Aktualne artykuly z MEMRI

Zastępca sekretarza generalnego Hezbollahu, Na’im Kassem na Konferencji o Palestynie w Bejrucie: naszym celem jest eliminacja Izraela

8 grudnia 2015 r. Globalna Kampania Powrotu do Palestyny ​​zorganizowała trzecią coroczną konferencję w Bejrucie pod tytułem „Popieraj intifadę Al-Kuds”. W Konferencji uczestniczyło 300 aktywistów jag przedstawicieli organizacji pozarządowych z 60 krajów całego Swiata, włącznie z przedstawicielami Hezbollahu jag organizacji palestyńskich takich jak OWP Hamas i Islamski Dżihad.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*********

Napięcia saudyjsko-irańskie odzwierciedlone w karykaturach

Eskalacja napięcia saudyjsko-irańskiego wynikająca z wydarzeń, które rozpoczęły się od egzekucji przez Arabię Saudyjską 2 stycznia 2016 r. duchownego szyickiego, szejka Nimra Al-Nimra wraz z 46 innymi więźniami, a następnie ataku w Iranie na misje saudyjskie i zerwaniem przez Arabię Saudyjską stosunków dyplomatycznych z Iranem [1], znajduje także wyraz w karykaturach. Karykatury te pojawiają się w prasie Arabii Saudyjskiej i krajów Zatoki, jak również w prasie irańskiej.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata będą mieli pomnik w Poznaniu

​Obelisk z repliką medalu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a dookoła niego tulipany Ireny Sendlerowej – tak w przyszłym roku ma wyglądać odnowiony skwer na Wildzie, obok Multikina przy ul. Królowej Jadwigi w Poznaniu.

​Alicja Kobus, przewodnicząca gminy żydowskiej w Poznaniu, pomysłem upamiętnienia Sprawiedliwych jest zachwycona. – Ci ludzie byli perłą w koronie społeczeństwa! – mówi.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*****
​Alicja Kobus, przewodnicząca gminy żydowskiej w Poznaniu, pomysłem upamiętnienia Sprawiedliwych jest zachwycona. – Ci ludzie byli perłą w koronie społeczeństwa! – mówi.

Debata w Libanie dotycząca ustanowionego przez Saudów islamskiego antyterrorystycznego sojuszu, włączenie do niego Libanu

 

Na konferencji prasowej w dniu 15 grudnia 2015 roku o godzinie 15:00, saudyjski minister obrony i zastępca księcia Muhammada bin Salmana, ogłosił utworzenie islamskiego wojskowego sojuszu do walki z terroryzmem, który obejmuje 35 krajów arabskich i muzułmańskich. Powiedział, że sojusz, który będzie miał siedzibę w Rijadzie, ma koordynować wysiłki tych narodów „w celu zwalczania terroryzmu na szczeblu wojskowym, bezpieczeństwa, ideologicznym i medialnym. Bin Salman podkreślił, że każdy kraj będzie przyczyniał się według swoich możliwości, i że sojusz będzie nastawiony na zwalczanie wszelkich form terroryzmu, nie tylko ISIS. Zwracając się do Syrii i Iraku, bin Salman powiedział, że sojusz może działać przeciwko grupom terrorystycznym w tych krajach, ale tylko w porozumieniu z ich „legalnymi” władzami (bez wyraźnego wyjaśnienia, co to oznacza) i społecznością międzynarodową.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

****

Irański intelektualista o porozumieniu nuklearnym z Iranem: To koniec skandowania „Śmierć Ameryce”

Głos profesora Uniwersytetu w Teheranie, Sadegha Zibakalama, intelektualisty opowiadającego się za reformami, to ważny głos w wewnętrznym irańskim konflikcie między obozem ideologicznym, któremu przewodniczy Najwyższy Przywódca Ali Chamenei, sprzeciwiający się otwartości na Zachód, szczególnie na USA, a obozem pragmatycznym, któremu przewodniczy Haszemi Rafsandżani, promujący tę otwartość.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*****

 

Palestyńskie ministerstwo zdrowia: Naszat Melhelm jest cenionym męczennikiem, którego czysta krew zrosiła ziemię ojczyzny

Po śmierci Nasaata Melhelmm, Araba izraelskiego, który dokonał zamachu terrorystycznego w Tel Awiwie 1 stycznia 2016 r., media arabskie poinformowały, że palestyńskie ministerstwo zdrowia, które prowadzi rejestr tych, którzy zostali “męczennikami” w ostatnich starciach, dodało nazwisko Melhelma do listy, ale następnie usunęło je [1]. Decyzja ministerstwa niewłączenia go do rejestru męczenników wywołała falę krytyki Autonomii Palestyńskiej w mediach społecznościowych, jak również zjadliwe potępienie ze strony zastępcy przewodniczącego Palestyńskiej Rady Ustawodawczej, czołowego przedstawiciela Hamasu, Ahmada Bahra [2]. Część tej krytyki zamieszczano pod hasztagiem: “150. męczennik, czy wam się to podoba, czy nie”.

 

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

****

Dzieci paradujące w atrapach pasów samobójczych i z atrapami wyrzutni RPG na paradzie w “Dzień Fatahu” w Betlejem

Imprezy na Dzień Fatahu – 51. rocznicę założenia ruchu Fatahu 1 stycznia 1965 r. – odbywały się w tym roku (2016) w kontekście przemocy, jaka rozpoczęła się na początku października 2015 r. Przedstawiciele Fatahu i Autonomii Palestyńskiej (AP) popierają tę przemoc i nazywają ją „powszechnym przebudzeniem” [1]. W przemówieniu w Dniu Fatahu w Ramallah prezydent AP, Mahmoud ‚Abbas, powtórzył poparcie dla młodych Palestyńczyków, którzy popełniają zamachy terrorystyczne i wysocy rangą funkcjonariusze Fatahu także wyrazili poparcie dla “przebudzenia” ludu palestyńskiego i oporu we wszystkich postaciach.

W kilku miejscach na Zachodnim Brzegu odbyły się parady militarne z zamaskowanymi i uzbrojonymi bojownikami Fatahu. W Betlejem maszerujący wymachiwali karabinami i siekierami, a dzieci nosiły atrapy pasów samobójczych i wyrzutni RPG.

Niniejsze opracowanie jest przeglądem niektórych tegorocznych imprez w związku z Dniem Fatahu na Zachodnim Brzegu.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Egipski pisarz o ludziach wydających polecenia Panu Bogu

Przed dwoma laty prezydent Egiptu, Sisi, wezwał duchownych Al Azhar, do zrewolucjonizowania islamu i dostosowania go do naszych czasów. Zdaniem egipskiego pisarza Sajjida Al-Kemany’ego ta propozycja jest jak proszenie wirusa, żeby się zabił. Ta instytucja religijna to jego zdaniem źródło terroryzmu.

 Kliknij na ustawienia aby wywiad byl tekstowany po polsku

 

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: