Uncategorized

Azerbejdżan został potraktowany jak “Izrael” podczas konferencji w kongersie


Obserwowanie, jak jeden mówca po drugim uderza w sojusznika USA i Izraela, nasuwa pytanie, czy ” Squad ” stał się głównym nurtem na Kapitolu

Izraelski minister komunikacji Ayoob Kara.

Oglądanie dyskusji panelowej z 21 czerwca, którą Komisja Praw Człowieka Toma Lantosa zorganizowała w Rayburn House Office Building, potwierdziło coś, co wiedziałem od dawna. Azerbejdżan i Izrael nie tylko łączą bliskie stosunki, ale świeckie, demokratyczne państwo muzułmańskie jest poddawane hejtowi, który co najmniej przypomina ten, którym regularnie obrzucane jest państwo żydowskie.

Wydarzenie zatytułowane “Ochrona ludności Górskiego Karabachu” było ironicznym programem komisji nazwanej na cześć ocalałego z Holokaustu i byłego kongresmena.

Mówcy wyrazili oburzające roszczenia wobec Azerbejdżanu, które były niezwykle podobne do sposobów, w jakie tak zwana ” Squad ” -Reps. Alexandria Ocasio-Cortez (D-N.Y.), Ilhan Omar (D-Minn.), Ayanna Pressley (D-Mass.), Rashida Tlaib (D-Mich.) i inni – traktuje Izrael.

Jako były izraelski minister komunikacji byłem oburzony widząc, jak członkowie Kongresu i inni prominentni Amerykanie atakują jednego z największych sojuszników Ameryki w walce z irańskim reżimem. Atakowali również Izrael za to, że stanął po stronie Azerbejdżanu. Stronnicze przemówienie za stronniczym przemówieniem, nie mogłem przestać się zastanawiać, czy Squad przeszedł do głównego nurtu w Kongresie.

Kongresowe komisje praw człowieka najwyraźniej nie dbają już o sprawiedliwe traktowanie obu stron konfliktu. Prelegenci mocno faworyzowali Ormian. Głosy Azerbejdżanu zostały wyciszone. Wydawało się nawet, że ktoś kasował proazerbejdżańskie komentarze na kanale YouTube, tak jak w przypadku jednego, który zawierał link do odrzucenia tego przesłuchania.

“Czy chcemy, aby kolejna starożytna populacja chrześcijan została wypędzona ze swojej ojczyzny? Wiele z tych działań odbywa się przy użyciu broni amerykańskiej lub izraelskiej, którą posiadają Azerowie. To nie powinno mieć miejsca na naszej warcie i w tym czasie” – powiedział.

Nie wspomniał, że 30 000 Żydów i do 450 000 chrześcijan żyje w Azerbejdżanie jako równoprawni obywatele.

Również zignorowany: Armenia wygnała milion Azerów z ich domów i zniszczyła ponad 60 meczetów w Karabachu. Inne zbezcześcili świniami, wykorzystali jako wieże strażnicze lub przekształcili w irańskie meczety. Jednak dla komisji Lantosa konflikt dotyczył “wypędzenia chrześcijan”, a nie czystek etnicznych Azerów z 20% kraju.

Rymuje się to z fałszywymi twierdzeniami Squad, że w konflikcie izraelsko-palestyńskim chodzi o “wypędzenie Palestyńczyków”, podczas gdy tak naprawdę chodzi o palestyńską próbę wypędzenia Żydów.

Argumentacja byłego ambasadora wykazuje również zadziwiające podobieństwo do argumentów ruchu BDS. Brownback opowiadał się za “dwupartyjną ustawą o prawach człowieka w Górskim Karabachu”, wyobrażając sobie ustawę – a nie tylko rezolucję – na mocy której Waszyngton dyktowałby Azerbejdżanowi, jakie powinny być jego “minimalne standardy praw człowieka”. Stany Zjednoczone dałyby również Armenii “podstawowe gwarancje bezpieczeństwa”.

Brownback oświadczył również, że Waszyngton powinien zaprzestać wysyłania broni do Azerbejdżanu, chyba że ten ostatni usunie swój punkt kontrolny z korytarza Lachin. Warto zauważyć, że Rosja i Iran – obaj zagorzali wrogowie Stanów Zjednoczonych – są głównymi zwolennikami usunięcia tego punktu kontrolnego.

Rosjanie chcą nadal eksploatować zasoby naturalne Azerbejdżanu, naruszając prawo międzynarodowe, podczas gdy Iran chce nadal wykorzystywać Armenię do omijania zachodnich sankcji. Podczas panelu nie wspomniano o bliskich związkach Armenii z Rosją i Iranem.

Michael Rubin, starszy specjalista z American Enterprise Institute, powiedział, że prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew działa w sposób “niemal analogiczny do tego, co widzieliśmy w przypadku Saddama Husajna”.

Alijew niedawno otworzył ambasadę w Tel Awiwie i pochodzi z kraju o przyjaznych stosunkach z Izraelem. Husajn wystrzelił pociski Scud na Izrael podczas wojny w Zatoce Perskiej i wydawał dotacje rodzinom palestyńskich zamachowców-samobójców, którzy zamordowali Izraelczyków podczas drugiej intifady. (Porównał również odzyskanie Karabachu przez Azerbejdżan – co uczynił zgodnie z czterema rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ – do nielegalnej inwazji Husajna na Kuwejt).

To wszystko byłoby wystarczająco problematyczne. Ale Rubin ogłosił również, że Waszyngton powinien “dyplomatycznie przekonać Izrael, że być może dalsze ślepe wspieranie Azerbejdżanu nie leży całkowicie w jego interesie”.

“Jak Izrael może oczekiwać, że społeczność międzynarodowa stanie za nim, aby objąć znaczenie zachowania żydowskiego dziedzictwa kulturowego na Zachodnim Brzegu w obliczu niektórych palestyńskich przywódców, którzy chcieliby, aby zostało ono całkowicie zniszczone, jeśli Izrael nie przyczynia się do zachowania dziedzictwa ormiańskiego w Górskim Karabachu?” – zapytał.

Innymi słowy, Izrael powinien być zastraszany, aby zmienił stronę – wbrew swoim interesom we wspieraniu Azerbejdżanu w obliczu zagrożeń ze strony Iranu i jego pełnomocników – tylko z powodu silnego lobby ormiańskiego, które ma nadzieję uczynić z Izraela “marionetkę Ameryki”, która wykonuje jej polecenia.

Jeden z mówców, naukowiec, odniósł się nawet do Azerbejdżanu popełniającego “drugie ludobójstwo Ormian”, co jest niesamowitym podobieństwem do niektórych członków Kongresu oskarżających Izrael o “ludobójstwo Palestyńczyków”.

Niestety, żaden z członków Kongresu nie sprzeciwił się temu, co sprawia, że ponownie zastanawiam się, czy Squad przeszedł do głównego nurtu.

Przedstawiłem tylko niewielki przedsmak propagandy przedstawionej na tym wydarzeniu. Pozostaje pytanie: Jak Izrael powinien zareagować na tego rodzaju presję?

Moja rada jest taka, że Izrael powinien oprzeć się tego rodzaju naciskom USA i trzymać się Azerbejdżanu – jednego ze swoich największych sojuszników w walce z irańskim zagrożeniem. Sojusznicy powinni wspierać się nawzajem.

Tak jak Azerbejdżan stoi po stronie Izraela, tak my powinniśmy stać po stronie Azerbejdżanu – zjednoczeni przeciwko naszym wspólnym wrogom.

Azerbejdżan został potraktowany jak “Izrael” podczas konferencji Kongresu

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Kongres amerykański ignoruje systematycznie los chrześcijan i innych mniejszości w państwach islamskich Afryki i Azji, ale Ormian znienacka hołubi.
    Typowa hipokryzja lewicy amerykańskiej i skrajna głupota jej prawicy i jeszcze jedno fiasko State Department z półgłówkiem na czele. To chyba pierwszy amerykański minister spraw zagranicznych który odniósł 100% niepowodzeń w czasie jednej kadencji. Osiągnięcie godne rekordu Guinnessa.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.