Polityka

Wiadomosci z Izraela 3 – 4 lutego

3 lutego 2016 r. po południu policjanci zauważyli dwóch młodych Arabów, którzy podejrzanie zachowywali się przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Gdy funkcjonariusze podeszli i zażądali identyfikacji, terroryści zaatakowali przy użyciu pistoletu i noży. Policjanci odpowiedzieli ogniem, zabijając napastników. Zginęła policjantka Hadar Cohen. Ranna została także druga policjantka oraz przechodzień. Przy zamachowcach znaleziono bomby domowej roboty, które miały posłużyć do przeprowadzenia znacznie większego zamachu. Terroryści pochodzili z rejonu Dżeninu.

 3 lutego 2016 r. premier Benjamin Netanjahu zwołał wieczorem nadzwyczajne posiedzenie rządu w sprawie kwestii bezpieczeństwa na Starym Mieście Jerozolimy.


 3 lutego 2016 r. szef dowództwa operacyjnego Sił Obronnych Izraela gen. Nitzan Alon powiedział, że Izrael jest aktywnie zaangażowany w walkę z Islamskim Państwem, choć ta organizacja terrorystyczna nie rozpoczęła jeszcze bezpośredniego ataku na żydowskie państwo. „Iran pozostaje największym wrogiem Izraela, ale organizacja Państwa Islamskiego także jest dla nas zagrożeniem. Jesteśmy częścią koalicji przeciwko Daesh i współpracujemy z sojusznikami, co obejmuje przekazywanie informacji wywiadowczych.

3 lutego 2016 r. wieczorem zapadł się podziemny tunel terrorystyczny w rejonie osiedla Zeitoun w mieście Gaza. Zginęły 2 osoby, a 6 uznano za zaginione.

4 lutego 2016 r. władze wodne poinformowały, że podczas zimowych miesiąców poziom wody w jeziorze Kinnaret wzrósł zaledwie o 22 cm, co stanowi tylko 12% przewidywanego rocznego wzrostu poziomu. Oznacza to, że wystąpiły nie wystarczające ilości opadów trzeci rok z rzędu. W zlewni jeziora Kinnaret w tej zimie odnotowano tylko 370 mm opadów, przy normalnej średniej opadów na poziomie 550 mm. Obecnie poziom wody jest na wysokości 212,81 metrów poniżej poziomu morza, czyli zaledwie 19 cm powyżej najniższej czerwonej linii. Brak wody był związany z wyjątkowo suchą jesienią, czego nie zdołał wyrównać deszczowy styczeń. Strumienie oraz źródła w całym regionie posiadają obecnie zaledwie 50% ich normalnej ilości wody o tej porze roku. Długoterminowa prognoza mówi, że w tym roku znowu będzie ogłoszona susza. Podobna sytuacja utrzymuje się w rejonie Morza Martwego, którego poziom spadł w styczniu o 7 cm, i utrzymuje się na poziomie 429,92 m p.p.m. Od początku pory deszczowej w październiku poziom ten obniżył się o 38 cm.
    

4 lutego 2016 r. dwie młode palestyńskie terrorystki zaatakowały przed południem nożem izraelskiego ochraniarza strzegącego wejścia do centrum handlowego w Ramli. Ochraniarz został ranny. Obie napastniczki zostały aresztowane.

4 lutego 2016 r. izraelscy żołnierze wkroczyli rano do miasta Kabatiya, położonego blisko Dżeninu w Samarii. Z tej miejscowości pochodzili sprawcy wczorajszego ataku terrorystycznego w Jerozolimie. W mieście doszło do gwałtownych ulicznych starć, w których rannych zostało 3 żołnierzy. Wojsko przeszukało i wyburzyło domy terrorystów.

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.