Uncategorized

Tajny Radca do spraw Bliskiego Wschodu – metoda hojności strategicznej.

Przetlumaczyla z hebrajskiego

i przyslala Olga Degani

reunion 69 .1

 

ludwik 14

Tajny Radca do spraw Bliskiego Wschodu – metoda hojności strategicznej.

Kiedyś zachód kupował wschód kolorowymi paciorkami. Dzisiaj wschód kupuje zachód tymi samymi paciorkami. Jak usprawiedliwiają to sobie ważne osobistości? To nie przekupstwo, oni mówią, to zapłata za pracę, równowartość za kontakty, które im zapewniam, to dobroczynność, albo finansowanie badań naukowych. Któż się oprze tak szlachetnej dobroczynności?

Przekupstwo metodą Ludwika XIV-go: państwa arabskie kupują Ważne Osobistości Zachodu.

Ludwik XIV, król Francji (1638-1715) rozpoczął swe wieloletnie panowanie od pozyskania wrogiej mu arystokracji. Co zrobił? Rujnował arystokratów doprowadzając ich do wydawania ogromnych sum na utrzymanie swych stanowisk na dworze króla (w tym celu zgromadził ich w Pałacu Wersalskim), w ten sposób uzależnił ich istnienie od dobrodziejstwa królewskiego i tak ich załapał.

Jak zdobywał poparcie przeciwnego mu arystokraty? Taktyką „hojności strategicznej”. Pozornie zupełnie nie zwracał uwagi na takiego arystokratę, nagle ten człowiek niespodziewanie odkrywał, że jego syn otrzymał intratną posadę; że ogromne sumy zainwestowano w jego rodzinnym okręgu; że jego portret nieoczekiwanie powieszono w pałacu królewskim. Tydzień czy miesiąc później król prosił go o przysługę, na której mu właściwie zależało. Ten sam arystokrata, który uprzednio przysięgał, że walczy przeciw królowi, odkrywał, że mu ta chęć przeszła.

Nie było to zwykłe przekupstwo, bo to skłoniłoby przecież arystokratę do odmowy. Taktyka hojności stratregicznej jest o wiele perfidniejsza: kto będzie na tyle niewdzięczny, aby nie odpłacić dobrem za uczynione mu dobro? Dzięki temu ten arystokrata nie czuł że jest wykorzystany, że się go przekupuje. Nie widział skazy na charakterze, odwrotnie, czuł dumę, coś w rodzaju wdzięczności, za okazję odpłacenia dobrem za uczynione mu dobro. Nie czuł, że ubijają interes, lecz że mają miejsce dwie wzajemne dobroczynności. Odpłacił się bo „chciał”, nikt go nie „zmuszał”. To przekupstwo z dobroczynnością, jest dobroczynnym przekupstwem, w którym nie ma dobroczynności i na pewno nie ma dobra.

Ten system działa zazwyczaj jednorazowo. Im dłużej trwa, tym słabiej działa. Tak samo to także działa dzisiaj, pomiędzy petrodolarami świata arabskiego i ważnymi osobistościami Zachodu. To nie my, to pieniądze.

1. W ustrojach arabskich, zarówno monarchicznych jak i w republikańskich, nie uznaje się tego za przekupstwo lecz wznoszenie systemów bezpieczeństwa wokół jedynego władcy, kręgi weź i wzamian daj: krewni, rodzina, klan, organy bezpieczeństwa i inni otrzymujący pieniądze, ziemie i uznanie, wzamian chronią władcę i bardziej wewnętrzne kręgi. W tym systemie kręgów wszyscy korzystają i dlatego tak trudno zdjąć władcę arabskiego, na przykład Bashara El Asada. Oni chronią władcę i on ich chroni.

 

Co się rozpowszechnia w ostatnich latach? Arabscy przywódcy, obładowani pieniędzmi, przekształcają osobistości zachodnie w kręgi ich systemu władzy i ochrony. Jest to system
Ludwika XIV-go: nie jest to zwykłe przekupstwo obrażające przekupionego, lecz system strategicznej hojności.

Przywódcy arabscy przeznaczają finanse na „porady” i na „instytuty badawcze”, cele dobroczynne, datki biednym, miłosierdzie, fundusze na uniwersyteckie badania naukowe, organizacje pokojowe, fundusze na film, kłamliwą książkę, albo opłatę za wykonanie zadania. W ten sposób opłacany pozostaje w poczuciu że zapracował na te pieniądze, a w rzeczywistości te arabskie pieniądze infekują swobodę demokratycznego wartościowania i przesuwają ją w kierunku donatora.

W bankrutującej Europie i w Ameryce leżącej na deskach, wielu personom widocznie trudno się oprzeć strumieniom pieniędzy płynących z rąk władców arabskich. Trudno to śledzić, ale są oczywiste podejrzenia.

Co otrzymują władcy arabscy? Ochronę, wpływy i powiązania z elitą w trudnych okresach. Co otrzymują ważne persony Zachodu? pieniądze.

Temu międzynarodowym systemowi korupcji przewodzi Katar, to maleńkie państewko, mniejsze od naszego Negewu. Im bardziej czuje się zagrożone, tym więcej pieniędzy rozrzuca po świecie i tym bardziej szuka pomocy drogą przekupstwa. 

2. Dlatego zrozumiałe, że wybuchła obecnie afera zakupu goszczenia Mundialu w 2022 przez Katar (art. po hebrajsku). Telegraph brytyjski wyjawił dokumenty pokazujące jak amerykański były wiceprezes FIFA Jack Warner dostał sumę dwóch milionów dolarów na załatwienie goszczenia tych prestiżowych igrzysk w Katarze. 750 000 z tej sumy przekazano, według publikacji, jego synowi. Teraz to przechylenie decyzji staje się zrozumiałe, jak to się stało że 13 dostojników FIFA zatwierdzilo Katar pomimo, że igrzyska mają się odbyć w 50 stopniach C w cieniu. Ponieważ całe kierownictwo FIFA jest w teraz w opałach, oni temu zaprzeczają, ale najprawdopodobniej pozostawią tę decyzję w mocy i nie podadzą się do dymisji. Jest to zwykłe przekupstwo, rodzaju, w którym Katar jest wyćwiczony bez zbędnego filozofowania.

3. Następna ciekawa historia tyczy byłego wice prezydenta USA Al Gore. Nie o przekupstwie, ale wywołała ogromne zdumienie w USA i do dzisiaj pozostała niewytłumaczona. Al Gore był właścicielem kablowego kanału telewizyjnego, transmitującym wiadomości. Kanał niezbyt popularny, CURRENT TV, z około 30 000 widzów dziennie, czyli prawie nic. Wystarczy porównać z milionami dziennie widzów kanału Fox News. Technicznie dostęp do kanału mialo 44 miliony wodzów. Rząd Kataru kupił w zeszłym roku od Gore ten kanał za sumę co najmniej pół miliarda dolarów. Przeczytaliście prawidłowo: 500 milionów dolarów. Po zamknięciu Current TV i na dostępie do kabli otworzyła Al Jazzera swój kanał, Al Jazzera America. Gdy pytano ich dlaczego nie podpisali umowy bezpośrednio z firmą sieci kablowej twierdzili że nie udało im się to zrobić bezpośrednio. Tylko, że krótko po kupieniu i krótko przed utworzeniem Al Jazeera America, firma Time Warner zdjęła ten kanał z listy sieci kablowej, więc to tłumaczenie jest nie do przyjęcia. Nie mówię że jest w tym jakieś naruszenie prawa, lecz tranzakcja jest dziwna.

Ta sieć kablowa nawet nie zgodziła się na transmitowanie Al Jazeery America, ale potem, cud nad cudy, zgodziła się. W Ameryce pytano czy otrzymała łapówkę? (art. po angielsku) . Jak by nie było, nie ma czym się przejmować, kanał Al Jazeera America nie ma żadnych sukcesów(art. po angielsku), z ilością 15 000 widzów dziennie. Ilość na tyle nieistotna, że nawet ignorowana w statystyce ratingu, prowadzonej przez Nilson Report. Przy okazji, także kanał CNN zjechał w statystyce ratingu do podobnych rozmiarów, czyli praktycznie już nie istnieje.

A jak wytłumaczył Al Gore, będący jak wiadomo prorokiem natury i zieleni, sprzedaż swego kanału telewizyjnego akurat państwu o całkowicie skażonym powietrzu przez wydobywanie nafty i gazu?„Al Jazeera jest wysoce szanowaną firmą” odpowiedział(art. po angielsku). Pieniądze, już wiecie, Pecunia non olet (art. po polsku), nie mają zapachu.

4. Tony Blair był premierem Anglii i nawet wysłannikiem kwartetu bliskowschodniego do naszych spraw. Pytacie co cos nagle świat wpycha nos w nasze sprawy? Tak sobie, przyzwyczaili się (art. po hebrajsku). Otóż, po odsunięciu Kaddafiego od władzy w roku 2011 okazało się, że Tony Blair, po zakończeniu swej kadencji, był płatnym „doradcą” kilku firm powiązanych z interesami naftowymi rządu Kaddafiego.(art. po angielsku). Syn Kaddafiego powiedział nawet w wywiadzie do Daily Mail, jeszcze w 2000 roku, że „Blair jest doradcą mego ojca” (art. po hebrajsku). W styczniu 2011 Blair mocno naciskał na ustępstwa Izraela wobec Plastyńczyków, w czasie gdy jednocześnie pracował (art. po hebrajsku) za (wysokie) wynagrodzenie jako radca Kaddafiego. Wyobrażacie to sobie?

A czym jeszcze zajmował się równolegle? Publikowano wiadomości, że Blair pomógł synowi Kaddafiego Saifowi Al Islam w otrzymaniu sfałszowanego tytułu naukowego (doktor), że Blair próbował u Busha juniora zdjąć dług 1.5 miliarda dolarów odszkodowania nałożone na Libię za wybuch w samolocie Francuskim nad Czadem z 19 wrzesnia 1989 roku, itp,itp. Czy dlatego uwolniono terrorystę winnego Lockerbie, Abdelbaset al-Megrahiego, z powodu „śmiertelnej choroby”, brytyjska decyzja, która zadziwiła świat? Może.

I po tym wszystkim jak to się dzieje, że Blair jest posłannikiem do naszych spraw jeszcze dzisiaj? Dlaczego nie przeprowadzono śledztwa, może wielu obawia się walących się kart wieży korupcji?

5. Pomimo wielokrotnych zaprzeczeń, jest coraz wiecej dowodów na to, że Kaddafi opłacił kampanię wyborczą Nicolasa Sarkozy na prezydenta w roku 2007. W 2013 roku libański biznesman zeznał przed sądem, że miał kontakt z pałacem elizejskim i z Kaddafim i że Bashir Saleh, sekretarz osobisty Kaddafiego przekazał 50 milionów Euro Claudowi Gueant, ówczesnemu szefowi kampanii wyborczej Sarkozyego. Syn Kaddafiego, Saif al-Islam,także twierdził, że jego ojciec, Kaddafi, opłacił kampanię wyborczą Sarkozyego. (art. po angielsku). Czy tym się tłumaczy stosunek Sarkozyego do Izraela? Skąd wiadomo co było jego wolą a co podług życzeń Libii?

Tak samo Katar działa także dzisiaj. Pod płaszczykiem Al Jazzery zapraszani są politycy, artyści, filmowcy i hojnie się ich opłaca. Nie ma żadnych przeszkód dotarcia do nich nawet osobiście. Rekompensaty zażądają później.

Tak kupują Katar, Dubai, Abu Dabi i inni – towarzystwa lotnicze, lotniska na zachodzie, hotele i wielkie koncerny. Rekompensaty zażądają później.

 

Taniec korupcji. Już w dzieciństwie prezent jest dla nas czymś mistycznym: jest oznaką miłości, pozycji, własnej wartości, i pozostaje tym samym wśród dorosłych. Zwróćcie uwagę jak namiętnie dzieci otwierają paczke z prezentem, nie mogą powstrzymać się od otwarcia – i tak samo z dorosłymi. Te ważne osobistości Zachodu nie widzą tego jako przekupstwo. Oni widzą to jako rodzaj uznania za ich specjalne zdolności, czy ich wyjątkowe kontakty w elicie. Ten prezent należy im się. Ale obdarowany staje się niechroniony, narażony na wtargnięcie darczyńcy do jego wnętrza. Dlatego twierdzą Chińczycy, że największym z możliwych niebezpieczeństw jest prezent, jest to technika strategii hojności.

Korupcja? Skądże. To hojność. I tak się to toczy, zachód tonie w śmietnisku korupcji wartości. Może to uratuje państwa Zatoki, ale utopi Zachod.

Aljazeera Kataru adoptuje zachodnie opakowanie, w czasie gdy Zachód przyswaja sobie meritum trzeciego świata. Dlaczego ten artykuł jest ważny? Bo świadomość jest początkiem zahamowania procesu. (z francuskiego filmu „Król tańczy” – le Roi Dance, o Ludwiku XIV, 2000).

6. Trudno śledzić przepływ pieniędzy bo mowa, pozornie, o legalnej pracy. Zawsze wolno być „radcą” firmy powiązanej z rządem, zawsze wolno dać miliony na potrzeby instytucji charytatywnej tej persony, na instytucje badawcze, na organizacje pozarządowe (art. po hebrajsku) i.t.p. i zawsze to wygląda dobrze. Tak Katar i jemu podobni wdarli się do świata amerykańskiego, zbudowanego na darowiznach i zapomogach oddolnych, wszczepili siebie i swoje cele, powodując odejscie róznych instytucji od ich rzeczywistych celów. Jak dziś można wiedzieć, czy konkretny polityk otrzymał gwarancje z Kataru, że pod koniec jego politycznej kariery Katar sfinansuje zakład naukowy w którym ten polityk bedzie dalej działać? Zatrudnisz jednego z protegowanych jako „radcę”, a pieniędzmi podzielą się politycy ? Zarzut prasy egipskiej, że Husni Mubarak zatrudniał Beniamina (Fuada) Ben Eliezera jako radcę do spraw Izraela (art. po hebrajsku), pozostał w powietrzu i może już nadszedł czas na przeprowadzenie śledztwa.

7. Dlatego, od dzisiaj, gdy jakiś zachodni polityk jest wrogi wobec Izraela, może poza nim są tajemne przelewy pieniężne? Może on działa aby usprawiedliwić te arabskie, dla niego, wpływy pieniężne? Bo w strategii hojności czas jest rozdzielony, osobno bierz i osobno daj. Inaczej mówiąc: to nie wy, to oni. Często jednym z warunków korupcyjnego państwa, jak Kataru, jest ugodzenie w Izrael, na przykład popieranie fikcyjnie „zjednoczonego” rządu Hamasu i Fatachu, energicznie popieranego przez Katar. Jakiś bank w Europie grozi bojkotem Izraela? Czy naprawdę myśleliście że osadnicy, czy Palestyńczycy, obchodzą go? Możliwe, że mowa o tajnych warunkach, które bank wypełnia wzamian za korzyści pieniężne, które otrzymuje w Zatoce Perskiej. Nie bądźcie naiwni, to oni są skorumpowani, nie wy.

Należy zawsze szukać pieniędzy, równoległej tranzakcji, która będzie w pewnej odległości czasu i miejsca. Bo to jest ta strategia hojności.

8. Jest to sojusz przejętych trwogą i ze strachu uciekających się do korupcji. Europa bankrutująca i Zatoka Perska zatrwożona przyszłością, szukają ochrony przed Iranem, przed wyczerpaniem śródeł nafty, a kto jest zagrożony, jest gotów na wszystko. Czyli obydwie strony działają pod strachem, nie z pozycji siły, aż doprowadza ich to do przekupstwa. Nie mam wątpliwości że wielu z polityków europejskich i amerykańskich jest opłacanych w taki czy w inny sposób przez stronę arabską. Na ile to wpływa na podejmowanie przez nich decyzji? Do jakiego stopnia my za to płacimy? Czy ważne osobistości izraelskie są opłacane tą drogą?

Jest takie powiedzenie, że każdy człowiek ma swoją cenę, ale w założeniu tego powiedzenia nie ma przekupstwa. Lecz państwa Zatoki doprowadzają kandydata do tego stopniowo . Najpierw go hojnie wynagradzają, bez zbędnych szczegółów, a potem już go powoli nakierowują na odpowiedni kanał. Przy pomocy legalnej stacji, np. Aljazzery, można dotrzeć do każdego. To się nazywa „kanał łączności”.

9. Czy ta korupcja arabska będzie się ciągnąć w nieskończoność? Niekoniecznie. W najbliższych latach USA będzie eksporterem gazu i nafty, więc stopniowo uniezależni się od państw arabskich. Już się uniezależnia. Spójrzcie jak Australia i Japonia pozwalają sobie na zbliżenie się do nas. Ponadto arabskie państwa nafty, jak Saudia już niedługo nie będą mogły kontynuować eksportu nafty. Z powodu wzrostu liczby ludności Saudia, po 2020 roku, będzie potrzebowała całą naftę dla siebie, więc jej wpływy spadną. Przywódcy arabscy zdają sobie sprawę z ograniczonego w czasie okna możliwości i dlatego ich taktyka selektywnej hojności rozprzestrzenia się, co prowadzi do błędów, jak w ujawnionym przypadku z FIFA.

10. Jak to świadczy o Zachodzie? Ze staje się powoli trzecim światem, przyjmując przekupstwo jako coś prawie naturalnego. Ponadto, zachód nie ma ochoty na omawianie tego tematu, kto chce rzucać podejrzenia na koszernych? Im dłużej będzie trwać zmowa milczenia, tym większa erozja.

Kiedyś zachód kupował wschód kolorowymi paciorkami. Dzisiaj wschód kupuje zachód tymi samymi paciorkami.

Jak to sobie usprawiedliwiają ważne osobistości? To nie przekupstwo, oni mówią, to zapłata za pracę, równowartość za kontakty, które im zapewniam, to dobroczynność, albo finansowanie badań naukowych. Któż się oprze tak szlachetnej dobroczynności? Ludwik XIV nadal działa.

Wszystkie tlumaczenia Oli znajdziesz w dziale POLITYKA

KLIKNIJ TUTAJ

10.6.2014
Obrazek
dr Guy Bechor

 

Obrazek

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.