Fabryki Dymu

Nadeslal

walerian domanski

Walerian Domanski

 

Prezentujemy dzisiaj Waleriana Domanskiego i Jego ksiazke ” Fabryki Dymu”

Kliknij na zdjecie ponizej a pokaze sie w pelnym rozmiarze

Domanski Fabryki dymu - wyglad ksiazki

fabryki dymu okadka 3

„Fabryki dymu”- książka niezwykła.

 O Ksiazce !

„Fabryki dymu” to debiut pisarski Waleriana Domańskiego.” Szokujący tytuł jest całkiem na miejscu, bo i treść opowiadań jest… jeśli nie szokująca, to jest zaskakująca. Opowiadań Domańskiego w zasadzie nie da się zaszufladkować do jakiejkolwiek znanej nam kategorii literackiej. Nie są to

Opowiadania realistyczne,

mimo że akcja toczy się w realnym świecie… dokładniej w czasach wojny, tuż po wojnie i w czasach ustabilizowanego PRL-u. (W kilku akcja toczy się w ZSRR – „Smierć Stalina, „Stalin w saunie”, w jednym na terenie Izraela –„Bunkier”). Teren akcji nie jest jednak istotny, akcja mogłaby się toczyć niemal w każdym komunistycznym kraju. Nie są to także

Opowiadania science – fiction,

czyli nie są to opowiadania z krainy czystej fantazji. Ich treść jest mocno osadzona w realiach życia w PRL-u. I to jest największą siłą tych opowiadań, gdyż są pisane w myśl zasady…TAK MOGŁO BYĆ. Podziwu godna jest niespotykana wyobraźnia autora. Autor ciągle zaskakuje czytelnika, na ogół w zakończeniu (ale nie jest to regułą).

Opowiadania „bez przydziału”

a więc opowiadania nie dające sie zaszufladkować do znanych nam kategorii. Opowiadania typu – ….to się w głowie nie mieści!

A więc „Dwa litry bimbru”, „Hektar ziemi”, „Szewc Juraszek”, „ Latający Kuchar”, „Stalin w saunie”, „Dziad z babą”.

Można pokusić się także o podział opowiadań w zbiorze na:

  1. Opowiadania polityczne – „Powitanie Armii Czerwonej”, „Powrót”, „Podporucznik Kędziora”, „Józef Cyrankiewicz”, „Bolesław Bierut” ,  „Kołchozy są lepsze”, „Pepesza” i inne.
  2. Opowiadania psychologiczne – „Tereska”, „Przyjaciółki”, „Szewc Juraszek”.

Ale i ten podział nie będzie właściwy, bo w opowiadaniach politycznych mamy do  czynienia z bogatą warstwą psychologiczną. Mamy do czynienia z konkretnymi ludźmi…robotnikami, chłopami, milicjantami, funkcjonariuszami UB, z konkretnymi przywódcami partii a nawet z psychologią dziecka jak to jest w opowiadaniu „Gwiazda Armii Czerwonej”. Najważniejsza jest niezwykłość akcji tych opowiadań, przy zachowaniu prostego, klarownego języka. Przy tym humor i satyra przelewają się w  nich niczym piana z kufla dobrego piwa.

Jest to książka którą powinien przeczytać każdy uczeń, poczynając od uczni starszych klas szkół podstawowych a kończąc na studentach szkół wyższych. Powinni przeczytać ją ci wszyscy którzy mają złudzenia co do pozytywnych cech socjalizmu i komunizmu ale przede wszystkim powinni ją przeczytać z tej prostej przyczyny… że jest to dobra literatura.

One Response to “Fabryki Dymu”

  1. great put up, very informative. I’m wondering why the opposite experts of this sector do not realize this. You should continue your writing. I am confident, you have a huge readers’ base already!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: