Polityka

Aktualne artykuly z MEMRI

Zastępca sekretarza generalnego Hezbollahu, Na’im Kassem na Konferencji o Palestynie w Bejrucie: naszym celem jest eliminacja Izraela

8 grudnia 2015 r. Globalna Kampania Powrotu do Palestyny ​​zorganizowała trzecią coroczną konferencję w Bejrucie pod tytułem “Popieraj intifadę Al-Kuds”. W Konferencji uczestniczyło 300 aktywistów jag przedstawicieli organizacji pozarządowych z 60 krajów całego Swiata, włącznie z przedstawicielami Hezbollahu jag organizacji palestyńskich takich jak OWP Hamas i Islamski Dżihad.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*********

Napięcia saudyjsko-irańskie odzwierciedlone w karykaturach

Eskalacja napięcia saudyjsko-irańskiego wynikająca z wydarzeń, które rozpoczęły się od egzekucji przez Arabię Saudyjską 2 stycznia 2016 r. duchownego szyickiego, szejka Nimra Al-Nimra wraz z 46 innymi więźniami, a następnie ataku w Iranie na misje saudyjskie i zerwaniem przez Arabię Saudyjską stosunków dyplomatycznych z Iranem [1], znajduje także wyraz w karykaturach. Karykatury te pojawiają się w prasie Arabii Saudyjskiej i krajów Zatoki, jak również w prasie irańskiej.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata będą mieli pomnik w Poznaniu

​Obelisk z repliką medalu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a dookoła niego tulipany Ireny Sendlerowej – tak w przyszłym roku ma wyglądać odnowiony skwer na Wildzie, obok Multikina przy ul. Królowej Jadwigi w Poznaniu.

​Alicja Kobus, przewodnicząca gminy żydowskiej w Poznaniu, pomysłem upamiętnienia Sprawiedliwych jest zachwycona. – Ci ludzie byli perłą w koronie społeczeństwa! – mówi.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*****
​Alicja Kobus, przewodnicząca gminy żydowskiej w Poznaniu, pomysłem upamiętnienia Sprawiedliwych jest zachwycona. – Ci ludzie byli perłą w koronie społeczeństwa! – mówi.

Debata w Libanie dotycząca ustanowionego przez Saudów islamskiego antyterrorystycznego sojuszu, włączenie do niego Libanu

 

Na konferencji prasowej w dniu 15 grudnia 2015 roku o godzinie 15:00, saudyjski minister obrony i zastępca księcia Muhammada bin Salmana, ogłosił utworzenie islamskiego wojskowego sojuszu do walki z terroryzmem, który obejmuje 35 krajów arabskich i muzułmańskich. Powiedział, że sojusz, który będzie miał siedzibę w Rijadzie, ma koordynować wysiłki tych narodów „w celu zwalczania terroryzmu na szczeblu wojskowym, bezpieczeństwa, ideologicznym i medialnym. Bin Salman podkreślił, że każdy kraj będzie przyczyniał się według swoich możliwości, i że sojusz będzie nastawiony na zwalczanie wszelkich form terroryzmu, nie tylko ISIS. Zwracając się do Syrii i Iraku, bin Salman powiedział, że sojusz może działać przeciwko grupom terrorystycznym w tych krajach, ale tylko w porozumieniu z ich „legalnymi” władzami (bez wyraźnego wyjaśnienia, co to oznacza) i społecznością międzynarodową.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

****

Irański intelektualista o porozumieniu nuklearnym z Iranem: To koniec skandowania „Śmierć Ameryce”

Głos profesora Uniwersytetu w Teheranie, Sadegha Zibakalama, intelektualisty opowiadającego się za reformami, to ważny głos w wewnętrznym irańskim konflikcie między obozem ideologicznym, któremu przewodniczy Najwyższy Przywódca Ali Chamenei, sprzeciwiający się otwartości na Zachód, szczególnie na USA, a obozem pragmatycznym, któremu przewodniczy Haszemi Rafsandżani, promujący tę otwartość.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*****

 

Palestyńskie ministerstwo zdrowia: Naszat Melhelm jest cenionym męczennikiem, którego czysta krew zrosiła ziemię ojczyzny

Po śmierci Nasaata Melhelmm, Araba izraelskiego, który dokonał zamachu terrorystycznego w Tel Awiwie 1 stycznia 2016 r., media arabskie poinformowały, że palestyńskie ministerstwo zdrowia, które prowadzi rejestr tych, którzy zostali “męczennikami” w ostatnich starciach, dodało nazwisko Melhelma do listy, ale następnie usunęło je [1]. Decyzja ministerstwa niewłączenia go do rejestru męczenników wywołała falę krytyki Autonomii Palestyńskiej w mediach społecznościowych, jak również zjadliwe potępienie ze strony zastępcy przewodniczącego Palestyńskiej Rady Ustawodawczej, czołowego przedstawiciela Hamasu, Ahmada Bahra [2]. Część tej krytyki zamieszczano pod hasztagiem: “150. męczennik, czy wam się to podoba, czy nie”.

 

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

****

Dzieci paradujące w atrapach pasów samobójczych i z atrapami wyrzutni RPG na paradzie w “Dzień Fatahu” w Betlejem

Imprezy na Dzień Fatahu – 51. rocznicę założenia ruchu Fatahu 1 stycznia 1965 r. – odbywały się w tym roku (2016) w kontekście przemocy, jaka rozpoczęła się na początku października 2015 r. Przedstawiciele Fatahu i Autonomii Palestyńskiej (AP) popierają tę przemoc i nazywają ją „powszechnym przebudzeniem” [1]. W przemówieniu w Dniu Fatahu w Ramallah prezydent AP, Mahmoud ‘Abbas, powtórzył poparcie dla młodych Palestyńczyków, którzy popełniają zamachy terrorystyczne i wysocy rangą funkcjonariusze Fatahu także wyrazili poparcie dla “przebudzenia” ludu palestyńskiego i oporu we wszystkich postaciach.

W kilku miejscach na Zachodnim Brzegu odbyły się parady militarne z zamaskowanymi i uzbrojonymi bojownikami Fatahu. W Betlejem maszerujący wymachiwali karabinami i siekierami, a dzieci nosiły atrapy pasów samobójczych i wyrzutni RPG.

Niniejsze opracowanie jest przeglądem niektórych tegorocznych imprez w związku z Dniem Fatahu na Zachodnim Brzegu.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Egipski pisarz o ludziach wydających polecenia Panu Bogu

Przed dwoma laty prezydent Egiptu, Sisi, wezwał duchownych Al Azhar, do zrewolucjonizowania islamu i dostosowania go do naszych czasów. Zdaniem egipskiego pisarza Sajjida Al-Kemany’ego ta propozycja jest jak proszenie wirusa, żeby się zabił. Ta instytucja religijna to jego zdaniem źródło terroryzmu.

 Kliknij na ustawienia aby wywiad byl tekstowany po polsku

 

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.