Uncategorized

Ciekawostki z calego swiata

reunion 69

Papież Franciszek złożył rzymskiej gminie żydowskiej życzenia z okazji rozpoczynającego się święta Pesach. Żydzi przybyli do stolicy Imperium Rzymskiego przed chrześcijanami i są najstarszą wspólnotą Diaspory na świecie.

Wiecej

KLIKNIJ TUTAJ

**********************************

Przewodniczący rzymskokatolickiego episkopatu Ukrainy, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki pozdrowił wszystkich Żydów, mieszkających w tym państwie, z okazji rozpoczynających się obchodów święta Pesach. Życzenia hierarcha przekazał na ręce głównego rabina Ukrainy Jakowa Dow Błajcha.

Wiecej

KLIKNIJ TUTAJ

**************************

Żydzi apelują o zmianę nazwy francuskiej wioski

Mała, francuska wieś leżąca 70 km na południe od Paryża, stała się niedawno obiektem zainteresowań Centrum Szymona Wiesenthala. Powodem jest nazwa miejscowości, która brzmi La Mort aux Juifs, czyli… Śmierć Żydom.

Przez całe stulecia, począwszy od czasów średniowiecza, nikt za bardzo się nie przejmował nietypową nazwą wsi. Zmieniło się to w tym tygodniu za sprawą listu Centrum Szymona Wiesenthala do francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych.

„Najbardziej szokujący jest fakt, że po 70 latach od wyzwolenia Francji spod nazistowskiej okupacji, nikt nie zwrócił na to uwagi” – napisał dyrektor ds. relacji międzynarodowych Centrum, Shimon Samuels.

Izraelska organizacja zaapelowała do lokalnych władz o zmianę nazwy wsi. Marie-Elizabeth Secretand, zastępczyni burmistrza miasta Courtemaux, które sprawuje jurysdykcję nad La Mort aux Juifs twierdzi, że nadanie wiosce nowej nazwy przez radę gminy jest mało prawdopodobne.

„To niedorzeczne. Ta nazwa istniała od zawsze. Po co ją zmieniać, skoro jej początki sięgają czasów średniowiecza, jeśli nie dalej? Rzecz jasna, nikt nie ma nic przeciwko Żydom” – powiedziała Secretand.

Centrum Wiesenthala twierdzi, że nazwa wsi może być powiązana z masowymi pogromami Żydów, na skutek których począwszy od XI wieku aż do 1306 roku, 110 tysięcy wyznawców judaizmu uciekło z Francji z obawy o swoje życie.

Sprawa wyszła na jaw w trudnym dla europejskich Żydów czasie – twierdzą oni, że w związku z sytuacją w strefie Gazy, coraz częściej stają się oni ofiarami antysemickich zachowań, a według badań 30 procent ankietowanych rozważa wyjazd z Europy z powodu braku poczucia bezpieczeństwa. Szczególnie niepewnie czują się Żydzi we Francji – według sondażu Amerykańskiej Ligi Przeciw Zniesławieniu (US Anti-Defamation League), 37 procent francuskich respondentów przyznało się do antyżydowskiego nastawienia, co przewyższa średnią europejską o 13 procent.

Ponadto, dużą popularność we Francji ma znany z antysemickich wystąpień aktor, satyryk i aktywista polityczny Dieudonné M’bala M’bala, sympatyzujący z równie niechętnymi Żydom partiami skrajnie prawicowymi.

Źródło: The Washington Post

http://neomedia.info/zydzi-apeluja-o-zmiane-nazwy-francuskiej-wioski/

***************

Arafat died of AIDS, confirms Palestinian leader

wiecej

KLIKNIJ TUTAJ

************

Boeing opatentował pole siłowe rodem z „Gwiezdnych Wojen”

 

Wyobraźcie sobie wojskowe pojazdy przedzierające się przez pole bitwy. Pociski wybuchają naokoło, a samochody nadal jadą. Wszystko dzięki polu siłowemu Boeinga, które ma tłumić falę uderzeniową wybuchu.

Boeing opatentował pole siłowe, które ma „osłabiać falę uderzeniową za pomocą łuku elektromagnetycznego”. Takie określenie znajduje się we wniosku patentowym złożonym przez giganta branży awiacyjnej i wojskowej.

W jaki sposób to działa? Czy pojazdy miałyby poruszać się z jakąś „aktywną osłoną” roztoczoną wokół pojazdu – niczym niewidzialna peleryna? Nie. Sposób jest trochę mniej filmowy.

Wiecej

KLIKNIJ TUTAJ

*************************

Putin nie żyje! Rządzi jego sobowtór!

putinByła żona Władimira Putina zwierzyła się niemieckiemu „Die Welt”, że jej mąż od dawna nie żyje. Tak przynajmniej twierdzi ukraiński portal swit24.net, który upublicznił sensacyjne informacje. Ludmiła Putin miała powiedzieć dziennikarzom, że Rosją rządzi nie jej były małżonek, a jego sobowtór

Żona Putina podobno powiedziała niemieckim dziennikarzom, że gdy jeszcze byli małżeństwem, mąż przyszedł do niej w nocy i polecił, by wyjechała z córką za granicę. Miesiąc później zniknął, a na Kremlu pojawił się jego sobowtór.

Wiecej

KLIKNIJ TUTAJ


***************

Syn bossa bossów cosa nostry atrakcją turystyczną

mafiaSyn uwięzionego bossa bossów cosa nostry Bernardo Provenzano, Angelo, opowiada amerykańskim turystom na Sycylii o mafii, jej codziennym życiu i relacjach z ojcem. To spotkania edukacyjne – wyjaśnił – po to, by przedstawić Amerykanom realia wyspy.

,

 

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.