Kulisy Wielkiego Terroru.

Stalin do Jeżowa: „Kopcie i czyśćcie dalej to polskie szpiegowskie plugastwo”

Oleg Khlevniuk wykonał morderczą pracę, przekopując się przez – w części niepublikowane – rosyjskie archiwa epoki stalinizmu. Z jego książki „Stalin. Nowa biografia” wyłania się niezwykły portret krwawego dyktatora. Publikujemy fragment książki.

Aresztowano około 1,6 miliona osób i zastrzelono 700 tysięcy z nich. Nieznana liczba zginęła w pokojach tortur NKWD. Przez prawie półtora roku trwania Wielkiego Terroru codziennie mordowano około 1500 „wrogów”. Żadna z innych zbrodni Stalina przeciwko ludności sowieckiej nie dorównała Wielkiemu Terrorowi pod względem skali ani barbarzyństwa, a w historii ludzkości istnieje tylko kilka epizodów, które można do niego porównać.

Powyższe liczby wyjaśniają, dlaczego Wielki Terror stał się symbolem dyktatury Stalina i jego osobistego okrucieństwa. To, że sam Stalin zapoczątkował Wielki Terror, nigdy nie zostało zakwestionowane przez poważnych badaczy, a dalsze dowody jego zaangażowania odnaleziono po otwarciu archiwów, które wykazały, do jak wielkiego stopnia Moskwa kierowała operacjami. Po rozwianiu wszelkich pozostałych wątpliwości, że Stalin był inicjatorem i organizatorem Wielkiego Terroru, historycy zajęli się odtwarzaniem jego planów i kalkulacji podczas tych krwawych miesięcy. Badacze dyskutują nad motywami Stalina od lat. Przerażający charakter jego czynów doprowadził niektórych do wniosku, że mógł on być szalony.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: