Uncategorized

Ciekawostki od Wlodka Rozenbauma

Muzeum Żydów Polskich w Warszawie (“Museum of the History of Polish Jews”)
Powstanie w Getcie Warszawskim (“The Warsaw Ghetto Uprising”)
Singer Stevie Wonder agreed to perform at the 2012 winter gala of the Friends of the Israel Defense Forces, until anti-Israel groups pressured him to cancel. Stevie caved to their lies and propaganda and backed out. Stevie, this one is for you.
http://www.youtube.com/watch?v=BkObY7Uerpo
O prasie lodzkiej
Film “Był Jazz”, 1981, reż. Feliks Falk (90 min) [Z powodu stanu wojennego premiera filmu opóźniona została o trzy lata]
“Był jazz” jest swoistym hołdem dla pierwszych, “podziemnych” zespołów, próbujących w stalinowskiej Polsce grać zakazaną “czarną” muzykę amerykańską. Kanwą scenariusza są autentyczne dzieje słynnej łódzkiej grupy “Melomani” pod wodzą Jerzego “Dudusia” Matuszkiewicza.

Akcja toczy sie w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych. Do Łodzi przyjeżdża z Poznania Jacek Karpiński. Zatrzymuje się w domu Witka, który wspólnie z kolegami gra w zespole muzycznym. Na co dzień orkiestra wykonuje “słuszny” repertuar. Nieoficjalnie zaś chłopcy z zapałem szlifują ukochane standardy jazzowe. Jacek szybko do nich dołącza. Jego umiejętności w grze na banjo budzą bowiem uznanie reszty instrumentalistów. Niestety, uprawianie “niedozwolonej” muzyki nie obywa sie bez smutnych konsekwencji. Młodzi wykonawcy co chwila tracą pracę, padają ofiarą nieustannych szykan i prześladowań. Pod względem gatunkowym “Był jazz” jest skrzyżowaniem dramatu o ciężkiej doli jazzmanów pod stalinowskim butem oraz utworu rozrachunkowego z ponurym okresem “błędów i wypaczeń”. W filmie Falka nie ma głównego bohatera. Zamiast tego jest kilka równoprawnych wątków ludzi, dla których jazz stał się sposobem na życie. Świetne aktorstwo młodych aktorów przydało tym postaciom wyrazistości i autentyzmu. Wielkim atutem filmu są też piękne zdjęcia Witolda Sobocińskiego i oczywiście muzyka, wykonywana przez zespół Old Timers.

Feliks Falk – scenariusz i reżyseria
Witold Sobociński – zdjęcia
Obsada:
Bożena Adamek
Michał Bajor
Andrzej Grabarczyk
Edward Żentara
Jerzy Gudejko
Witold Pyrkosz
Kazimierz Wysota

6360_1170286224707_5665810_a
Włodek Rozenbaum

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.