REUNION 69

Dania – wspomnienia Geni Pocalun

Na dunskim statku 1969.
Michal – bardzo, bardzo dziekuje za udostepnienie tego video. Dokladnie w tym momencie znajdowalam sie na tym statku (hotelu).
Jest to niesamowity i niezwykly historyczny dokument zarowno dla mnie jak i mojej calej rodziny (corka i wnuki, siostra i bracia w Izraelu).
Opowiadalm im om naszych pierwszych miesiacach w Danii. Ale to video jest najlepszym dokumentem, poswiadczajace nasze pierwsze kroki na tej ziemi.
I musze dodac, ze ksiaze Henryk wraz towarzyszacymi mu osobami, zajrzal takze i do naszej kajuty (pokoju) i z przywital sie z nami.
Tego momentu nie zapomne nigdy, nigdy, a dla naszych wnukow brzmi to jak niesamowita opowiesc.    
  
Ba, nawet nasz dobry znajomy pan Wurcel z naszego miasta (Dzierzoniowa), ktorego rodzina juz nie istnieje, jest takze uchwycony na tym video. 
Wszyscy jej czlonkowie zmarli (rodzice i dwaj synowie). Miesiac temu zmarl najmlodszy ich syn – Chaim Wurcel w wieku 63 lat.
Wiadomosc ta byla wielkim wstrzasem, nie tylko dla mnie ale i wszystkich tych, ktorzy go dobrze znali z dziecinstwa, lat szkolnych i klubu TSKZ.
Powoli i skutecznie ubywaja znajomi, ktorych znalo sie od dziecka. I to zmusza nas do refleksji.
Jak juz pisze, to moge Cie poinformowac, iz w maju ubieglego roku, upamietnilam kuzynke naszego Taty, Niute Tajtelbaum w Muzeum Pawiaka w Warszawie.
Opracowalam biogram dot. Niuty, ktory zostal zatwierdzony przez kustosza Muzeum pana Pawla Bezaka.  Jest to stala ekspozycja zatytulowana “Zapamietajcie ich twarze”.
Tak wiec obietnice zlozona kiedys mojemu Tacie dotrzymalam (w Jego 100-na rocznice Urodzin). jestem z tego dumna.
W zalaczeniu zdjecia z wystawy, ktore otrzymalam od pana Pawla Bezaka.
Pozdrawiam serdecznie
Genia Pocalun z d. Tajtelbaum   

 

Biogram Niuty w Muzeum Pawiaka – 19-06-2015

 

Niuta

Niuta Tajtelbaum ps. „Wanda Witwicka“, „Wanda“ (31 X 1917 – 19 VII 1943)

 

Walczę za polską i żydowską godność. Za Wolną i Sprawiedliwą Polskę.

 

Łodzianka, w latach 1936-39 – studentka historii i psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1939-40 – absolwentka Instytutu Nauczycielskiego we Lwowie. We IX 1941 roku powróciła do Warszawy, pracowała w Getcie, jako kierowniczka internatu „Centos”.  Jednocześnie, służąc w szeregach ŻOB, brała czynny udział w walce z hitlerowskim okupantem. Po opuszczeniu Getta w następstwie Wielkiej Akcji, walczyła w szeregach GL. Wsławiła się wówczas szczególnym męstwem i odwagą podczas licznych akcji zbrojnych, przeprowadzanych na terenie Warszawy – m. in. wykonywała wyroki śmierci na gestapowcach, brała udział w akcji rozbicia gniazda ckm podczas Powstania w Getcie Warszawskim. 19 VII 1943 roku została aresztowana przez Gestapo i osadzona na Pawiaku. Bestialsko torturowana w alei Szucha, do końca nie zdradziła swych towarzyszy broni. Poświęciła swoje młode życie dla dobra innych. W drugą rocznicę Powstania w Getcie, 19 kwietnia 1945 roku, Niuta Tajtelbaum została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Grunwaldu III klasy.

 

Cześć jej pamięci!

 

Kategorie: REUNION 69, wspomnienia

4 odpowiedzi »

  1. Mlodszy syn byl ze ,mną na pokazie w Kopenhadze kilkanascie lat temu. Wtedy sam Marzynski byl w Kopenhadze i prezentowal ten film. Dokladnie juz nie pamietam jego reakcji.

  2. Adasiu Twoi synowie ogladali ten film ? Jak zareagowali ?

  3. Adam, od pewnego czasu chcialam sie z Toba skontaktowac. Tym bardziej teraz, po smierci Chaima. Gdzie mieszkasz obecnie?

  4. Pozdrawiam Genie Pocalun. Rodzine Wurcel poznalem bardzo dobrze gdyz mieszkalem w Viborgu gdzie dunski urzad uchodzcow wyslal nas po pobycie na Skibecie. Chaim i jego brat Jankiel to byli moi dobrzy koledzy. Cala nasza trojka pobrala sie z dunkami z Viborga.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.