Polityka

Wiadomosci z Izraela 8 – 11 lutego

8 lutego 2016 r. izraelscy policjanci zatrzymali po południem przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie podejrzanie zachowującą się Palestynkę. Znaleziono przy niej nóż. Podczas przesłuchania przyznała się, że planowała atak terrorystyczny.

8 lutego 2016 r, młody palestyński terrorysta zranił nożem po południem 11-letniego Izraelczyka w Ramli. Po pościgu zatrzymano napastnika, który jak się okazało miał 17-lat.

8 lutego 2016 r. gen. Joav Mordechai powiedział, że „mamy wiarygodne informacje, że członkowie ISIS na Synaju przechodzą tunelami do Strefy Gazy, gdzie leczą się w szpitalach Hamasu.” Zgodnie z informacjami wywiadowczymi, w tym celu wykorzystywany jest szpital w Khan Younis. Obie organizacje terrorystyczne wymieniają się informacjami wywiadowczymi oraz współpracują ze sobą przy przemycie broni, logistyce i pomocy medycznej. Beduińscy przemytnicy pracujący dla ISIS przemycają do Strefy Gazy broń dla Hamasu, za co ISIS pobiera 10-20% zamówionej przez Hamas broni.

8 lutego 2016 r. ministerstwo obrony zatwierdziło plan zwiększenia ilości zezwoleń na pracę dla Palestyńczyków o 30 tys. osób. Działanie jest obliczone na złagodzenie trudności ekonomicznych w Autonomii Palestyńskiej. Obecnie w Izraelu pracuje około 55 tys. Palestyńczyków, z czego większość w budownictwie i rolnictwie. Zwiększenie tej liczby pomoże Autonomii Palestyńskiej, w której wielkość bezrobocia osób młodych utrzymuje się na poziomie 30%.

8 lutego 2016 r. arabskie media poinformowały, że podczas rozmów w Katarze osiągnięto porozumienie pomiędzy przedstawicielami Hamasu i al-Fatah. W oficjalnym oświadczeniu poinformowano, że oba ugrupowania opracowały plan działania w celu realizacji pojednania zgodnie z ustalonym harmonogramem.

8 lutego 2016 r. raport opracowany na zlecenie holenderskiego rządu ujawnił powszechność antysemitzmu w szkołach w Holandii. Raport ujawnił, że wielu nauczycieli nie wierzy w skuteczność metod zmierzających do zmienienia głęboko zakorzenionych uprzedzeń, zwłaszcza wśród muzułmańskich uczniów i studentów wobec Żydów. „Zachowania antysemickie uczniów są powtarzającym się problemem w niektórych szkołach. Niektórzy postrzegają to jako prowokacje uczniów, inni obawiają się, że jest to głębszy problem. Uczniowie wynoszą postawy antysemickie ze swoich domów.”

9 lutego 2016 r. policjanci zauważyli rano podejrzanie zachowującą się arabską nastolatkę przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Przy próbie jej zatrzymania, wyjęła z torby nóż i podjęła próbę ataku terrorystycznego. Policjanci ją obezwładnili i aresztowali. Nikt nie został ranny. Terrorystka ma 16-lat.

9 lutego 2016 r. izraelscy żołnierze zatrzymali rano podejrzanie zachowującą się arabską nastolatkę, która chodziła przed wejściem do żydowskiego osiedla Karmei Cur w Judei. Znaleziono przy niej nóż. Podczas przesłuchania przyznała się, że planowała atak terrorystyczny. Terrorystka ma 13-lat.

9 lutego 2016 r. premier Benjamin Netanjahu odiwedził trasę budowanej na granicy z Jordanią bariery granicznej, na której z planowanych 30-km wybudowano już 5-km płotu. „Zaletą tego płotu, jak również tego wybudowanego na granicy z Egiptem jest to, że w odległości jednego lub dwóch kilometrów od ogrodzenia nie ma żadnego budynku, który mógłby być wykorzystany jako szyb tunelu. To jest zupełnie inna sytuacja niż w Gazie. Inna sytuacja jest również w Judei i Samarii, gdzie budynki wzniesiono tuż obok linii rozdzielającej. Tam, przy budowie płotu, musieliśmy brać pod uwagę, że pod spodem mogą być kopane tunele. Kto twierdzi, że jest to niemożliwe w nowożytnej epoce, powinien udać się do Gazy. Na koniec, ogrodzenie graniczne będzie otaczać cały Izrael. Na pytanie: To jest to, czym chcesz chronić nasz dom? Moja odpowiedź brzmi: Tak. Czy całe państwo Izrael otoczymy ogrodzeniem i barierą? Odpowiedź brzmi: Tak. W miejscu, w którym żyjemy, musimy bronić się przed dzikimi zwierzętami. Przygotowujemy wieloletni program budowy płotu bezpieczeństwa wokół całego Izraela w celu ochrony samych siebie na Bliskim Wschodzie. Jesteśmy również przygotowani do naprawienia dziur w ogrodzeniu bezpieczeństwa wokół Judei i Samarii. Będzie to kosztować wiele miliardów, ale ustaliliśmy priorytety i pracujemy nad wieloletnim planem, więc koszty byłyby rozłożone na lata, aby budować stopniowo, i zakończyć w celu obrony państwa Izrael.”

9 lutego 2016 r. palestyński terrorysta zranił po południem nożem Izraelczyka biegającego przy żydowskim osiedlu Neve Daniel w Judei. Napastnik zbiegł. Izraelscy żołnierze zablokowali całą okolicę i nałożyli blokadę na sąsiednią arabską miejscowość Nahalin.

9 lutego 2016 r. zawalił się podziemny tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Hamas poinformował, że w zdarzeniu zginął jeden członek jej organizacji.

9 lutego 2016 r. przewodniczący Konferencji Przewodniczących Głównych Amerykańskich Organizacji Żydowskich Malcolm Hoenlein spotkał się w Ankarze z tureckim premierem Ahmetem Dautoglu i prezydentem Recep Tayyip Erdoganem. Hoenlein reprezentował interesy Izraela przed jutrzejszym spotkaniem przedstawicieli izraelskich i tureckich w Szwajcarii. Celem spotkania jest znalezienie kompromisu w celu normalizacji stosunków między Izraelem a Turcją.

10 lutego 2016 e. eksperci Sił Obronnych Izraela ostrzegli, że obecnie około tysiąca terrorystów Hamasu pracuje nad budową jednego głównego tunelu terrorystycznego, który będzie prowadzić ze Strefy Gazy w głąb terytorium Izraela. Według oceny danych wywiadowczych, kopanie postępuje w tempie 50 metrów dziennie. Tunel ma posłużyć do przeprowadzenia zmasowanego ataku terrorystycznego z zaskoczenia. Armia wdrożyła około stu specjalnych pojazdów inżynieryjnych, które prowadzą odwierty wzdłuż granicy w poszukiwaniu tuneli, jednak wciąż bez rezultatów. Czołowy ekspert do walki z tunelami, gen. Jossi Langotzki powiedział, że obecne działania są spóźnione, gdyż tunele już przekroczyły granicę i dotarły w głąb terytorium Izraela. Ostrzegł on także przed podobnym zagrożeniem na granicy północnej.

10 lutego 2016 r. członek Komitetu Centralnego al-Fatah, Nabil Shaath spotkał się z delegacją Komisji Europejskiej. Shaath wezwał kraje Unii Europejskiej do natychmiastowego uznania państwa palestyńskiego i nałożenia sankcji na Izrael, aby zakończył „okupację”.

10 lutego 2016 r. Palestyńczycy wszczęli po południem zamieszki przy obozie uchodźców al-Arroub na północ od Hebronu, w Judei. W starciach zginął 16-letni Arab.

10 lutego 2016 r. nieznany sprawca pchnął nożem żydowskiego studenta jesziwy w dzielnicy Brooklyn Nowego Jorku. Policja przyznała, że motywem ataku był antysemityzm. Napastnik zbiegł.

10 lutego 2016 r. w Szwajcarii odbyło się tajne spotkanie zespołów negocjacyjnych izraelskiego i tureckiego. Szefem zespołu izraelskiego był przedstawiciel premiera Joseph Ciechanover oraz z agencji bezpieczeństwa Jacob Nagel. Szefem zespołu tureckiego był podsekretarz stanu Feridun Sinirlioglu. Nie ujawniono przebiegu rozmów.

11 lutego 2016 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział, że wyniki wczorajszych rozmów przeprowadzonych w Szwajcarii z turecką delegacją wskazują, że zbliżenie z Turcją jest mało prawdopodobne. „Nie jestem pewien, czy uda się nam dojść do porozumienia. Turcy muszą zgodzić się na nasze warunki, dzięki czemu pokonamy przeszkody i osiągniemy porozumienie polityczne. Turcja gości w Stambule wysokich przywódców Hamasu, czego my nie możemy zaakceptować. Turcy wspierają Hamas poprzez Bractwo Muzułmańskie, i to musimy przedyskutować. W przeszłości, Turcja i Izrael cieszyły się strategicznym sojuszem, aż do wyborów w 2002 roku, w których został wybrany Erdogan. Od tamtej pory Izrael nie inicjował eskalacji w regionie, i to inicjatywa Erdogana oraz Turcji zakłóciła dobre stosunki między naszymi państwami. Jesteśmy gotowi zawrzeć porozumienie, ale mamy także nasze warunki.”

11 lutego 2016 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli izraelskich i palestyńskich służb bezpieczeństwa. Celem było rozwijanie lepszej koordynacji działań obu służb.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.