ogloszenia

I Remember – nowe muzeum na kulturalnej mapie Krakowa

Najmłodsze muzeum w Krakowie otworzy swe podwoje dla zwiedzających już 8 maja o godzinie 14:00. To kolejny punkt na Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego – Muzeum I Remember (Ja Pamiętam) mieści się bowiem przy ul. Miodowej 19 w Krakowie. W dniu otwarcia wstęp będzie bezpłatny

Muzeum będzie prezentować sztukę żydowską w Polsce oraz jej kontekst społeczny. Muzeum będące jednocześnie centrum kulturalnym powstało, aby upamiętnić artystę o międzynarodowej sławie: malarza, rzeźbiarza, grafika i grawera Chaima Goldberga, którego prace prezentowane są m. in. w Metropolitan Museum of Art, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Smithsonian Institute, National Collection of Fine Arts w Waszyngtonie, Museum of Art w San Francisco, Skirball Museum w Los Angeles, Museum Yad Vashem w Izraelu, Musée Petit Palais w Genewie, w Muzeum Narodowym oraz w POLIN – Muzeum Żydowskim w Warszawie.

W Muzeum znajdzie się stała wystawa poświęcona twórczości Chaima Goldberga, będąca ilustracją życia, sztuki i kultury polskich sztetli. Sztetle – wioski i miasteczka zamieszkałe przeważnie przez ludność żydowską, były ważnymi centrami żywej kultury, brutalnie zniszczonej przez wojnę. W muzeum będzie można także obejrzeć wystawy czasowe, podczas których prezentowane będą prace żydowskich artystów dwudziestolecia międzywojennego oraz polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, spektakle teatralne, koncerty, a także odbywać się będą spotkania literackie, wykłady, pokazy filmów, konferencje i inne wydarzenia stanowiące pomost między historią i współczesną kulturą i sztuką żydowską. W Muzeum będzie też można kupić pamiątki oraz książki o tematyce żydowskiej.

Uroczyste otwarcie najmłodszej placówki kulturalnej w Krakowie odbędzie się 8 maja o godzinie 14:00 w siedzibie Muzeum, ul. Miodowa 19. Od 9 maja muzeum I Remember będzie otwarte dla zwiedzających:

Godziny otwarcia:

niedziela, poniedziałek – 10:00–18:00

wtorek, środa, czwartek – 10:00–21:00

piątek – 10:00–15:00

sobota – 09:00–18:00

Kategorie: ogloszenia

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.