Polityka

Wiadomosci z Izraela 28 – 31 marca

28 marca 2016 r. biuro zwalczania terroryzmu podniosło poziom zagrożenia atakami terrorystycznymi w Turcji z poziomu 3 na poziom 2. W praktyce oznacza to, że Izraelczycy powinni unikać wizyt w Turcji, a ci którzy tam obecnie się znajdują, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

28 marca 2016 r. Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny – Dowództwo Generalnewezwało do eskalacji intifady.

28 marca 2016 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat zwrócił się do ONZ z prośbą o wszczęcie dochodzenia wyjaśniającego zdarzenia z Hebronu, w którym izraelski żołnierz zastrzelił rannego i aresztowanego palestyńskiego terrorystę. Erekat podkreślił, że w podobne incydenty w przeszłości były nierzetelnie wyjaśniane i Izrael tuszował działania swoich żołnierzy.

29 marca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z chińśkim wicepremierem Liu Yandong. Postanowiono rozpocząć negocjacje w sprawie podpisania umowy o wolnym handlu między Izraelem a Chinami.

29 marca 2016 r. minister budownictwa Joav Galant zapowiedział, że do końca roku do użytku zostanie oddanych około 70 tys. nowych mieszkań.

29 marca 2016 r. przedstawiciel wywiadu poinformował, że ISIS planuje przeprowadzić atak terrorystyczny na szkołę i przedszkole żydowskie w Turcji. Informację tę uzyskał turecki wywiad po przesłuchaniu sześciu bojownikówISIS, których zatrzymano w zeszłym tygodniu w mieście Gaziantep. Prawdopodobnie celem jest również Wielka Synagoga w Stambule, oraz sąsiednie centrum kultury żydowskiej i szkołe. Turecka policja wzmocniła ochronę żydowskich obiektów. Do ataku może dojść w ciągu najbliższych godzin lub dni.

29 marca 2016 r. przywódca Światowego Kongresu Żydów, Ronald Lauder powiedział: „Istnieje realne zagrożenie i nazywa się Boycott, Divestment and SanctionsBDS. Co jest celem ich przywódców? Zniszczenie żydowskiej ojczyzny. BDS jest międzynarodową kampanią wzbudzania wrogości wobec Izraela i narodu żydowskiego. BDS nie ma żadnego interesu w pokoju, i nie są zainteresowani poprawą codziennego życia narodu palestyńskiego. Na froncie prawa wygraliśmy. Kolejna walka toczy się w szkołach i na uniwersytetach. Od dawna uważa się, że naszym największym atutem są nasze dzieci i ich edukacja. A jednak, przez cały czas, gdy nasze dzieci przebywają w szkołach i uniwersytetach, grożą im przeszkody w postaci antysemickich kłamstw. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ dla wielu młodych ludzi college jest ich pierwszym kontaktem z historią polityki na Bliskim Wschodzie. Ci młodzi ludzie są szczególnie narażeni na ostrą propagandę aktywistów antyizraelskich. W wielu szkołach istnieją doskonale zorganizowane grupy pro-izraelskie, ale trudno jest im konkurować z dobrze finansowanymi grupami antyizraelskimi, takimi jakStudents for Justice in Palestine i Muslim Students Association. Światowy Kongres Żydów ma śmiały plan stworzenia sieci żydowskich organizacji politycznych na głównych wyższych szkołach i uniwersytetach. Nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie. Pomożemy żydowskim studentom bronić się przed kłamstwami antyizraelskich organizacji. Izraelski rząd próbował w przeszłości podejmować różne działania, ale te ruchy często okazały się szkodliwe. Pomogły działaczom BDS twierdzić, że izraelski rząd zwalcza je i przedstawiali Izrael w złym świetle. Akademickie bojkoty niczym nie różnią się od Ustaw Norymberskich, które utrzymywały żydowskich profesorów z dala od niemieckich uniwersytetów. Pomyślcie o tym. Akademickie bojkoty są sprzeczną z samą misję uczelni i uniwersytetów. Szkoły wuższe i uniwersytety powinny zachęcać do swobodnego przepływu idei. Ale zbyt często widzieliśmy odrzucenie izraelskiego punktu widzenia lub potępienia. Musimy również przeciwdziałać skoordynowanej kampanii bojkotu, i zachęcać ludzi do kupowania izraelskich towarów. Podobnie jak w udanej kampanii „Buy America„, trzeba ludziom mówić z dumą: „Buy Israel„. Można teraz rozpocząć kampanię w społecznościowych mediach, zachęcając do kupowania znanych i lubianych izraelskich dóbr konsumpcyjnych. Niech świat wie, że jesteśmy dumni mogąc wspierać gospodarkę Izraela. Będziemy walczyć o to, co jest słuszne. I będziemy objawiać BDS za ich oszustwa. Czym jest BDS? BDS nie jest niczym więcej niż niebezpiecznym nowym szczepem wiekowej choroby. Chorobą tą jest antysemityzm.”

30 marca 2016 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Jerozolimie z greckim prezydentem Prokopis Pawlopulosem. Rivlin powiedział: „W całej historii nie było tak bliskich i owocnych kontaktów między narodami Grecji i Izraela, zarówno w świecie idei, jak i w świecie czynów. Dziś są dwoma zachodnimi demokracjami, szukającymi pokoju, stabilności i bezpieczeństwa, które dzielą tę samą przestrzeń we wschodniej części Morza Śródziemnego, która w dobie ostatnich odkryć rzeczywiście jest dość małą przestrzenią. Jesteśmy nie tylko sąsiadami, ale i przyjaciółmi. Wojny, brak spokoju i ciszy na Bliskim Wschodzie, wytworzyły turbulencje, które bezpośrednio wpływają na nas obu. Chaos w Syrii i potrzeba stawiania czoła terroryzmowi, niewątpliwie nadal stanowią wyzwania z którymi, obok naszych wysiłków gospodarczych. musimy sobie radzić.” Pawlopulos powiedział: „Terroryzm jest wymierzony przeciwko całej ludzkości. Musimy jasno powiedzieć Europie, że razem stoimy wobec terroru. A jeśli chodzi o kwestię uchodźców, nie pozwolimy na przejawy nienawiści między ludźmi, które są źródłem rasizmu i antysemityzmu. Z wielkim niepokojem obserwujemy wzrost fali nienawiści i pamiętając o Holokauście, musimy go wyeliminować. Musimy walczyć z terroryzmem, walczyć dla ludzkiego życia. Nie możemy pozwolić by na kontynent europejski wróciła ciemność. Europa nadal musi być kontynentem oświecenia i humanizmu.”

30 marca 2016 r. tysiące izraelskich Arabów obchodziło Dzień Ziemi. Z tej okazji cały arabski sektor w Izraelu ogłosił strajk generalny. Zamknięte były arabskie przedsiębiorstwa, instytucje publiczne i centra medyczne. Demonstracje odbyły się w miejscowościach Arraba i Sakhnin w Zachodniej Galilei i w Umm al-Hiran na Negewie. Palestyńczycy protestowali przeciwko wywłaszczaniu z ziemi. Krzyczano hasła: „Dajcie nam ziemię, albo dajcie nam śmierć!”

30 marca 2016 r. Departament Stanu USA skrytykował rezolucję Rady Praw Człowieka ONZ w sprawie utworzenia tzw. „czarnej listy” izraelskich i międzynarodowych firm, które prowadzą działalność na palestyńskich terytoriach w Judei i Samarii.

31 marca 2016 r. spółka The Electric Company ograniczyła rano o 50% dostawy energii elektrycznej do miasta Jerycha i okolicznych wiosek. Jest to konsekwencja wysokiego zadłużenia Autonomii Palestyńskiej, która nie okazuje najmniejszych chęci uregulowania rachunków za prąd. Nie poinformowano jak długo potrwa obecne ograniczenie w dostawach.

31 marca 2016 r. egipskie siły bezpieczeństwa zniszczyły podziemny tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy. Miał on długość 3 km i był wyposażony w zasilanie elektryczne oraz środki łączności.

31 marca 2016 r. minister energetyki Juval Steinitz spotkał się w Waszyngtonie z egipskim ministrem spraw zagranicznych Sameh Shoukry. Omówiono zagadnienie współpracy gospodarczej, dostarczania gazu ziemnego z Izraela do Egiptu oraz kwestie regionalnych zagrożeń ze strony terroryzmu.

31 marca 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że wciąż widzi w Benjaminie Netanjahu partnera dla pokoju. Odnosząc się do bieżącej sytuacji bezpieczeństwa powiedział: „Musiłabym być szalony, aby chwalić mojego syna niosącego nóż. Albo mówiąc, że te ataki są słuszne. Nasze służby bezpieczeństwa przychodzą do szkół i sprawdzają plecaki uczniów, szukając czy nie mają one noży. Nie wiecie o tym. W jednej szkole okazało się, że 70 chłopców i dziewcząt miało noże. Wzięliśmy im te noże i rozmawialiśmy z nimi, że noszenie ich jest błędem. Kiedy dziecko bierze nóż i idzie, nie konsultuje tego z nikim. Ani z rodzicami, ani z bratem. Tylko nierozsądny człowiek powiedziałby takiemu synowi: Jest to mądra rzecz, idź zrób to. Jest to niemożliwe. Jest to niemożliwe. Rodzice nie chcą, aby on zabrał nóż. Ale 15-letnie dziecko bierze nóź i wychodzi zabijając Izraelczyków, bo nie widzi dla siebie szans. Nie podoba mi się, gdy widzę palestyńskie dzieci biorące noże i atakujące Izraelczyków. Nie ulega wątpliwości, że mnie to bardzo martwi. Jest to nie do przyjęcia. Nigdy nie można zabijać człowieka. Ludzka krew nie powinna być przelewana z jakiegokolwiek powodu. Sprzeciwiam się temu, chcę pokoju … Kiedy dziecko traci nadzieję na pokój, to co robi? Powiedzcie mi. Co może zrobić dziecko? … Kiedy nasi ludzie myślą, że izraelski rząd nie wierzy w pokój, nie wierzy w dwupaństwowe rozwiązanie, w dzień i w nocy buduje osiedla, więc oni mówią: Nie mamy nadziei. Musimy coś zrobić. Palestyńscy Arabowie będą mieć nadzieję, jeśli Netanjahu uwierzy w dwupaństwowe rozwiązanie i siądziemy przy stole negocjacyjnym, by rozmawiać o rozwiązaniu dwupaństwowym. To da nadzieję moim ludziom, i wtedy nikt nie odważy się wyjść i strzelać, lub coś takiego.”

 

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

 

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.