego badania Izraelskiego Instytutu Demokracji


„Zamknij bramy! Zamknij bramy!” Brzmi to jak fragmenty wyrwane z filmu, ale to Madeleine Albright biegała po piętach w rezydencji ambasadora Stanów Zjednoczonych w Paryżu. Albright, pierwsza zydowska kobieta i sekretarz stanu, która zmarła w tym tygodniu w wieku 84 lat, chciała powstrzymać niesławnego Jasera Arafata przed opuszczeniem kompleksu.


Centrum Informatyki i Systemów Informacyjnych Sił Obronnych Izraela, znane pod hebrajskim akronimem Mamram, ma zasadnicze znaczenie dla każdej nowoczesnej funkcji odgrywanej przez izraelskie wojsko. Jak powiedział szef Centrum, nie ma możliwości prowadzenia dokładnej walki bez elementów obliczeniowych, oprogramowania danych”.


Administracja prezydenta USA Joe Bidena zapowiedziała w czwartek, że przyjmie okolo 100 tysięcy ukraińskich uchodźców. Jest to coś, na co naciskała amerykańska społeczność żydowska, a proces składania wniosków i wchłaniania jest czymś, do czego przygotowywali się z wyprzedzeniem.


27 marca 2022 r. z góry Hermon wystartował 31. wyścig Golani. W ramach wyścigu żołnierze i dowódcy brygady przebiegną 850 km z góry Hermon do Ejlatu przez pięć głównych miast: Carmiel, Modi’in, Jerozolimę, Aszdod i Ejlat.


Gigant Intel w Kiryat Gat rozpoczyna zbiórkę ubrań damskich, dziecięcych oraz zabawek dla ukraińskich uchodźców.


Izrael poparł rezolucję ONZ wzywającą Rosję do zakończenia wojny w Ukrainie. Przeciwko rezolucji głosowały Rosja, Białoruś, Korea Północna, Erytrea i Syria.


Dziesiątki osób przybyło w sobotę na plac Habima w Tel Awiwie, aby pokazać swoje poparcie dla prezydenta Rosji Władimira Putina, miesiąc po jego inwazji na Ukrainę. Demonstranci nieśli flagi Rosji i Związku Radzieckiego, a także tablice z napisem „Nie dla rusofobii” Kiedy mówisz „Slava Ukraini” (Chwała Ukrainie), słyszymy Heila Hitlera, a nie ma na to miejsca w naszym kraju – powiedział jeden z demonstrantów


Szef polityki zagranicznej UE, Josep Borrell, powiedział w sobotę, że nowa umowa w sprawie programu nuklearnego Iranu zostanie przypieczętowana w ciągu kilku dni,


Do końca marca przynajmniej dwa statki z ropą naftową z Rosji mają wpłynąć do polskich portów. – – Polska i inne kraje unijne kupując od Rosji, wspierają armię Putina i bombardowania ukraińskich miast 


Czwarta szczepionka zmniejsza ryzyko zgonu z powodu COVID o 78 procent, wynika z izraelskiego badania


Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid i sekretarz stanu USA Antony Blinken mieli w niedzielę w Jerozolimie konferencję podczas której omówili rosyjską inwazję na Ukrainę i ewentualną umowę nuklearną z Iranem


Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie arabskiej wioski Kafr Qaddum w zachodniej części Samarii. Podpalono dużą ilość opon, powodując poważne zanieczyszczenie powietrza


Izraelskie i niemieckie związki piłkarskie podpisały w tym tygodniu porozumienie o współpracy, na dzień przed towarzyskim meczem pomiędzy reprezentacjami narodowymi tych krajów.


Premier Naftali Bennett potępił niedawne ataki Huti na saudyjskie obiekty energetyczne .„Państwo Izrael wyraża ubolewania dla Królestwa Arabii Saudyjskiej po przerażającym ataku wspieranych przez Iran HutiMinistrowie spraw zagranicznych
Bahrajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Egiptu przybyli do Izraela w niedzielę przed historycznym szczytem, ​​na którym w kibucu Sdeh Boker powitał ich izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid.


 Dwie ofiary ataku terrorystycznego w Haderze w niedzielę wieczorem zostały zidentyfikowane jako funkcjonariusze policji granicznej Yazan Fallah (19 lat) z wioski Kasra-Samia i Shirel Aboukaret (19 lat) z Netanya.

Tal Engler i Sergey Richter z Izraela zdobyli złoty medal w konkursie drużyn mieszanych karabinów pneumatycznych na 10 m podczas Mistrzostw Europy w strzelectwie 2022 w Hamar w Norwegii,


Premier Izraela Naftali Bennett uzyskał w poniedziałek pozytywny wynik testu na COVID-19, podało jego biuro w oświadczeniu. W oświadczeniu stwierdzono, że czuje się dobrze i będzie kontynuował pracę w domu.


izraelska firma produkująca napoje gazowane Sodastream założyła w Polsce ośrodek o nazwie Wyspa Pokoju, aby pomóc ukraińskiej młodzieży, którzy sa uchodźcami wojennymi.


28 marca 2022 r. rano w Sde Boker rozpoczęło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Izraela, Stanów Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu, Egiptu i Maroka. Uczestnicy potępili wczorajszy atak terrorystyczny w Haderze. Jair Lapid zaproponował, aby Szczyt Negew przekształcić w coroczne wydarzenie.


Siły Obronne Izraela wzmocniły cztery bataliony w rejonie Judei i Samarii. Dowództwo zapowiedziało, że w związku z rozpoczynającym się 1 kwietnia świętym muzułmańskim miesiącem Ramadan, będzie na bieżąco oceniać sytuację bezpieczeństwa.


od bankietu rozpoczął się Szczyt Negew. Głównym tematem rozmów jest możliwość utworzenia sojuszu obronnego w celu przeciwdziałania irańskiej agresji.


Siły Obronne Izraela postawiły w stan gotowości wszystkie systemy obronne na południu kraju, aby zapewnić bezpieczeństwo Szczytowi Negew.


rząd zatwierdził plan utworzenia pięciu nowych osad wiejskich w południowo-wschodnim regionie Mevo’ot Arad na Negewie. Jedna z tych pięciu osad będzie przeznaczona dla społeczności beduińskiej.


zakończył się Szczyt Negewu. Minister spraw zagranicznych Jair Lapid powiedział: “Dzisiaj otwieramy drzwi przed wszystkimi narodami regionu, w tym Palestyńczykami, i proponujemy im zastąpienie drogi terroru i zniszczenia wspólną przyszłością postępu i sukcesu”.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. ”Do końca marca przynajmniej dwa statki z ropą naftową z Rosji mają wpłynąć do polskich portów. – – Polska i inne kraje unijne kupując od Rosji, wspierają armię Putina i bombardowania ukraińskich miast ”

    Dawid Warszawski i inne szakale wyjace gdzieindiej tutaj o Izraelu jakos tego nie wspomnialy. Pieniadze najwazniejsze nad Wisla

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.